FROMBORK-KADYNY-ELBLĄG
6 sierpnia (niedziela)


TORUŃ: Wyjazd godz. 6.00

FROMBORK: BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA + KONCERT ORGANOWY
Jest najstarszą budowlą fromborskiego Wzgórza Katedralnego. Budowla wzniesiona w latach 1329 - 1388 z inicjatywy biskupów warmińskich ma charakter halowy, jest trójnawowa z wydłużonym prostokątnym prezbiterium, posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego i Zbawiciela. W katedrze znajdują się organy barokowe, będące jednymi z najsłynniejszych w kraju. Spoczywa tu Mikołaj Kopernik, który był tu kanonikiem i gdzie po 460 latach został odnaleziony.

FROMBORK: PAŁAC BISKUPÓW WARMIŃSKICH - MUZEUM KOPERNIKA
Gotycko - barokowy budynek, zwany również pałacem Ferbera, zbudowany został około roku 1350. Obecnie mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum Kopernika. Zwiedzający muzeum mogą się tu zapoznać z instrumentami astronomicznymi od czasów Kopernika, wystawami stałymi, m.in. „Mikołaj Kopernik - życie i dzieło". W Muzeum znajduje się ekspozycja zabytkowego wnętrza pt. "Gabinet uczonego doby renesansu", przypominająca pracownię Mikołaja Kopernika.

KADYNY: STAJNIA CESARSKA
O Kadynach nie bez kozery mówi się Cesarskie Kadyny, bądź Cesarska Wieś. Historia tej nazwy zaczyna się w roku 1898, po śmierci jednego z ostatnich właścicieli Kadyn, Artura Birknera, który w swoim testamencie cały majątek przekazuje cesarzowi Wilhelmowi II. Cesarzowi tak spodobało się to miejsce, że postanowił tu wybudować swoją letnią rezydencję. Rozpoczęto całkowitą przebudowę wsi w stylu willowym, wybudowano szkołę i inne potrzebne instytucje, bo cesarz bardzo dbał o byt swoich robotników. Postawiono tu także cegielnię i wreszcie, koło 1904 roku, Cesarską Majolikę, której to wyroby doceniano w kraju, jak i za granic. Kadyńska stadnina koni to miejsce legendarne. Działała ona już przed wojną. Hodowano w niej m.in. popularne w Prusach Wschodnich konie trakeńskie. Po wojnie, w Kadynach działała państwowa stadnina, w której trzymano ponad 100 koni. 

ELBLĄG: KATEDRA
Katedra Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości. Do ciekawszych zabytków należy brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników. Świątynia jest Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego a relikwiarz znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza.

ELBLĄG: ŚCIEŻKA KOŚCIELNA
Ścieżka kościelna powstała wraz z zabudową miasta w czasach średniowiecznych. Od początku stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Ścieżka była najszybszą i najkrótszą drogą pomiędzy nimi, stąd też prawdopodobnie wywodzi się jej nazwa. W średniowieczu ścieżka kościelna służyła wiernym i zakonnikom do szybszego przemieszczania się z jednego kościoła do drugiego.

ELBLĄG: BRAMA TARGOWA
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. Budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 21.00

Cennik:
250 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe i autostradowe
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- bilety wstępu do Muzeum Kopernika i katedry z koncertem
- bilet wstępu w Kadynach
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750