GDAŃSK Muzeum Bursztynu, Muzeum Archeologiczne, Starówka
18 luty (sobota)


TORUŃ: Wyjazd 7.30

GDAŃSK: MUZEUM BURSZTYNU
Ekspozycja została tak pomyślana, aby na poszczególnych piętrach pokazać bursztyn w różnych aspektach. Można tu poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą multimedialne w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach w każdej sali ekspozycyjnej.

GDAŃSK: STARE MIASTO
Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. Mimo że dużą część miasta stanowią rekonstrukcje z okresu po drugiej wojnie światowej, mieści się tu wciąż tak wiele naprawdę starych budynków, iż uczucie autentyczności pozostaje niezakłócone. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Droga Królewska – gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta
- Brama Wyżynna – renesansowa brama otwierająca ciąg tzw. Drogi Królewskiej
- Katownia – w przeszłości więzienie z celą śmierci
- Złota Brama -brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Dom Uphagena – reprezentacyjna kamienica gdańska
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie

GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKA
Bazylika jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

GDAŃSK: MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Przekraczając progi muzeum odbywamy fascynującą podróż w zamierzchłe epoki. Podążając śladami paleolitycznych łowców mamutów i reniferów zagłębiamy się w świat magii i zapomnianych obrzędów, rytuałów związanych z życiem codziennym oraz ceremoniami pogrzebowymi. Intrygujące symbole umieszczane na popielnicach, zaskakujące konstrukcje grobowe, pełne finezji i wysokiego kunsztu ozdoby-amulety z bursztynu i metali szlachetnych, rzucają światło na wyobrażenia i sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości. Dzięki unikatowej ekspozycji paleopatologicznej prezentującej schorzenia dawnych ludzi mamy możliwość wejrzenia w świat życia i śmierci naszych przodków, uczestniczymy w poznawaniu przeszłości.

GDAŃSK: ZOO
Na obszarze 120 hektarów mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Jest największym obszarowo ZOO w Polsce. Od 2005 jako jedyny ogród w Polsce prezentuje anoa (w europejskich ogrodach zoologicznych, żyje tylko około 60 osobników) oraz lutangi jawajskie. Wśród prezentowanych zwierząt jest wiele rzadkości są to m.in. oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate, grupa kawalerska żyraf Rothschilda, antylopy bongo leśne, gepardy, szpaki balijskie, pingwiny tońce, mandryle, orangutany, szympansy, jelenie Alfreda, dzioborożce kafryjskie, takiny miszmi, tygrysy amurskie.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 21.00

Cennik:
210 zł/os. - wszyscy uczestnict
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe

- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie:
 570-104-750 i 669-067-081AMICUS TRAVEL