BUDAPESZT
21-25 sierpnia (środa/niedziela) - 10 wolnych miejsc
WYJAZD Z TORUNIA


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 21.00. Nocny przejazd do Budapesztu.

Dzień 2
PLAC BOHATERÓW I POMNIK MILENIJNY
Plac Bohaterów jest jednym z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Powstał w celu uczczenia pamięci poległych w I wojnie światowej (stąd oficjalna nazwa). Było to miejsce wielu demonstracji politycznych, m. in. W roku 1956, kiedy to zniszczono stojący tutaj pomnik Stalina. Po obu stronach placu znajdują się okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji - oba wybudowane w stylu eklektycznym. Plac Bohaterów to ogromna przestrzeń z przepiękną kolumnadą oraz monumentalnym pomnikiem Tysiąclecia. Pomnik przedstawia archanioła Gabriela na 36 metrowej kolumnie. Według legendy to on miał doradzić pierwszemu królowi Węgier przyjęcie korony. Na cokole kolumny znajdziecie posągi Madziarów – plemienia, które zapoczątkowało państwo. Plac Bohaterów otacza kolumnada z pomnikami sławnych Węgrów. 

LASEK MIEJSKI
Wędrując dziś po terenach Lasku Miejskiego aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno tereny te zajmowało wielkie bagno. Na szczęście przed wiekami postanowiono ten teren zagospodarować w znacznie ciekawszy sposób. Szczególnie zasłużona dla Lasku Miejskiego okazała się Maria Teresa, dzięki której w połowie XVIII wieku na tym obszarze pojawiło się mnóstwo ciekawych drzew. Dziś Lasek Miejski to obszar kuszący muzeami, wesołym miasteczkiem oraz ogrodem zoologicznym. Wielką atrakcją jest tu zamek, który powstał pod koniec XIX wieku w związku z Wystawą Tysiąclecia. W jego architekturze doskonale widoczne są te style, które w ciągu wieków pojawiały się w węgierskim budownictwie. Dziś jest to jedna z ciekawszych budowli na terenie miasta, którą chętnie podziwiają wycieczki.

KOMPLEKS ZAMKOWY VAJDAHUNYAD
Prace nad kompleksem budynków górujących tuż nad jeziorem Parku Miejskiego zostały ukończone w 1896 roku – to ważna rocznica dla narodu węgierskiego, ponieważ świętowano wtedy tysiąclecie założenia państwa. Zamek Vajdahunyad również wybudowano z okazji jubileuszowych uroczystości. Kompleks budowlany jest szczególnie ciekawą atrakcją dlatego, że jednocześnie zawiera elementy stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego i barokowego. Monumentalne gmachy zamku zostały wzorowane na słynnych budynkach z terenów historycznych Węgier, widać tu ślady romańskich i gotyckich kościołów, a także barokowych pałaców. Na terenie zamku i wzdłuż pobliskich promenad znajdują się liczne posągi słynnych węgierskich naukowców i pisarzy zajmujących się sprawami ekonomii. Tu znajduje się też jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Parku Miejskiego, prawie dwumetrowy pomnik Gala Anonima, przedstawiający prawdopodobnie anonimowego notariusza króla Béli III.

ALEJA ANDRASSYEGO
Aleja Andrássy jest główną aleją stolicy Węgier. Ze względu na swój majestatyczny, elegancki wygląd aleja nazywa się Polami Elizejskimi w Budapeszcie. Nosi imię Ministra Spraw Zagranicznych Austro-Węgier Gyula Andrássy. Aleja o długości 2,5 km łączy Plac Ferenca Deáka z Placem Bohaterów i Parkiem Miejskim. Pod Aleją Andrássy położono pierwszą odnogę najstarszego metra w Europie kontynentalnej. Aleja Andrassyego to jedna z najpiękniejszych ulic miasta. Wysadzana drzewami trasa prowadzi z centrum w kierunku Parku Miejskiego i przebiega przez dzielnicę Terezvaros. Wzdłuż niej zobaczyć można rzędy monumentalnych, wielkomiejskich kamienic z XIX wieku – ich eklektyczna architektura ma nawiązywać do włoskich pałaców z epoki renesansu, a w ich wnętrzach często znajdują się siedziby międzynarodowych firm. W dalszej części Aleja zmienia swój charakter – piękne wille z ogrodami mieszczą liczne ambasady, siedziby stowarzyszeń i partii politycznych. 

BAZYLIKA ŚW. STEFANA
Bazylika poświęcona jest św. Stefanowi, pierwszemu koronowanemu władcy Węgier, żyjącemu na przełomie X-XI wieku, choć pierwotnie kościół miał nosić imię świętego Leopolda, patrona Austrii. Jego powstanie zainicjowała Rada Miasta Pest na początku XIX wieku. Zbieranie środków na budowę kościoła trwało blisko 40 lat. Ostatecznie rozpoczęto wznoszenie świątyni w 1851 roku. Kościół poświęcono w 1905 roku, a w 1931 papież Pius XI nadał mu miano bazyliki mniejszej. Bazylika jest drugim najwyższym budynkiem w Budapeszcie po Parlamencie, a także trzecim najwyższym budynkiem na Węgrzech. Budynek ma 96 metrów wysokości, 87,4 metra długości i 55 metrów szerokości. W jej wnętrzach zmieści się osiem tysięcy osób. Na południowej wieży znajduje się Wielki Dzwon świętego Stefana. Waży 9250 kilogramów i ma średnicę 240 cm. To największy dzwon na Węgrzech, który bije tylko kilka dni w roku – słychać go 20 sierpnia, w Sylwestra oraz ważne święta. Najcenniejszą relikwią kościoła, jak i całych Węgier jest zmumifikowana prawa dłoń św. Stefana czyli Szent Jobb, traktowana jako skarb narodowy.

KOLACJA W WINIARNI
Kuchnia węgierska charakteryzuje się dużą różnorodnością i odmiennością od innych kuchni środkowoeuropejskich. Główną przyprawą używaną do przyrządzania potraw jest sproszkowana czerwona papryka, najczęściej używa się jej słodkiej odmiany. Klimat Węgier sprzyja uprawom zbóż, warzyw oraz owoców, również winogron - na terenie kraju jest wiele winnic. Do jednych z najbardziej znanych potraw węgierskich należy bogracz. Jest to zupa gulaszowa przygotowywana z kawałków mięsa wołowego, ziemniaków oraz zacierki, oczywiście nie może zabraknąć przyprawy w postaci papryki.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie.
ZWIEDZANIE BUDAŃSKIEJ STARÓWKI
Budapeszt to dwa różne miasta. Buda odsłania węgierski temperament stolicy i jej mieszkańców, Peszt epatuje kosmopolitycznym sznytem budynków, sklepów i ulic. Kontrasty między dwoma brzegami łagodzi zielona wyspa św. Małgorzaty, wieczorami z kolei mieszkańcy „obu miast” spotykają się przy wspólnych kontuarach swojskich winiarni lub mieszają w korytarzach pubów-ruin. Prawobrzeżna dzielnica Budapesztu jest zdecydowanie mniejsza i bardziej kompaktowa niż rozległy Peszt. Większość jej atrakcji upakowanych jest na wzgórzach w otoczeniu zielonych parków i lasów. Prowadzą do nich urocze, małe brukowane uliczki pnące się ku górze niczym bluszcz, przy których przycupnęły małe piwniczki z winem i klimatyczne kawiarnie.

WZGÓRZE ZAMKOWE
Jednym z najciekawszych obszarów dzisiejszego Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe a główną atrakcją wzgórza jest Zamek Królewski, nazywany również Zamkiem Buda. Obszar zamkowy zdecydowanie odróżnia się od reszty miasta. Klimatyczne średniowieczne i barokowe uliczki, knajpki i kawiarnie, piękna zabudowa oraz brak pośpiechu - wszystko to odnajdziemy na Wzgórzu Zamkowym.

ZAMEK KRÓLEWSKI
Zamek królewski w Budapeszcie wraz z całym Wzgórzem Zamkowym zapisany jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znaczących obiektów Węgier. Zachwyćcie się monumentalnymi budynkami, pięknymi barokowymi zdobieniami oraz pomnikami i fontannami rozlokowanymi w różnych miejscach budowli. Zamek królewski w Budapeszcie warto odwiedzić także by zobaczyć bogatą historię węgierską – zobaczymy tu niemal każdy okres istnienia państwa od średniowiecza począwszy. Zamek powstał najprawdopodobniej ok. XIV w. z inicjatywy Stefana księcia Sławonii. Do dziś zachowały się fundamenty tzw. Wieży Stefana z tamtego okresu. Przez lata budynek rozbudowywano i fortyfikowano. Ostatnim królem Węgier, który w nim rezydował był Maciej Korwin, który to rozpoczął budowę zupełnie nowego renesansowego pałacu mającego przyćmić wszystkie rezydencje ówczesnej Europy.

NARODOWA UJEŻDŻALNIA
Budynek powstał w 1899 roku wg. projektu Alajosa Hauszmanna. Podczas oblężenia Budapesztu pod koniec IIWŚ budynek uległ znacznemu uszkodzeniu w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Po wojnie wciąż nadający się do odbudowy budynek został rozebrany. Zrekonstruowana Ujeżdżalnia poza dawnym celom ma również służyć organizacji dużych imprez, balów i targów sztuki. Obok rekonstruowane są również reprezentacyjne schody Stöckla, które w przeszłości umożliwiały dostęp do Pałacu Królewskiego od strony zachodniej oraz Budynek Straży.

PAŁAC PREZYDENCKI
Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się pałac prezydencki zwany od pierwszego właściciela Vincenta Sándora pałacem Sándora. Wybudowano go w latach 1803-06 w stylu klasycystycznym. W roku 1867 państwo węgierskie najpierw wynajęło go a potem kupiło na rezydencję premiera. Taką rolę pełnił do roku 1945 a nieraz był miejscem posiedzeń rządu. O wiernej rekonstrukcji pałacu i całkowitym odtworzeniu jego stanu z roku 1806 zdecydował pierwszy rząd Viktora Orbána. Zgodnie z planami rządu pałac Sándora miał być siedzibą premiera. Ale premier Péter Medgyessy w roku 2002 stwierdził, że nie chce się wprowadzać do pałacu. Od 22 stycznia 2003 pałac jest rezydencją prezydenta Republiki Węgierskiej i siedzibą Urzędu Prezydenta Republiki. Przed pałacem odbywają się zmiany warty.

KOŚCIÓŁ MACIEJA
Kościół św. Macieja jest przepięknym zabytkiem architektury gotyckiej. Warto go odwiedzić dla przepięknych fresków i zdobień zarówno fasady, jak i wnętrza świątyni. Drugim argumentem za tym, by kościół św. Macieja znalazł się w planie zwiedzania podczas wizyty w Budapeszcie są wyjątkowe koncerty organowe które odbywają się tu regularnie od czasów średniowiecznych. Jest niewiele takich świątyń, jak Kościół św. Macieja. Dajcie się zachwycić misterną pracą rzeźbiarzy, którzy ozdobili fasadę budynku wieloma motywami roślinnymi oraz marmurowymi pomniczkami. Wyjątkowym elementem jest również kolorowy dach z charakterystycznymi rombami. Kościół św. Macieja posiada również wyjątkowo bogate wnętrze: piękne freski oraz niezwykle zdobione witraże, jak również przepiękne zdobienia na ścianach

BASZTA RYBACKA
Baszta Rybacka to jeden z najbardziej znanych  i najpiękniejszych budapeszteńskich zabytków. Góruje nad miastem i zwraca na siebie uwagę swoim bajkowym wyglądem. Jest bardzo elegancką budowlą, ale można poczuć w niej nutkę romantyzmu i nostalgii. Wybudowana została w stylu neoromańskim, który miał nawiązywać do okresu wczesnego średniowiecza. Jej mury są białe i przez to wygląd jest inny o każdej porze dnia. Baszta Rybacka powstała jako część zabudowy miasta uświetniającej tysiąclecie państwa Węgierskiego. Siedem wież bastionu symbolizuje 7 mitycznych wodzów Madziarskich, a pomnik przedstawia pierwszego króla Węgierskiego – Stefana. Baszta Rybacka zbudowana została jako taras widokowy, choć wcześniej zabudowa tego miejsca miała znaczenie militarne – stanowiła obronę północnej części Wzgórza Zamkowego. Dlaczego Baszta Rybacka posiada taką nazwę? Istnieje kilka teorii – jedna z nich mówi, że pochodzi ona od rybaków, którzy w średniowieczu zamieszkiwali pobliskie Vizivaros (Wodne Miasto). Podobno w czasach wojny służyli jako strażnicy murów miejskich. Inna historia mówi o tym iż miejscu dzisiejszej baszty znajdował się targ rybny.

PARLAMENT
Budynek parlamentu jest najbardziej charakterystycznym budynkiem stolicy Węgier. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najstarszych gmachów państwowych w Europie i celem wielu wycieczek. Budowa tego największego budynku Węgier i drugiego co do wielkości budynku parlamentu w Europie rozpoczęła się w 1885 roku i trwała 17 lat (chociaż pierwsze posiedzenie parlamentu odbyło się już w 1896 roku, podczas obchodów rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego). Gmach miał stanowić reprezentacyjną siedzibę parlamentu w powstałym ze zjednoczenia trzech miast Budapeszcie. Zjednoczenie miało miejsce w 1873 roku, a wzięły w nim udział miasta: Buda i Óbuda leżące na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt – na lewym.

Na miejsce budowy wybrano podmokły, bagnisty teren na lewym brzegu Dunaju. Przy budowie gmachu, którego projekt sporządził Imre Steindl, pracowało 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Gmach wybudowany został w stylu neogotyckim z wieloma podobieństwami do siedziby brytyjskiego parlamentu. Budynek ma 268 metrów długości i 123 metry szerokości. W środkowej części gmachu znajduje się kopuła o wysokości 96 metrów, od której rozchodzą się dwa symetryczne skrzydła. Na zewnętrznych ścianach gmachu widnieją liczne herby królów i książąt. Fasada budynku skierowana jest w stronę Dunaju, ale główne wejście umiejscowione jest od strony placu Kossuth Lajos tér, na którym stoi pomnik Lajosa Kossutha – przywódcy rewolucji węgierskiej i bohatera narodowego.

Wewnątrz budynku oprócz stylu neogotyckiego możemy dostrzec elementy barokowe. Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami. Na powierzchni 17000 metrów kwadratowych mieści się 691 pomieszczeń, w tym ponad 200 biur. W gmachu znajduje się 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Największymi pomieszczeniami parlamentu są sale obrad dawnej Izby Niższej (dzisiejszego Zgromadzenia Narodowego) oraz dawnej Izby Wyższej (zniesionej w węgierskim systemie politycznym w 1945, obecnie pełniąca funkcję sali konferencyjnej). Sale ozdobione są herbami władców panujących na Węgrzech oraz motywami patriotycznymi związanymi z historią Węgier.

KOLACJA ALL INCLUSIVE W CZARDZIE Z WĘGIERSKIM FOLKLOREM
Prawdziwą, węgierską kolację można zjeść w czardzie. Najlepszym określeniem tego miejsca jest  karczma lub zajazd. Jest to po prostu miejsce, gdzie zachowano  lokalny koloryt. Głównym atutem takiej gospody jest jest menu. To najlepsze miejsce, żeby poznać  tradycyjne węgiersakie smaki i potrawy narodowe. Co istotne, wszystkie dania  są przygotowywane na bazie świeżych , lokalnych produktów. Wystrój jest rustykalny - drewniane krzesła, ławy i stoły. Dopełnieniem tego  jest orkiestra w kolorowych strojach ludowych, która przygrywa gościom do kolacji. Dzięki temu atmosfera jest naprawdę  fantastyczna - gwar, śmiech i pełen relaks przy świetnym jedzeniu.

Wieczór w czardzie  i kolacja folklorystyczna w Budapeszcie to prawdziwa uczta dla podniebienia. Pysznie i pełne madziarskiego  temperamentu potrawy przypadną do gustu nie tylko  smakoszom, ale i wszystkim osobom lubiącym dobrze zjeść. Znane na całym  wina i inne alkohole stanowią ich idealne dopełnienie. Charakterystyczna  dla Węgier muzyka i taniec stanowią ukoronowanie  spotkania w karczmie. Każda kolacja  folklorystyczna  w czardzie to przeżycie, jakie na długo zostaje w pamięci, a związane z nim wspomnienia zawsze przywołują wiele pozytywnych emocji.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, nocleg.

Dzień 4
Śniadanie, wykwaterowanie.
ULICA VACI
Ulica Vaci Utca jest najbardziej znanym „deptakiem” stolicy Węgier. Znajdują się tutaj drogie markowe sklepy, butiki z pamiątkami, jak również urokliwe restauracje i kawiarnie. Warto pojawić się tutaj latem, kiedy wiele lokali zaprasza do skosztowania przepysznej kawy lub lokalnych potraw pod gołym niebem. Ulica Vaci Utca zachwyca również wyjątkowymi przykładami różnych stylów architektonicznych. Ulica ta stanowiła w historii swoisty punkt centralny części peszteńskiej stolicy Węgier, które nie posiadało typowego rynku. To tutaj koncentrowało się życie salonowe mieszkańców, to tutaj bawiono się do późnych godzin nocnych – do dziś tak jest. Vaci Utca to wyjątkowe miejsce na spacer. Znajdują się przy niej przepiękne kamienice – takie jak np. Dom Thonetów. Są tu także wyjątkowe sklepy, jak na przykład kwiaciarnię Philanthia z przepięknymi dekoracjami wnętrza i stylowym, złotym szyldem. Ulica Vaci Utca zakończona jest na południu placem, przy którym znajduje się Węgierska Hala Targowa, gdzie zakupicie lokalne przysmaki i kulinarne pamiątki z Budapesztu.

NADDUNAJSKA PROMENADA
Promenada Naddunajska znajduje się po peszteńskiej stronie Dunaju i rozciąga się między Mostem Elżbiety a Mostem Łańcuchowym. Idąc tym deptakiem zobaczyć można liczne pomniki, kilka ważnych budynków (m. in. Halę Koncertową Vigadó, secesyjny Pałac Greshama oraz siedzibę Węgierskiej Akademii Nauk). Z promenady podziwiać można także słynne budapeszteńskie mosty oraz drugą stronę miasta, Budę. Do najciekawszych pomników na promenadzie należą „Buty na brzegu Dunaju”. Jest to nietypowy pomnik upamiętniający ofiary węgierskiej organizacji faszystowskiej Strzałokrzyżowców, które zostały rozstrzelane na brzegu Dunaju. Przed zamordowaniem ofiarom kazano zdjąć buty, dlatego też pomnik ma postać sześćdziesięciu par butów rozrzuconych wzdłuż nabrzeża. Wzdłuż promenady spotkamy także pomniki Józsefa Attili, Sándora Petőfiego, Williama Shakespeare’a i Mihálya Vörösmarty’ego.

PLAC ELŻBIETY
Plac w przeszłości nosił nazwę rynku miejskiego, po II wojnie światowej nadano mu imię Stalina, następnie Engelsa, a od 1990 r. jego patronką jest cesarzowa Elżbieta, czyli uwielbiana przez Węgrów Sissi. Najciekawszym elementem architektonicznym placu jest fontanna Danubiusa – symboliczne przedstawienie największych węgierskich rzek. Plac Elżbiety z charakterystyczną fontanną skupia codziennie rzesze nastolatków i turystów. Jest to największa przestrzeń rekreacyjna w centralnym Peszcie. Możesz zrelaksować się na ławce, rozłożyć koc na trawie lub wypić kawę w kawiarence. Od kilku lat znajduje się tam także Budapest Eye, czyli diabelski młyn.

REJS STATKIEM PO DUNAJU
Żadna inna rzeka w Europie nie łączy tak wielu różnych kultur jak Dunaj. Od swojego źródła w południowych Niemczech płynie w kierunku wschodnim aż przez 10 krajów, by w końcu znaleźć ujście w Morzu Czarnym.  W swoim środkowym nurcie przepływa przez Austrię, Węgry i Słowację czyli dawne tereny Cesarstwo Austro-Węgier. Podczas godzinnej podróży zobaczymy niesamowitą architekturę oraz wiele wspaniałych, kultowych zabytków stolicy Węgier. Przepłyniemy pod okazałymi mostami i sprawdzimy z jakich powodów Budapeszt nazywany jest Perłą Dunaju.

Wyjazd z Budapesztu ok. godz. 17.00

Dzień 5
TORUŃ: Powrót ok. godz. 6.00 


Cennik:

1.700 zł/os. + 50 €/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- 2 noclegi w Budapeszcie - wolne są już tylko pokoje 2 osobowe
- wyżywienia HB: 2 śniadania, 1 kolacja, 1 biesiada all inclusive
- zwiedzanie węgierskiego Parlamentu
- wstęp do kościoła św. Stefana
- rejs statkiem po Dunaju
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- usługi przewodnickie po Budapeszcie
- ubezpieczenie NNW i KL

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 570 104 750 
2. ☎️ 669 067 081

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY