KARKONOSZE
20-22 sierpnia (piątek-niedziela)


Dzień 1
TORUŃ: Zbiórka i wyjazd w godzinach rannych.
Jedziemy przez Inowrocław i Strzelno - można dosiąść się na trasie.

SZKLARSKA PORĘBA: KARKONOSKI PARK NARODOWY
Karkonoski Park Narodowy, służy ochronie i udostępnianiu Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi nieco powyżej 55 kilometrów kwadratowych. Obszarowo jest dwa razy mniejszy od Jeleniej Góry, a rocznie odwiedza go około 2 milionów turystów. Przyciąga ich przyroda, wspaniałe krajobrazy i możliwość wędrowania po około 120 kilometrach szlaków turystycznych.

SZKLARSKA PORĘBA: WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Przepiękny Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w Karkonoszach i całych Sudetach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a sam wodospad spada trójstopniową kaskadą wysoką na 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, którego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. To fantastyczne i niezwykle malownicze miejsce, licznie odwiedzane przez turystów.

PIECHOWICE: ZAMEK CHOJNIK
Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Zamek usytuowany jest na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
KARPACZ: MIEJSCE ANOMALII GRAWITACYJNEJ
Na Ziemi znajdują się miejsca, gdzie można zauważyć zaburzenia grawitacyjne. Można je obserwować między innymi w Kanadzie, Brazylii, a także Australii, Chinach oraz Francji. Turyści, którzy udają się do Karpacza mają również  możliwość obserwacji tej anomalii grawitacyjnej. Droga tu opada w dół, jednakże przedmioty zamiast spadać, zgodnie z prawidłami grawitacji, toczą się ku wzniesieniu. Samochody mogą wjeżdżać pod górę z wyłączonym silnikiem. Dlatego też przewodnicy sudeccy przyjeżdżają tutaj wraz z turystami i proszą kierowców autokarów o wyłączenie silników. Zaskoczeni turyści obserwują wtedy, jak pojazd powoli wjeżdża pod górę. Wrażenia nie z tej ziemi!

KARPACZ: WJAZD NA KOPĘ I ZJAZD
Aby przyspieszyć i ułatwić turystom zdobywanie szczytu Śnieżka w 1959 roku zbudowano Miejską Kolej Linową, którą można wjechać na Kopę - 1375 m n.p.m i stamtąd już przejść spacerkiem do Domu Śląskiego i na Śnieżkę. Długość tej kolejki krzesełkowej to 2229 metrów. Różnica poziomów wynosi 530 metrów, a wjazd na górę zajmuje około 5 minut.

KARKONOSKI PARK NARODOWY: WEJŚCIE NA ŚNIEŻKĘ
Najwyższy szczyt w Karkonoszach 1602 m.n.p.m. Panuje tutaj specyficzny klimat zbliżony do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Wystająca 200 metrów ponad Równię, Śnieżka jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Śnieżka jest też miejscem gdzie można obserwować niezwykłe zjawiska meteorologiczne jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.

KARPACZ: ŚWIĄTYNIA WANG
Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden kościół został przeniesiony w Karkonosze.

KARPACZ: ZAPORA NA ŁOMNICY
Łomnica jest jedną z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy. Już w średniowieczu koryto i dolinę rzeki przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego Prus, w latach 1910-1915 na wielu odcinkach uregulowano koryto rzeki. Wzniesiono wtedy także zapory, zatrzymujące materiały niesione przez wezbrane wody. Korona zapory na Łomnicy ma długość 105 m. Utworzyła ona niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
ŚWIERADÓW ZDRÓJ: WIEŻA WIDOKOWA SKY WALK
Położenie wieży jest wyjątkowe i zostało wybrane nie przez przypadek. Umożliwia łatwy dostęp z terytorium aż trzech państw. Sky Walk dzięki wysokości całkowitej wynoszącej 65 metrów jest najwyższą wieżą widokową w całej Polsce. Oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki na romantyczne zabudowania uzdrowiska i panoramę Gór Izerskich, ale również wiele atrakcji gwarantujących zastrzyk adrenaliny, dzięki którym Sky Walk na zawsze pozostanie w pamięci każdego z odwiedzających. Na szczyt Sky Walk poprowadzi 850-metrowa ścieżka. Przejście między piętrami uatrakcyjnia wiele punktów widokowych i atrakcji takich jak np. kokon pająka - zabawna plątanina sieci. Na szczycie, na zdobywców czeka między innymi siatka relaksacyjna w kształcie kropli, mapy z panoramą gór, czy też przeszklona platforma widokowa.

ŚWIERADÓW ZDRÓJ: POBYT W MIASTECZKU
Świeradów - Zdrój jest miastem typowo uzdrowiskowym, położonym w Górach Izerskich, na wysokości 450-710 m n.p.m. Ta „perła uzdrowisk dolnośląskich” słynie m.in. ze swych tradycji wodolecznictwa. Znajdujące się tu źródła wód zdrojowych oraz złoża borowiny są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości takich jak np. choroby narządów ruchu, schorzenia reumatyczne, układu krążenia czy choroby typowo kobiece. Położenie Świeradowa – Zdroju z dala od zgiełku większych miast gwarantuje czyste powietrze i udany wypoczynek wśród zieleni.

PIECHOWICE: HUTA SZKŁA „JULIA”
Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem turyści doświadczyć mogą wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej można zobaczyć wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.

TORUŃ: Powrót z wycieczki w godzinach nocnych.

Cena: 690 zł/os.
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe

- 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie 570 104 750


AMICUS TRAVEL