BAWARIA
8-13 sierpnia (czwartek/wtorek)
WYJAZD Z TORUNIA


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 22.00 - parking przy dworcu Toruń Miasto

Dzień 2
NORYMBERGA: Przyjazd ok. godz. 10.00
Norymberga jest jednym z najładniejszych miast w Bawarii. Zachwyci niejednego turystę m.in. odbudowaną starówką z klimatycznymi uliczkami, nietypowymi fontannami oraz licznymi muzeami z okazałymi dziełami sztuki. Co ciekawe, podczas zwiedzania można natknąć się również na ślady po osobach, które na stałe zapisały się w historii Polski, np. Wicie Stwoszu (twórcy słynnego ołtarza Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny ozdabiającego kościół Mariacki w Krakowie), Mikołaju Koperniku (astronom wydał w Norymberdze swoje dzieło "O obrotach sfer niebieskich") oraz Stanisławie Wyspiańskim (pisarz odwiedził miasto podczas jednej z podróży).

ZAMEK CESARSKI Z XII w.
Norymberga to niemieckie miasto położone w Bawarii, w którym zachowały się zabytki pochodzące z czasów średniowiecza. Jednym z nich, będącym jednocześnie główną atrakcją turystyczną miasta jest Zamek. To właściwie kompleks trzech budowli, który razem z murami miasta uważany jest za jedną z najpotężniejszych fortyfikacji średniowiecznych w całej Europie. Zamek ten, wybudowany w skale do dziś spoglądający z góry na całe miasto. Jest nazywany „chlubą niemieckiego imperium”. 

MURY MIEJSKIE
Norymberskie mury miejskie, wzniesione w połowie XV wieku, należą dzisiaj do jednych z najlepiej zachowanych tego rodzaju obiektów na terenie całego kontynentu europejskiego. Mury są jednocześnie symbolem całego miasta, dawną warowną twierdzą. Warto również dodać, że w przeszłości żaden wróg murów nie zdobył, co także świadczy o monumentalności całego obiektu. W pobliżu murów znajduje się dawna średniowieczna dzielnica rzemieślnicza, w której obecnie turyści mogą obejrzeć piękne wyroby rękodzielnictwa artystycznego.

DOM ALBRECHTA DÜRERA
To oryginalny bogaty mieszczański dom, w którym Albrecht Dürer, największy niemiecki artysta epoki renesansu żył i tworzył przez 19 lat oraz zmarł w 1528 r. 
Czteropiętrowy dom zbudowany w 1420 r. jest jednym z nielicznych, a zarazem pięknym  przykładem późnośredniowiecznej norymberskiej architektury mieszkalnej.

KOŚCIÓŁ ŚW. SEBALBA
Jednym z ważniejszych obiektów sakralnych na terenie Norymbergii jest kościół świętego Sebalda, znajdujący się dokładnie naprzeciw starego ratusza. To świątynia wzniesiona w romańsko – gotyckim stylu, która dedykowana była świętemu Sebaldowi, pustelnikowi oraz misjonarzowi, który jest patronem całego miasta. Na uwagę zasługują przede wszystkim liczne formy późnoromańskie (kaplice boczne, prezbiterium, portale wejściowe), gotyckie dekoracje oraz dwie wyjątkowe figury Madonny z Dzieciątkiem, pochodzące z XIV oraz XV wieku.

RYNEK Z GOTYCKĄ STUDNIĄ I KOŚCIOŁEM MARIACKIM
Główny plac Norymbergi to tradycyjne miejsce handlu, na którym do dzisiaj stoją stragany sprzedające lokalne, frankońskie produkty. Zanim wytyczono ten plac w XIV wieku, teren zajmowała dzielnica żydowska – zniknęła ona jednak wskutek pogromu w 1349 r. Znajdują się tu ważne zabytki – studnia i kościół Najświętszej Maryi Panny. Dawna miejska studnia, znana dzisiaj jako Piękna Studnia, to 18 metrowa, bogato zdobiona konstrukcja przypominająca wieżę kościoła. Znajdziemy na niej 40 posągów z czasów I Rzeszy, a w otaczającej ją kracie złoty pierścień, którego pokręcenie przynosi szczęście i liczne potomstwo.

Imponująca fasada znajdującego się przy Rynku Głównym kościoła Najświętszej Marii Panny nie tylko przyciąga turystów odbywającym się codziennie o 12:00 pochodem figurek, ale też zachęca do zwiedzania średniowiecznego wnętrza kościoła. W tej XIV wiecznej świątyni można zobaczyć najstarsze pochodzące z XV wieku witraże w Norymberdze.

WEINSTADEL - DAWNA SKŁADNICA WIN
Weinstadel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych budynków w mieście. Dawniej przebywali w nim trędowaci, którym w okresie Wielkanocy zapewniano tu posiłki i opiekę medyczną. W reprezentacyjnym, XV-wiecznym obiekcie mieścił się następnie skład wina, do czego nawiązuje jego nazwa. 

FLEISCHBRÜCKE - MOST MIĘSNY
Renesansowy most nad rzeką Pegnitz. Jego nazwa nawiązuje do rzeźni, która znajdowała się obok. Pierwszy most powstał w tym miejscu około 1200. W latach 1418, 1432 i 1595 poprzednie konstrukcje były niszczone przez ogień lub powódź. Nowa konstrukcja z 1596 nawiązuje do mostu Rialto w Wenecji. Most zachował się od XVI wieku bez większych zmian.

LORENZKIRCHE - KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA
Kościół jest jednym z najważniejszych i największych, jakimi szczyci się  Norymberga. Gotycki kościół będący jedną z głównych świątyń mieszczańskich w okresie średniowiecza. Składa się z trójnawowego, bazylikowego korpusu nawowego oraz prezbiterium z obejściem. Wewnątrz, pomimo zniszczeń z okresu II wojny światowej zachowały się cenne zabytki sztuki sakralnej, w tym rzeźba "Pozdrowienie Anielskie" autorstwa Wita Stwosza.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Monachium.
MONACHIUM
Monachium jest miastem o wielowiekowych tradycjach. Powstało już w XII wieku i bardzo szybko rozwinęło się ze względu na bliskość rzeki Izary, stanowiącej prawy dopływ Dunaju. Izara stanowiła (i do dziś stanowi) dogodny szlak komunikacyjny. Przez wieki swoją siedzibę mieli tutaj von Wittelsbachowie, jeden z najstarszych i najbardziej wpływowych niemieckich rodów arystokratycznych, z którego pochodziło wielu królów. 
Stolica Bawarii przyciąga od stuleci! Kiedyś przyjeżdżano do Monachium w celu uczęszczania na tutejszy uniwersytet i zdobycia obycia na dworach tutejszych książąt, teraz przyciągają nas kiełbaski, Oktoberfest, bogata historia, zapach nowoczesności i BMW.

REZYDENCJA KSIĄŻĄT I KRÓLÓW BAWARSKICH
Jest jedną z najważniejszych pamiątek po rządzącej Bawarią dynastii Wittelsbachów. Monachijska Rezydencja była siedzibą władców Bawarii od początku XVI wieku aż do formalnego końca Królestwa Bawarii w 1918 roku. Początkowo w miejscu dzisiejszego pałacu powstała nieistniejąca już dziś forteca, która przez kilkaset lat przekształciła się w imponujący wieloskrzydłowy pałac z dziesięcioma wewnętrznymi dziedzińcami. Rezydencja słynie jako mieszanka wielu różnych stylów architektonicznych - w środku zobaczymy m.in. dawną renesansową salę ceremonialną, barokowe i rokokowe zdobienia bawarskich mistrzów czy neoklasyczne rozwiązania z czasów Ludwika I.

Rezydencja znacznie ucierpiała podczas bombardowań w 1944 roku. Władze miasta odbudowały budynek, choć nie zawsze wiernie podążając za oryginałem. Po zakończeniu odbudowy pałac zamieniono w muzeum, na które składają się trzy obszary: apartamenty i dawne pomieszczenia władców, skarbiec oraz dworski teatr. Do zobaczenia jest niemal 130 pomieszczeń, w których wystawiono oryginalne meble czy porcelanę. Oprócz nich na turystów czeka ogólnodostępny ogród. Zwiedzanie Rezydencji, skarbca i ogrodu zamkowego.

ODEONSPLATZ - MIEJSCE HITLEROWSKIEGO PUCZU
To plac w centrum Monachium, miejsce, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w Niemczech, m.in. popularne koncerty plenerowe Klassik na Odeonsplatz. Dwa razy w roku na Odeonsplatz odbywa się także festiwal wyrobów rękodzielnictwa. Nazwa placu pochodzi od Odeona, dużej sali koncertowej, która została wybudowana w latach 1826-1828 przez Leo von Klenze, znanego niemieckiego architekta. 9 listopada 1923 na Odeonsplatz rozpędzony został pucz monachijski. Policja Republiki Weimarskiej otworzyła wtedy ogień do bojówek pod wodzą Hitlera.

KOŚCIÓŁ TEATYNÓW
Jedna z najwspanialszych świątyń stolicy Bawarii. Inicjatywa wzniesienia klasztoru wyszła od Ferdynanda, elektora Bawarii w latach 1651-70, i jego małżonki Henrietty Adelajdy dla uczczenia faktu urodzenia ich długo oczekiwanego syna, przyszłego księcia-elektora Maksymiliana II Emanuela (11 lipca 1662). Maksymilian II Emanuel poślubił córkę Jana III Sobieskiego Teresę Kunegundę. Po śmierci księżna została pochowana w krypcie świątyni, stąd umieszczenie w szczycie fasady świątyni obok bawarskich Lwów godła Rzeczypospolitej z Białymi Orłami i Pogonią. 
Wnętrze ozdobione jest sztukateriami, figurami i puttami. Z bielą wnętrza kontrastują czarne konfesjonały i ambona.

OPERA NARODOWA
Jest to budynek o klasycystycznej architekturze zbudowany na wzór teatru Odeon w Paryżu. Posiada 2101 miejsc na 6 poziomach. Zbudowany w latach 1811–1818, zniszczony przez pożar w 1823 r. i odbudowany w 1825 r. Król Ludwik II nakazał wystawianie tam dzieł Wagnera. Teatr został ponownie zniszczony w czasie II wojny a odbudowano go w latach 1958-1963.

FRAUENKIRCHE - KATEDRA MARIACKA
Frauenkirche został zbudowany z czerwonej cegły w stylu późnego gotyku. Jego wymiary to 109 m na 40 m. Dwie wieże osiągają wysokość 99 metrów, przy czym jedna wieża jest o 12 centymetrów wyższa od drugiej. Pierwotny projekt przewidywał ostre iglice, które uzupełniały wieże, podobnie jak katedra w Kolonii , ale nigdy ich nie wybudowano z braku pieniędzy. Zamiast tego w okresie renesansu zbudowano dwie kopuły. Niektórzy uważają, że nie pasują stylistycznie do reszty budynku. Jednak dziś są symbolem Monachium. Kształt kopuły w ówczesnym słowniku architektonicznym jest reprezentacją "Niebiańskiej Jerozolimy". W kościele pomieścić się może nawet 20 tysięcy osób, co zdumiewa, bo kiedy powstawał miasto liczyło zaledwie 13 tysięcy mieszkańców

MARIENPLATZ - PLAC MARIACKI Z ZABYTKOWYMI BUDOWLAMI
Marienplatz to serce Monachium, centralny plac miasta, pełen życia i historii. Nazwa placu pochodzi od barokowej kolumny Marii, która stoi pośrodku placu. Kolumna została ustawiona w 1638 r. z okazji zakończenia szwedzkiej okupacji w czasie Wojny Trzydziestoletniej. Plac to miejsce, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Od dawien dawna aż po dzień dzisiejszy jest centralnym punktem miasta. Dawniej odbywały się tu wspaniałe turnieje rycerskie i egzekucje a dziś różne manifestacje i jarmarki świąteczne.

Stary Ratusz - Budynek pochodzi z 1480 roku. Został on zbudowany w miejscu starszej budowli pochodzącej z 1310 roku. Był wielokrotnie przebudowany w ciągu wieków. Najstarszą częścią ratusza jest wieża, zbudowana między 1180 a 1200 rokiem będąca częścią monachijskich fortyfikacji. Gotyckie wnętrze ratusza pozostało nienaruszone. Na parterze znajduje się bogato zdobiona sala ceremonialna, na ścianie zewnętrznej znajduje się fryz pochodzący z 1478 roku z 96 herbami. Do 1874 roku był siedzibą zarządu miasta, aktualnie pełni funkcję muzeum zabawek.

Nowy Ratusz - Całą północną stronę głównego placu Marienplatz zajmuje Nowy Ratusz powstały między 1867 a 1908 rokiem. Forma architektoniczna budynku wzoruje się na dekoracyjnym gotyku flamandzkim. Główna fasada ratusza ozdobiona jest licznymi figurami nawiązującymi zarówno do legend jak i do historii Bawarii. Wieża ratuszowa zwieńczona jest postacią mnicha (Münchner Kindl) - symbolu miasta. Można na nią wjechać windą aby podziwiać panoramę miasta. Na wieży codziennie o godzinie 12.00-tej odbywają się pokazy figurek kuranta. Jego górna cześć przedstawia sceny z turnieju rycerskiego z uswietniającego ślub Wilhelma V z Renatą Lotaryńską w roku 1568. Dolna cześć natomiast pokazuje tradycyjny taniec bednarzy (Schäfflertanz) upamiętniający koniec zarazy w roku 1517. Na drugim piętrze ratusza ma swoją siedzibę burmistrz miasta. Poza tym w budynku znajdują się sale reprezentacyjne i wystawowe.

Kościół św. Piotra - Jest najstarszym kościołem parafialnym stolicy Bawarii. Pierwotnie świątynia ta została zbudowana w stylu romańskim, po pożarze jednak, który miał miejsce w XIV wieku kościół przebudowano w stylu gotyckim. Wnętrze jest typowym wnętrzem barokowym, w którym można podziwiać wspaniałe i bogato rzeźbione ołtarze oraz liczne rokokowe dekoracje. Jego wysoka wieża, nazwana przez monachijczyków „Starym Piotrem”, jest charakterystyczną dominantą miasta. Mierzy 91 m wysokości i jest zwieńczona strzelistą iglicą. Na wieży kościoła świętego Piotra znajduje się galeria, z której można podziwiać jedną z piękniejszych panoram na roztaczające się Monachium.

VIKTUALIENMARKT - PLAC TARGOWY
Rynek z wiktuałami to plac targowy, na którym można kupić praktycznie wszystko, co oferuje niemiecki przemysł spożywczy, ale także egzotyczne owoce i przyprawy, wina z całego świata, ryby czy dziczyznę. Na terenie targowiska działają liczne ogródki piwne, w których podaje się sześć gatunków miejscowego piwa oraz mała gastronomia, serwująca słynne golonki i wursty, ale też potrawy kuchni świata. Na placu znajdują się liczne fontanny, które czerpią wodę ze strumieni, które niegdyś płynęły przez plac. Fontanny są naturalnej wielkości rzeźbami słynnych komików i artystów kabaretowych, wśród których nie zabrakło słynnego Karla Valentina, zwanego „niemieckim Chaplinem”. W samym centrum placu wznosi się wysoki maszt, na którym przedstawiono symbole różnych rzemiosł. W przeszłości był to punkt spotkań i werbowania wędrownych czeladników przez miejscowych majstrów. Viktualienmarkt jest najstarszym, liczącym ponad 200 lat placem targowym w Monachium.

HOFBRÄUHAUS - NAJSŁYNNIEJSZA PIWIALNIA MIASTA
To historyczny browar i piwiarnia dworska, zlokalizowana w Monachium. Należy do najsłynniejszych piwiarni na świecie i czołowych atrakcji turystycznych stolicy Bawarii. Przez wielu smakoszy piwa nazywana najsłynniejszym pubem świata. Stanowi kwintesencję bawarskiej kultury piwnej. 
Hofbräuhaus był w przeszłości browarem dworskim, a działalność warzelniczą rozpoczął w 1589. W otwarciu obecnego budynku uczestniczył król Ludwik I Wittelsbach. Był to ulubiony lokal Adolfa Hitlera. Dziś, oprócz monachijczyków, w lokalu dominują turyści ze wszystkich stron świata. Wewnątrz rozlokowano drewniane ławy i stoły, a na dziedzińcu funkcjonuje duży ogródek. W menu dominują tłuste dania mięsne i mączne, w tym wiele specjałów kuchni bawarskiej.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4
Śniadanie.
NEUSCHWANSTEIN - BAJKOWY ZAMEK
Położony w Alpach Bawarskich zamek Neuschwanstein wygląda jak wyjęty prosto z bajki. Nic więc dziwnego, że ten XIX-wieczny zamek zainspirował samego Disneya. Wielu twierdzi, że Neuschwanstein to zamek Kopciuszka. Ale faktem jest, że ten zamek był inspiracją zarówno dla zamku Kopciuszka w Magicznym Królestwie, jak i dla centralnego punktu paryskiego Disneylandu, zamku Śpiącej Królewny. Ich połączenie zaowocowało ikonicznym logo Disneya, które znamy i kochamy dzisiaj. Architektura zamku, szczegóły i zapierająca dech w piersiach sceneria, w której się znajduje zachwycą każdego odwiedzającego. Zamek został zbudowany przez króla Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odosobnienia i jako hołd dla Ryszarda Wagnera. Zamek miał być osobistym schronieniem dla samotnego króla, ale został otwarty dla publiczności krótko po jego śmierci w 1886 roku. Od tego czasu ponad 60 milionów ludzi odwiedziło zamek Neuschwanstein. 

Zamek założony jest na symetrycznym, prostokątnym planie. Posiada trzy kondygnacje, na każdej z nich znajduje się szereg małych, okrągłych, łukowatych okien. Zamek zdobią też liczne wieżyczki i baszty, z których większość ma charakter czysto dekoracyjny. Jest to jeden z symboli niemieckiej turystyki i jednocześnie jeden z najbardziej malowniczo położonych pałaców w całej Europie. XIX-wieczna budowla stanęła na nierównym wzgórzu, w otoczeniu imponujących szczytów Alp Bawarskich.

MARIENBRÜCKE - MOST KRÓLOWEJ MARII
To najsłynniejszy most w Bawarii. Most został nazwany na cześć królowej Marii a jego historia sięga 1845 roku. Wtedy król Maksymilian II Bawarski kazał zbudować nad Pöllat drewnianą kładkę, którą kilka lat później trzeba było odnowić. Żelazny mostek powstał w 1866 r. i nakazał go zbudować król Ludwik II, powstał on według projektu królewskiego radcy budowlanego Heinricha Gerberazastąpić. Metalowo - drewniana konstrukcja mostu, wisząca nad stromym urwiskiem robi niesamowite wrażenie a dodatkowo gwarantuje cudowny widok na Zamek i dolinę Hohenschwangau.

ZAMEK HOHENSCHWANGAU
Hohenschwangau to jedna z najpiękniejszych budowli na świecie. Zamek wzniesiony na wysokim wzgórzu, z którego roztacza się malownicza panorama na Alpy Bawarskie. 
Zamek to prawdziwa bawarska perełka wśród niemieckich budowli. Jego nazwę można tłumaczyć jako: Wysoko nad Schwangau, położony jest bowiem na terenie gminy Schwangau. Zamek o rozłożystej bryle zbudowano w 1829 roku z polecenia króla Maksymiliana II Bawarskiego na ruinach XII-wiecznej twierdzy – Schwanstein, zniszczonej przez wojska napoleońskie. 

Zamek Hehenschwangau swój neogotycki wygląd zawdzięcza w głównej mierze architektowi – Domenico Quaglio Młodszemu. Ten włoski scenograf teatralny ściany komnat ozdobił freskami, które przedstawiały średniowieczne legendy, a przede wszystkim legendę o rycerzu-łabędziu Lohengrinie, ulubionej postaci młodego królewicza Ludwika. Król Maksymilian II Bawarski uczynił łabędzia motywem przewodnim w Zamku Hohenschwangau. Był on również ptakiem w herbie hrabstwa Schwangau.

JEZIORO ALPSEE
W bezpośrednim sąsiedztwie obu zamków znajduje się Alpsee jedno z najczystszych jezior w Niemczech. Ma długość prawie 2 kilometrów i mocno rozczłonkowaną linię brzegową. Jego brzegi porastają lasy a wyżej wznoszą się nagie alpejskie szczyty. Jezioro to dodatkowo słynie z bytujących tu dzikich łabędzi. Oswojone są do tego stopnia, że zdają się wręcz pozować do zdjęć, budując romantyczny klimat tego miejsca.

MIASTECZKO FÜSSEN
Füssen jest niewielkim, alpejskim miastem, które słynie z zabytkowej zabudowy, produkcji skrzypiec oraz sąsiedztwa dwóch znanych zamków, Neuschwanstein i Hohenschwangau. Miejscowość w tym miejscu powstała już w czasach rzymskich, a na wzgórzu, które dziś zajmuje Wysoki Zamek znajdowały się starożytne umocnienia. Forteca w dzisiejszym kształcie została zbudowana w średniowieczu, a w XVIII w. stała się letnią rezydencją biskupów Augsburga. W VIII w. do Füssen przybyli benedyktyni. Ich klasztor był przez wieki wielokrotnie przebudowywany, a swoją obecną formę przybrał w XVIII w. Dziś w późnobarokowych zabudowaniach klasztornych benedyktynów mieści się muzeum miasta.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5
Śniadanie, wykwaterowanie.
ZUGSPITZE - NAJWYŻSZY SZCZYT NIEMIEC
Top of Germany, czyli Zugspitze, to dla Niemców, a w szczególności dla Bawarczyków miejsce wyjątkowe, z którego posiadania są szczególnie dumni. Zugspitze to najwyższy szczyt po niemieckiej stronie Alp, jego wysokość to 2962 metry nad poziomem morza. To król tutejszych gór i obiekt westchnień turystów odwiedzających rejony Górnej Bawarii i miejscowości Garmisch-Partenkirchen. Zugspitze to także miejsce, które warto odwiedzić nie tylko dla wspaniałych widoków, mimo, że te są także nieodłączną częścią zwiedzania, ale także dlatego, że jest to szczyt znajdujący się na granicy dwóch państw, a do tego możecie podziwiać tam najprawdziwszy w świecie lodowiec. Przy dobrej widoczności ukażą się nam wszystkie okoliczne szczyty, a kiedy trafi się na naprawdę dobrą pogodę w bonusie będą jeszcze piękne Alpy austriackie a nawet szczyty włoskich Dolomitów. Warto, jeśli się posiada, zabrać ze sobą lornetkę, bo do oglądania jest naprawdę dużo. Wjazd i zjazd kolejką linową na szczyt.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
Mieszka tam nieco ponad 26 tys. osób, ale GaPa to jedno z najszybciej rozwijających się miejsc w Bawarii. Dzieje się tak głównie ze względu na położenie, bo miejscowość znajduje się już praktycznie w Alpach, przy samym Zugspitze – najwyższej górze Niemiec. Garmisch Partenkirchen było kiedyś dwoma osobnymi miejscowościami, oddzielonymi rzeką Partnach. Połączenia miejscowości dokonał w 1935 roku Adolf Hitler krótko przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 1936 roku, które również sam uroczyście otworzył. Zabudowa centrum miasta jest zdecydowanie przyjemna dla oka, sporo budynków jest współczesnych, ale dobrze wkomponowanych w otoczenie. Podczas spaceru po mieście warto jednak zwrócić uwagę na starsze budynki w bawarskim stylu, z których większość jest kolorowa, najczęściej przyozdobiona okolicznościowymi malunkami.

Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Dzień 6
Powrót ok. godz. 6.00


Cennik:

2.200 zł/os. + 100 €/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- 3 noclegi (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami)
- wyżywienia HB: 3 śniadania, 3 obiadokolacje
- wstęp do Rezydencji w Monachium (rezydencja + skarbiec)
- wstęp na zamek Neuschwanstein i Hohenschwangau
- wjazd i zjazd kolejką linową na szczyt Zugspitze
- usługi przewodnickie po Norymbergii i Monachium
- usługi pilockie na całej trasie wycieczki
- ubezpieczenie NNW i KL

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 570 104 750 
2. ☎️ 669 067 081

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY