KOPALNIA SOLI KŁODAWA-CIECHOCINEK
9 luty (czwartek)


TORUŃ: Wyjazd godz. 7.30

KŁODAWA: KOPALNIA SOLI
Kopalnia soli w Kłodawie to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna. Już sam zjazd z prędkością 6m/s na głębokość 600 m dostarcza niezapomnianych wrażeń. Niesamowite jest również to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak więc zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory można spotkać górników powracających, bądź udających się do pracy.

Historia powstania i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż nabierają innego wymiaru, kiedy przekazuje je górnik solny podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. Wszechobecne maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi nie przeszkadzają w podziwianiu piękna solnych korytarzy oraz pomieszczeń przygotowanych specjalnie dla turystów – Kaplicy Św. Kingi, sali koncertowej oraz Groty Drakuli.

Wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Ciekawostką jest, iż w 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.

Z kłodawskiej kopalni pochodzi większość stosowanej przez Polaków soli spożywczej i leczniczej. Wydobywa się tu także sól używaną w przemyśle chemicznym oraz do posypywania zimą dróg w całym kraju. To największa polska kopalnia eksploatująca potężnych rozmiarów wysad solny. Szyby górnicze sięgają głębokości 750 m, a łączna długość kopalnianych wyrobisk wynosi ok. 350 km!

CIECHOCINEK: POBYT W UZDROWISKU
Ciechocinek jest słynnym miastem uzdrowiskowym położonym w województwie kujawsko – pomorskim. Kujawy są regionem, na którym znajduje się największe w środkowej Polsce skupisko uzdrowisk. Związane to jest z występowaniem pokładów soli i wód mineralnych. W Ciechocinku leczone są choroby układu krążenia, dróg oddechowych, dolegliwości kobiece, schorzenia reumatyczne i wiele innych. Jak na słynne uzdrowisko przystało miasto posiada piękny park zdrojowy, idealne miejsce do spacerów. Jest też pijalnia wód mineralnych, zaprojektowana tak, że tworzy krytą aleję spacerową, z drewnianym pawilonem. Najatrakcyjniejszym miejscem w uzdrowisku są oczywiście tężnie. Są to potężne drewniane konstrukcje. Po ich ścianach spływa solanka, która tworzy specyficzny mikroklimat. Czyste powietrze to również zasługa tego iż na terenie miasta nie ma żadnego przemysłu. Jest mnóstwo parków, miejsc zalesionych i alejek spacerowych. Władze miasta dbają aby kuracjusze dobrze tutaj wypoczęli. Wśród kwiatów i zieleni łatwiej jest odzyskać zdrowie. W Parku Zdrojowym rośnie wiele mało spotykanych gatunków drzew i krzewów. Swoistą wizytówką Ciechocinka jest fontanna „Jaś i Małgosia”. Jest to miejsce, bardzo często wykorzystywane jako tło do pamiątkowych fotografii. Mimo iż w Ciechocinku znajduje się jeszcze kilka równie uroczych fontann, ta jest najbardziej znana i popularna.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 18.00

Cennik:
190 zł/os. - dorośli
180 zł/os. - emeryci
170 zł/os. - uczniowie i studenci

Zwiedzanie kopalni soli dla dzieci od 7 lat!
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu do kopalni
- usługi pilockie i przewodnickie


Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750