POCZDAM z pałacem Cecilienhof
13 kwietnia (sobota)
TORUŃ: Wyjazd godz. 4.30 parking przy dworcu Toruń Miasto
POCZDAM - KRÓLESTWO PAŁACÓW I OGRODÓW
Jeszcze nie tak dawno leżał w cieniu pobliskiego Berlina, dziś jest najdroższym miejscem do życia we wschodnich Niemczech. Poczdam do niesamowite miejsce, przesiąknięte historią, naszpikowane zabytkami klasy światowej i jednocześnie z mnóstwem terenów rekreacyjnych. Miasto oferuje o wiele więcej niż słynny Pałac Sanssouci. Pałaców jest tu 20, bardzo interesujące są dzielnice rosyjska i holenderska. Poczdam jest nie tylko piękny i dostojny, ale przede wszystkim przyjemny, smaczny i spokojny.
PAŁAC CECILIENHOF
W centrum opinii światowej pałac znalazł się jako miejsce obrad przedstawicieli koalicji antyhitlerowskiej, które odbyły się tu w dniach 17 lipca-2 sierpnia 1945 r. Pomieszczenia na parterze zostały specjalnie przygotowane jako sala obrad, a gabinety przywódcy ZSRR – Józefa Stalina, brytyjskiego premiera – Winstrona Churchilla oraz prezydenta USA – Harry‘ ego Trumana specjalnie umeblowane. Jeszcze dziś można je zwiedzać jako historyczne miejsce Konferencji Poczdamskiej. W Wielkiej Sali podpisano deklarację poczdamską, która ustaliła powojenne zmiany polityczne i terytorialne w zakresie Niemiec i Europy. Zwiedzanie pałacu z zestawem słuchawkowym.
ALEKSANDRÓWKA - DZIELNICA ROSYJSKA
Kiedy w roku 1824 umarł car Aleksander I król Pruski postanowił postawić żywy pomnik przyjaźni niemiecko-rosyjskiej. W hołdzie carowi wybudował w Poczdamie 13 domów inspirowanych syberyjską architekturą ludowo-wojskową, w których zamieszkali członkowie rosyjskiego chóru wojskowego. Domy zostały tak zaprojektowane, aby rodziny mogły wykarmić się same. Każdy z nich miał ogromny ogród z licznymi drzewami owocowymi, w sumie w 13 ogrodach zasadzono ich około 800. Domy wcale nie są zbudowane z drewna, tylko z cegieł pokrytych drzewem. Mieszkanie w Aleksandrówce wiązało się z pewnymi, nietypowymi ograniczeniami. Jeżeli myślicie, że była to zasłużona nagroda, jesteście w błędzie. Śpiewacy musieli na przykład poślubić lokalną dziewczynę i spłodzić z nią syna, jeżeli urodziła się córka, tracili dom. Jedna rodzina próbowała obejść ten wymysł i na czas kontroli „pożyczyła” dziecko od sąsiadów, wszystko się wydało i od tej pory strażnik czuwał przy każdym porodzie. Strażnik mieszkał i kontrolował członków chóry z domu numer 1, w którym dziś znajduje się niezła rosyjska restauracja. Dziś w Aleksandrówce mieszkają tylko dwie rodziny, których prapradziadkowie byli pierwszymi mieszkańcami rosyjskiej dzielnicy w Poczdamie.
DZIELNICA HOLENDERSKA
Ścisłe centrum Poczdamu wygląda mało niemiecko, za to bardzo holendersko. Dzielnica holenderska wybudowana została w pierwszej połowie XVII wieku z pobudek czysto praktycznych, była osiedlem dla rzemieślników holenderskich pracujących przy rozbudowie Poczdamu. Jest ona największym zespołem architektury holenderskiej w Europie, oczywiście poza Holandią. Wystarczy przejść kilkaset metrów z Sanssouci czy starego miasta i 134 domy z czerwonej cegły w stylu holenderskiego baroku przeniosą Ciebie w inny świat. Pomiędzy nimi poczujesz się naprawdę jak w Holandii. Ale nie zawsze tak było. Za czasów komunizmu dzielnica była bardzo zaniedbana, po upadku muru berlińskiego odrestaurowano ją i tchnięto w nią nowe życie.
BRAMA BRANDENBURSKA
Poczdam ma również swoją Bramę Brandenburską, którą wybudowano w 1771 r. w miejscu starszej bramy miejskiej. Wyburzono ją z rozkazu Fryderyka Wielkiego pod koniec wojny siedmioletniej. Nowa brama miała być symbolem zwycięstwa na wzór rzymskiego łuku triumfalnego. W 1843 r. poszerzono ją o dwa boczne przejścia, aby usprawnić przepływ pieszych. Od 1900 r. kiedy wyburzono mury miejskie Brama Brandenburska, pozostała budowlą wolnostojącą. Przez Bramę Brandenburską wchodzimy na deptak, który jest najpopularniejszym bulwarem w mieście z licznymi barami, lodziarniami i restauracjami. W okresie letnim deptak zamienia się jedną wielką, tętniącą życiem uliczną kawiarnię.
Czas wolny do indywidualnej dyspozycji.
TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 23.00
Cennik:
320 zł/os. + 15 €/os. - wszyscy uczestnicy
KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ WAŻNY DOWÓD LUB PASZPORT!
Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu, wstęp do Cecilienhof
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie
Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750