BIESZCZADY
16-19 sierpnia (piątek-poniedziałek) - 10 wolnych miejsc
WYJAZD Z BYDGOSZCZY I TORUNIA

Dzień 1
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 3.15 - parking przy hali Łuczniczka
TORUŃ: Wyjazd godz. 4.00 - parking przy dworcu Toruń Miasto

ŁAŃCUT: ZAMEK
Muzeum-Zamek od lat zaliczane jest do miejsc, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas pobytu na Podkarpaciu. Przyjechać na Podkarpacie i nie zobaczyć Zamku w Łańcucie, to tak jakby nie być na Podkarpaciu naprawdę. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych zachowanych zaliczane są: Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Liczną grupę zachowanych wnętrz stanowią te powstałe w XVIII wieku – apartament Brennowski na parterze, pokój pompejski na II piętrze i apartament chiński na I piętrze. Warto także zobaczyć Apartamant Turecki, Salę kolumnową, sypialnię księżnej Marszałkowej, Salon Bouchera, Salon Rokokowy, Teatr Dworski i Galerię Rzeźb. Najbardziej reprezentacyjne komnaty powstały ok. 1800 roku na I piętrze – to klasycystyczna Sala Balowa i Wielka Jadalnia. Do równie ciekawych wnętrz należą Biblioteka z bogatym księgozbiorem liczącym 22 tys. woluminów, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą oraz liczne pokoje kąpielowe. We wnętrzach znajdują się  liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów.

RZESZÓW: STARE MIASTO
Obecny Rynek odbiega nieco od pierwotnego XV-wiecznego wyglądu – tylko trzy pierzeje zabudowane są kamienicami, które w ciągu wieków ulegały przebudowom. Znajdują się w nich hotele, restauracje, kluby, puby, muzea i różne instytucje. W centralnym punkcie Rynku zlokalizowana jest XVII-wieczna studnia która na głębokości 12 m miała połączenie z siecią korytarzy podziemnych. 
Jedną z bardziej interesujących jest kamienica nr 19. Odkryte w podziemiach fragmenty ceglano-kamiennych murów i sklepień oraz ostrołukowych gotyckich nadproży, które można obejrzeć w PTT, pozwalają datować początki powstania tego obiektu na przełom XV i XVI w. W letnie wieczory na scenie obok Ratusza można oglądać występy znanych wokalistów, grup muzycznych i taneczno-wokalnych.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
SANOK: SKANSEN BUDOWNICTWA LUDOWEGO
Skansen w Sanoku wymieniany jest wśród najbardziej znanych muzeów typu skansenowskiego w Europie. Usytuowanie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich, wiernie oddaje typowe dla Podkarpacia naturalne ukształtowanie terenu i występującą na tym obszarze roślinność. Sanocki skansen jest pierwszym w powojennej Polsce i największym w kraju muzeum etnograficznym. Zajmuje blisko czterdzieści hektarów. Dla zwiedzających otwarty został w 1966 roku. Na organizacyjnych doświadczeniach związanych z jego powołaniem wzorowały się kolejne powstające parki etnograficzne. Muzeum w Sanoku prezentuje kulturę ludową, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian chroniąc przed zapomnieniem wyróżniający dorobek i odrębności kulturowe dawnych mieszkańców polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Górale usadowieni są w wyższej części parku, Dolinianie na niższych terenach. Każda z grup etnograficznych ma osobny sektor odzwierciedlający dawny wygląd wsi. Zagrody i świątynie zlokalizowane są w stosunku do dróg i stron świata zgodnie z ówczesnym zwyczajem.

KROSNO: CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA
Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technikom, Centrum Dziedzictwa Szkła nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego.

KROSNO: MUZEUM BÓBRKA
Otwarta w 1854 roku, najstarsza na świecie i nadal działająca kopalnia ropy naftowej to siedziba wyjątkowego muzeum. Utworzone w duchu popularnego ogólnoświatowego trendu turystyki industrialnej ekspozycje umożliwiają poznanie historii przemysłu naftowego. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX-wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową, czyli czarne złoto, które i teraz wydobywa się z szybów pochodzących z czasów Łukasiewicza. Spacerując alejkami ukazują się nam unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Teren, na którym znajduje się muzeum, to wydzielony, najstarszy obszar kopalni o powierzchni 20 ha z ponad 50 obiektami udostępnionymi do zwiedzania. W Bóbrce zobaczyć można oryginalne narzędzia i urządzenia służące do drążenia studni-kopanek, wiercenia otwo­rów czy makiety obrazujące historię naro­dzin polskiego przemysłu naftowe­go i pierwszych prac górniczych. Potencjał kopalni w Bóbrce jest uniwersalny i ma wartość unikatową w obszarze dziedzictwa industrialnego całego świata.

IWONICZ ZDRÓJ: POBYT W UZDROWISKU
Największą osobliwość turystyczną Iwonicza-Zdroju stanowi centrum uzdrowiska, tworzące zabytkowy zespół przestrzenno architektoniczny o wyjątkowo dużej wartości zabytkowej. Iwonicz-Zdrój to jedyny w Polsce autentyczny zespół uzdrowiskowy o wyjątkowych walorach i pięknym obliczu artystycznym. Architektura centrum iwonickiego uzdrowiska, stanowi obecnie bodajże jedyny w swoim rodzaju przykład zwartego zespołu drewnianej zabudowy uzdrowiskowej w Polsce, pochodzącej w swym zasadniczym kompleksie z połowy XIX wieku. Stanowi ona jakby swoistą syntezę rozpowszechnionego wówczas w całej Europie stylu szwajcarskiego w późno klasycystycznym nurtem rodzinnej architektury polskiej. Drewniana architektura Iwonicza – Zdroju, wzbudza podziw zarówno wśród znawców balneologii, jak też odwiedzających uzdrowisko kuracjuszy.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie.
SOLINA: POBYT WYPOCZYNKOWY
Solina jest miejscowością mogącą poszczycić się wyjątkowo długą historię, sięga ona bowiem początków XV wieku. W tym okresie miejscowość była własnością Kmitów. Kilkadziesiąt lat później nastąpiła kolejna lokacja miejscowości, stała się ona własnością Katarzyny Kmicianki. W XIX wieku Solina była własnością Franciszka Leszczyńskiego oraz Józefa Jaszkowskiego. Solina była miejscowością zamieszkiwaną przede wszystkim przez Polaków, po zakończeniu drugiej wojny światowej z miejscowości wysiedleni zostali żyjący tam Ukraińcy. Od 1975 do 1998 roku Solina przynależała do województwa krośnieńskiego, obecnie znajduje się na terenie województwa podkarpackiego. Dzisiaj Solina jest miejscowością, której większość mieszkańców jest pracownikami znajdującej się tam elektrowni wodnej, jest to również miejsce, w którym w okresie letnim wypoczywa wielu turystów, co jest związane z atrakcyjnym położeniem geograficznym wioski oraz licznymi atrakcjami przyciągającymi wczasowiczów nawet z najbardziej odległych zakątków Polski.

SOLINA: ZAPORA NA JEZIORZE SOLIŃSKIM
Solina słynie nie tylko ze swego malowniczego położenia, lecz przede wszystkim z potężnej zapory. Roztacza się z niej panorama miejscowości, a także jeziora oraz okolicy - widok zapiera dech w piersiach. Warto wspomnieć, że zapora pełni funkcję miejscowego deptaka, lecz jednocześnie znajduje się w niej elektrownia wodna. Zapora ma blisko 82 m wysokości (liczonej z fundamentami) i jest największym tego typu obiektem w całej Polsce. Imponująca jest nie tylko wysokość zapory, lecz także jej długość, która wynosi 664 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1960 roku, natomiast zaczęto z niej korzystać 8 lat później. To właśnie dzięki powstaniu zapory został utworzony największy polski sztuczny zbiornik wodny – jezioro Solińskie. Aby mogło do tego dojść należało zalać kilka okolicznych wsi, między innymi Solinę.

SOLINA: REJS STATKIEM PO JEZIORZE SOLIŃSKIM
Rejs statkiem spacerowym jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych nad Zalewem Solińskim. Trudno sobie wyobrazić wycieczkę w Bieszczady bez poznania walorów krajobrazowych "Bieszczadzkiego Morza". Podczas całości rejsu każdy uczestnik danej atrakcji ma możliwość słuchania o wszelkich ciekawostkach na temat pobliskich okolic oraz samego jeziora Solińskiego. Organizatorzy rejsu zadbali o całą trasę, dzięki czemu turyści ujrzą malownicze Bieszczady, Zalew Soliński oraz Zaporę na Solinie.

CISNA: PRACOWNIA IKON
Jest to najstarsza i największa pracownia Ikon w Bieszczadach. W galerii i pracowni, na którą Pani Jadwiga zaadaptowała starą, łemkowską chatę znajduje się stała ekspozycja ikon, które Pani Jadwiga wykonuje już od 30 lat techniką średniowieczną. Zasady tej techniki uświęcono podczas drugiego Soboru Nicejskiego po to, aby dzieła mogły przetrwać przez kolejne stulecia. Szczegółowe informacje dotyczące pisania Ikon uzyskacie w pracowni. Na miejscu można kupić lub zamówić ikonę, a także zarezerwować miejsce na warsztaty pisania ikon, które prowadzi Pani Jadwiga.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 4
Śniadanie, wykwaterowanie.
POLAŃCZYK: POBYT W UZDROWISKU NAD SOLINĄ
Malownicze położenie w Bieszczadach, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego sprawia, że Polańczyk upodobali sobie zwolennicy urokliwych kurortów leczniczych oraz wielbiciele pieszych wędrówek po pięknych górach. Od tego czasu miejscowość liczne odwiedzają turyści, dla których stworzono infrastrukturę turystyczną zapewniająca około 1200 miejsc noclegowych i wypoczynkowych. Polańczyk przyciąga kuracjuszy oraz turystów nie tylko ze względu na swój uzdrowiskowy charakter. Jedną z największych atrakcji tego regionu Polski jest Jezioro Solińskie, którego powierzchnia przekracza 20 kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa wynosi ponad 160 kilometrów. To idealne miejsce na letni wypoczynek. Nad jeziorem znajduje się sporo ośrodków wypoczynkowych. Dostępne są również piaszczyste plaże.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. 23.30
BYDGOSZCZ: Powrót z wycieczki ok. 24.00

Cennik:
1.550 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty autostradowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- nocleg w pokojach 2-3 osobowe z łazienkami
- 3 obiadokolacje i 3 śniadanie
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 570 104 750   
2. ☎️ 669 067 081

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY