PRAGA
7-9 czerwca (piątek-niedziela) - BRAK WOLNYCH MIEJSC
2-4 sierpnia (piątek-niedziela)
WYJAZD Z TORUNIA I BYDGOSZCZY


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 01.30 - parking przy dworcu Toruń Miasto
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 02.20. - parking przy Hali Łuczniczka

STRACHOV - ZABYTKOWA DZIELNICA MIASTA
Położona na zachód od Malej Strany dzielnica Strahov może poszczycić się wieloma ciekawymi miejscami. Najważniejszą budowlą dzielnicy Strahov jest klasztor norbertanów. Swoje początki datuje on na połowę XII wieku. Nie jest to jednak jeden budynek, a cały ich kompleks. Najważniejszym jest Bazylika Wniebowzięcia Panny Marii. Pierwszą świątynię wybudowano już w XII wieku, niestety już niecałe 80 lat później uległa spaleniu. Odbudowywana i przebudowywana dzisiaj zachwyca swoim barokowym wyglądem. We wnętrzach znajdziecie m.in. fresk przedstawiający Bitwę pod Wiedniem z uwiecznionym na nim królem Janem III Sobieskim.

Tutaj już od niemalże czterystu lat stoi Loreta, niezwykły kompleks barokowych budynków sakralnych z domkiem loretańskim na dziedzińcu otoczonym arkadami, kościołem Narodzenia Pana i wieżą ze światowej sławy karylionem. Karylion mają niezwykłą wartość historyczną; loretańskie dzwonki zabrzmiały po raz pierwszy ponad dachami praskim domów  15. sierpnia 1695 roku. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Lorety jest skarbiec ze skarbem Lorety. Spośród trzystu dzieł sztuki największą uwagę przyciąga diamentowa monstrancja Praskiego Słońca, wykonana pod koniec XVII. wieku przez wiedeńskich złotników.

Pałac Schwarzenbergów jest najbardziej wyróżniającą się budowlą tutejszego rynku. Pokryta sgraffitowymi dekoracjami fasada dwóch połączonych kurtyną budynków należy do najchętniej fotografowanych przez turystów. Pałac został wybudowany w połowie XVI wieku przez rodzinę Lobkoviczów. W ręce Schwarzenbergów przeszła w XVIII wieku. Po II wojnie światowej budowla została upaństwowiona. Na początku XXI wieku odzyskał ją potomek rodziny, czeski polityk i kandydat na prezydenta Karel Schwarzenberg. Pałac ma długą fasadę, ciągnącą się przez całą pierzeję rynku. Na jej skrajach stoją dwa, zwrócone szczytami do ulicy budynki. Wieńczą je renesansowe, zdobione szczyty. Budynki połączone są murem kurtynowym z attyką. Całe ściany zewnętrzne pokrywa dekoracja sgraffitowa. W dolnej części są to imitacje kamienia, w górnej zaś dekoracje roślinne.

Plac Hradczański znajduje się w samym sercu Hradczan w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Praskiego. Jest to główny plac Hradczan, który leży po wschodniej stronie pierwszego dziedzińca, zachodniej bramy i fasady na zachód od Zamku Praskiego. Niedaleko tego miejsca został umieszczony posąg pierwszego czechosłowackiego prezydenta Tomasza Masaryka z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Plac Hradczański skupia wokół siebie wspaniałe zabytki, przyciągające tysiące zachwyconych turystów. Tutaj dosłownie każdy budynek jest przykładem piękna i niezrównanych umiejętności architektów, budowniczych, artystów – wszystkich tych, którzy wkładali swój umysł, wysiłek, ręce w tworzenie pięknych zabytków.

ZAMEK PRASKI
Widok na Zamek Praski jest zachwycający. Jeden z największych kompleksów zamkowych świata składa się z zabytkowych pałaców, budowli sakralnych, rozległych ogrodów i malowniczych zakątków. Zamek Praski już od ponad tysiąca lat jest symbolem czeskiej państwowości. Stanowi także siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej.

Przez długi czas w historiografii panowało przekonanie, że pierwszy zamek na tych obszarach wzniósł książę Borzywoj I. Jednak według najnowszych badań przyjmuje się, że ów władca zbudował jedynie niewielką świątynię, a hradczańskie wzgórze ufortyfikował dopiero jego syn Spitygniew I. Najprawdobniej był to otoczony palisadą drewniany gród. W 1003 roku zamek zajął Bolesław Chrobry ale na skutek interwencji cesarza musiał wkrótce wycofać się z Czech. Hradczańską siedzibę gruntownie przebudował Wratysław II i jego następca Przemysł Ottokar - drewno zostało zastąpione przez kamień. Nie długo jednak czescy władcy cieszyli się zamkiem, bo spłonął on w roku 1303. Podniósł go z gruzów, ukochany przez Czechów, cesarz Karol IV. Projekt przebudowy królewskiej siedziby miał olbrzymi jak na tamte czasy rozmach - nic więc dziwnego, że nie został ukończony za życia władcy. Wojny husyckie dodatkowo opóźniły jego realizację, podjął ją na nowo Władysław Jagiellończyk. Zamek przebudował jeszcze Rudolf II a cesarz sprowadził na wzgórze wielu alchemików i astrologów.

KATEDRA ŚW. WITA
Mroczna, pełna tajemnic budowla jest uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie. Była też jedną z najdłużej wznoszonych katedr w historii (jej budowę ukończono dopiero w 1929 roku). Dziś stanowi obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek do Pragi, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę jej piękno, historię i zgromadzone we wnętrzu liczne zabytki.

Kościół jest niezwykły nawet jak na gotycką katedrę, a to za sprawą dwóch jego budowniczych. Pierwszy z nich, Mateusz z Arras, zaprojektował ją na wzór świątyń francuskich, ale drugi - Peter Parler - zmienił niektóre z pierwotnych rozwiązań tworząc budowlę nietuzinkową. Całość zachowała jednak plan krzyża łacińskiego, ale zastosowano sklepienie sieciowe co pozwoliło ozdobić ściany szerokimi oknami. Wnętrze składa się z nawy głównej i dwóch naw bocznych. Ołtarz otacza ambit do którego przylega część z 22 kaplic. Prawdziwym arcydziełem jest jednak zbudowane przez Petera Parlera tryforium (galeria umieszczona na wysokości chóru). Poszczególne jego części zdobią rzeźby wyobrażające członków rodziny cesarskie, architektów i duchownych.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie w hotelu
OGRODY WALLENSTEINA
Tu na własne oczy można przekonać się, dlaczego Ogród Wallensteina, należący do Pałacu Wallenstein, praskiej rezydencji słynnego generała i księcia Albrechta von Wallensteina, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów czeskiego wczesnego baroku. Ogród Pałacu Wallensteina, w którym swoją siedzibę ma Senat Republiki Czeskiej, to miejsce relaksu. Można tu wsłuchać się w szum wody, pawie krzyki, muzyczne tony i historie, które opowiadają narracyjne freski sali terreny. Ogród dzieli się na kilka części. Są tu fontanny, kilka reliefowych waz i kopie oryginalnych rzeźb spod dłuta holenderskiego rzeźbiarza Adriaena de Vriesa. Spod powierzchni stawu spozierają różne gatunki ryb, które opływają wysepkę z rzeźbą Herkulesa. Do największych atrakcji ogrodu należy sztuczna wapienna ściana z grotami. Sztuczna wapienna jaskinia, w której znajdują się woliery z sowami to fantastyczna rozrywka - dobry obserwator dostrzeże wśród wapiennych nacieków ukryte twarze ludzi, zwierząt i innych istot. 

POMNIK SIKAJĄCYCH
Rzeźbę dwóch sikających facetów stworzył znany z kontrowersyjnych pomysłów artysta David Cerny. Jego zdaniem oddawanie moczu to czynność należąca do rzeczy przyjemnych. Jak uważa rzeźbiarz przyjemnie jest sikać na Czechy z okazji ich przyjęcia do Unii Europejskiej, co z kolei miało być przyjemne dla całego narodu. W ten sposób autor połączył dwie satysfakcjonujące rzeczy w jednym miejscu.

MOST KAROLA
Most Karola wciąż fascynuje malarzy, fotografów i poetów, którzy dają temu wyraz w swoich dziełach. Moment, gdy pierwsze promienie słońca dotykają kamiennego bruku i oświetlają potężne gotyckie wieże na obu jego końcach, na długo pozostanie w pamięci każdego romantyka. Imponująca sylwetka Zamku Praskiego w tle i galeria barokowych rzeźb po obu stronach sprawiają, że budowla uważana jest za jedną z najpiękniejszych tego typu w Europie. Budowę mostu rozpoczęto dokładnie 9 lipca 1357 roku o godzinie 5:31. Data i godzina zostały wybrane przez astronomów (wtedy nastąpiła koniunkcja Słońca z Saturnem) oraz odnosi się do sekwencji nieparzystych liczb od 1 do 9 i z powrotem: 1-3-5-7-9-7-5-3-1. 20 marca 1393 roku z rozkazu króla Wacława IV Luksemburskiego z Mostu Karola wrzucono do Wełtawy św. Jana Nepomucena (późniejszego patrona miasta). Figura Nepomucena według legendy przynosi szczęście. Należy dotknąć płaskorzeźby, znajdującej się pod posągiem.  Niegdyś na moście odbywały się koronacje królów czeskich, liczne turnieje i bitwy, a także egzekucje. W czasie wojny trzydziestoletniej na moście toczono walki ze szwedzkimi wojskami. Obecnie oprócz turystów z całego świata można tu spotkać licznych artystów i ulicznych grajków. 

WYSPA KAMPA
Najstarsze wzmianki pisane o Kampie pochodzą już z XII wieku. Ta sztuczna wyspa jest oddzielona od Malej Strany kanałem młyńskim zwanym Čertovka, który przez wieki wprawiał w ruch tutejsze młyny. Baśniowe domki, koło których przepływa, właśnie z powodu tego położenia otrzymały nazwę Praskiej Wenecji. Kampa to ulubione miejsce nie tylko mieszkańców Pragi, ale również filmowców. To tutaj m.in. Miloš Forman kręcił sceny "Amadeusza", tutaj także powstały kadry "Mission Impossible" z Tomem Cruisem. 

KOŚCIÓŁ M.B. ZWYCIĘSKIEJ
Wczesnobarokowy kościół Matki Boskiej Zwycięskiej na Małej Stranie jest świątynią zarządzaną przez zgromadzenie karmelitów bosych. Wśród zabytków zachowanych w kościele na uwagę zasługują posąg Dzieciątka Jezus, ołtarz główny z ozdobnymi malowidłami oraz fasada nawiązująca do rzymskich kościołów karmelitańskich. Historia praskiego kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej rozpoczyna się w 1584 roku, gdy powstała tu kaplica poświęcona Trójcy Świętej. W czasie reformacji świątynia przeszła w ręce niemieckich protestantów, by w okresie kontrreformacji stać się znów kościołem rzymskokatolickim.

REJS STATKIEM PO WEŁTAWIE Z OBIADOKOLACJĄ
To doskonały element zwiedzania miasta. Zobaczyć można wiele zabytkowych obiektów z perspektywy rzeki: Most Karola, Zamek na Hradczanach, Rudolfinum, Teatr Narodowy, Dom Tańca i Wyszehradu, klasztor Emmaus, klasztor Agnes, Podolí czy historyczną elektrownię Štvanice. Statek przepływa także koło najstarszej śluzy na Wełtawie. Rejs połączony z obiadokolacją.

Przyjazd do hotelu, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie
JOSEFOV - ŻYDOWSKA CZĘŚĆ MIASTA
Niewiele europejskich miast może pochwalić się lepiej zachowaną dzielnicą żydowską niż Praga. Sześć synagog, ratusz żydowski, stary cmentarz i niepowtarzalna magia tego miejsca, sprawiają, że Josefova po prostu nie można pominąć podczas zwiedzania „złotego miasta”. Na uwagę zasługuje poruszająca historia praskich Żydów, ich architektura, tradycje, zwyczaje i dzieje – jedne z najtragiczniejszych XX wieku. Paradoksalnie, doskonały stan, w jakim zachował się Josefov, to zasługa Adolfa Hitlera. Właśnie on postanowił stworzyć w Pradze „Muzeum Wymarłej Rasy“. W związku z tym zwożono tu z okupowanych krajów różnego rodzaju drogocenności, w wyniku czego powstała największa kolekcja przedmiotów pochodzenia żydowskiego w Europie. Dziś Josefov znów jest żywym miejscem, w którym żyje liczna społeczność Żydów.

Synagoga Pinkasa jest obecnie miejscem upamiętniającym ofiary holocaustu. Na ścianach umieszczono najdłuższe epitafium na świecie, zawierające imiona ofiar obozów koncentracyjnych. Przepiękne przykłady typowej żydowskiej architektury znaleźć można w Synagodze Maisela, Klausa a przede wszystkim w Synagodze Hiszpańskiej, której złote wnętrze robi imponujące wrażenie. W pobliżu Synagogi Staronowej znajduje się ratusz żydowski z uroczą wieżyczką stanowiącą jeden z symboli Josefova.

STARE MIASTO
Praga to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Tutejsze Stare Miasto, to nie tylko barokowe kościoły i brukowane uliczki. Podczas spaceru można zobaczyć zegar astronomiczny, zmumifikowaną rękę złodzieja klejnotów, teatr Mozarta i osobliwą kolekcję sztuki plemiennej. Stare Miasto leży na prawym brzegu Wełtawy. Układ ulic i placów niemal się nie zmienił od średniowiecza. Jego granice wyznaczają ulice biegnące w miejscu dawnych murów miejskich. Niegdyś ulice i zabudowania Starego Miasta były położone o 2-3 m niżej niż obecnie. Dzielnica ta była jednak regularnie podtapiana podczas powodzi, więc od końca XIII w. stopniowo podnoszono poziom ulic. W wyniku tego procesu wiele kamienic ma ukryte pod ziemią pomieszczenia w stylu romańskim. 

RYNEK Z ZEGAREM ORLOJ
Ratusz Starego Miasta został ufundowany w 1338 r. Budowla składała się z kilku mniejszych domów, wykupywanych kolejno dzięki przychodom z podatku od handlu winem. W bryle ratusza uwagę przykuwa przede wszystkim zegar astronomiczny (Orloj). Wedle legendy jego twórca został oślepiony po ukończeniu prac, by nie mógł już nigdzie indziej stworzyć równie wspaniałego dzieła. Mistrz ponoć zemścił się, uszkadzając mechanizm zegara. Spektakl odgrywany przez górną część zegara o pełnej godzinie od godz. 8.00 do 20.00 zawsze gromadzi tłumy widzów.

Na końcu rynku wznosi się imponujący kościół NMP na Tynie. Pochodząca z 1365 r. świątynia słynie z charakterystycznych wież. Jedna z nich jest nieco niższa i smuklejsza od drugiej, przez co nadano im imiona Ewy i Adama. Do 1621 r. był to najważniejszy kościół husytów. Husycki król Jerzy z Podiebradów nakazał nawet umieszczenie złotego kielicha w niszy na fasadzie, by podkreślić związek świątyni z tym wyznaniem. Po przejęciu kościoła przez jezuitów w 1620 r. w niszy ustawiono figurę Matki Boskiej, a kielich przetopiono na jej koronę, aureolę i berło.

RUCHOMA GŁOWA FRANZA KAFKI
Ogromna 11 metrowa głowa Franza Kafki wykonana została z błyszczących, metalowych elementów, które znajdują się w ciągłym ruchu. Kinetyczna rzeźba sterowana jest układem elektronicznym wciąż zmieniającym kształt dzieła. Ten efekt obrazować ma pełną zaskakujących sprzeczności twórczość Kafki. Pomnik stanął na placu przed centrum handlowym Quadro. Z uwagi na rozmiar i skomplikowaną konstrukcję dzieło okazało się kosztowne - sponsorzy wyłożyli na jego realizację 30 mln koron (ponad 4,5 mln zł). Autorem pomnika jest David Černý, często prowokujący artysta znany z wielu, często prowokujących odbiorców instalacji i rzeźb.

PLAC WACŁAWA
Usytuowany w dzielnicy Nove Mesto Plac Wacława tętni życiem i jest miejscem dość rozrywkowym. Należy jednak pamiętać, że Plac Wacława jest milczącym świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Sporych rozmiarów plac (750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości), był niegdyś targiem końskim. Dziś jest jedną z głównych arterii miasta. Mnóstwo tu sklepików, restauracji, barów i klubów. Życie toczy się to późnych godzin nocnych. Mimo, że Plac Wacława kojarzy się bardziej aktywnym życiem towarzyskim, nie zawsze działy się tu rzeczy beztroskie. To właśnie tu gromadzili się Czesi aby zademonstrować swoje niezadowolenie. W1969 roku w akcie protestu Jan Palach i Jan Zajica dokonali samospalenia. Aksamitna Rewolucja w 1989 roku nabierała rozpędu właśnie na Placu Wacława. To tu z balkonu kamienicy przemawiał Vaclav Havel. Jako pamiątka burzliwych wydarzeń jakie miały miejsce na placu, ufundowano pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Znajduje się tu także pomnik konny św. Wacława, od którego plac otrzymał nazwę.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. 24.00.

Cennik:
1.200 zł/os. + 50 €/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu, rejs statkiem z obiadokolacją
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- 2 noclegi w Pradze (pokoje 2, 3, 4 osobowe z łazienkami)
- wyżywienia HB: 2 śniadania, 1 obiadokolacja, 1 obiadokolacja na statku
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- usługi przewodnickie po Pradze
- ubezpieczenie

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 570 104 750 
2. ☎️ 669 067 081

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY