GDAŃSK
5 luty (sobota)


TORUŃ: Zbiórka w godzinach rannych, wyjazd na wycieczkę.

GDAŃSK: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
To opowieść o tragicznym doświadczeniu II Wojny Światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Zaaranżowano tu również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II Wojny Światowej.

GDAŃSK: EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Miejsce w fascynujący sposób opowiada o zwycięskiej rewolucji Solidarności i jak dzięki niej zmieniła się Polska, Europa i świat. Co ważne, wciąż na nowo odczytuje i interpretuje słowo „solidarność” pisane małą literą. Corocznie odbywa się tu 350 wydarzeń – debaty, festiwale, projekcje filmów, koncerty, promocje książek, wystawy czasowe, konferencje... Sercem budynku jest wystawa stała. Zobaczymy tu: tablice 21 postulatów wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL i wiele innych eksponatów z najnowszej historii Polski.

GDAŃSK: STARE MIASTO
Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Droga Królewska – gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta
- Katownia – w przeszłości więzienie z celą śmierci, obecnie Muzeum Bursztynu
- Złota Brama - brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie

GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKA
Bazylika jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

TORUŃ: Powrót z wycieczki w godzinach wieczornych.

Cennik:
170 zł/os. - dorośli
160 zł/os. - uczniowie
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty autostradowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie 570 104 750


AMICUS TRAVEL