ŚWIĘTA LIPKA-WILCZY SZANIEC-GIŻYCKO
12 września (sobota)


TORUŃ: Zbiórka w godzinach rannych, wyjazd na wycieczkę.
Jedziemy przez Kowalewo Pomorskie i Brodnicę - można się dosiąść na trasie.

ŚWIĘTA LIPKA: BAROKOWE SANKTUARIUM
To sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. To także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. W ostatnich latach Święta Lipka stała się także miejscem wypoczynku i rekreacji. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury odwiedza to miejsce. Z tego powodu Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy".

GIERŁOŻ: WILCZY SZANIEC
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik Claus Stauffenberg dokonał tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym; budowie nowych obozów koncentracyjnych. Tu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy. Tu podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy. Tu pracowali i przebywali: Adolf Hitler, Hermann Goering, Heinrich Himmler, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Albert Speer i inni.

GIŻYCKO: REJS "ŁABĘDZIM SZLAKIEM"
Rejs wycieczkowy statkiem po Łabędzim Szlaku jeziora Kisajno, to wyjątkowe przeżycie dla miłośników nieskażonej działalnością człowieka natury oraz przewspaniałych krajobrazów. Łabędzi Szlak, to południowo-zachodnia część jeziora Kisajno z nagromadzeniem dziesięciu wysp, które tworzą niezwykle malownicze zatoki i cieśniny. Wszystkie tutejsze wyspy stanowią ścisły rezerwat przyrody, chroniący miejsca lęgowe ptaków wodno-błotnych i miejsca odpoczynku podczas ptasich przelotów wiosenno-jesiennych, a także naturalny krajobraz polodowcowy. Gniazduje tutaj ponad 110 gatunków rzadkich ptaków, m.in.: perkoz dwuczuby i rdzawoszyi, bąk, czapla siwa i biała, żuraw, tracz nurogęś, gągoł, orlik krzykliwy, błotniak stawowy, rybołów, kania czarna, mewa śmieszka, pospolita i srebrzysta oraz rybitwa zwyczajna. W zaroślach trzcinowych wokół wysp można wypatrzeć przeróżne zwierzęta. Czasem zdarza się, iż między wyspami przepływają dziki lub łosie. Zaś na niebie ponad wyspami można nierzadko zauważyć kołujące majestatycznie bieliki.

GIŻYCKO: POBYT W MIEŚCIE
Giżycko jest największym i najbardziej różnorodnym miastem na Szlaku Wielkich Jezior. Od lat spiera się z Mikołajkami o miano letniej - żeglarskiej stolicy Mazur. W Giżycku i okolicach jest najwięcej w kraju jezior, zajmują one blisko 12 proc. ogólnej powierzchni terenu. Miasto jest otoczone jeziorami: Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak.

TORUŃ: Powrót z wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena: 185 zł/os.
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM.

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe

- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie 570 104 750


AMICUS TRAVEL