WIEDEŃ
11-14 lipca (czwartek-niedziela)
WYJAZD Z TORUNIA


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 22.00 - parking przy dworcu Toruń Miasto
Nocny przejazd do Wiednia.

Dzień 2
DOM HUNDERTWASSERA
Kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus w Wiedniu to jedna z najważniejszych, architektonicznych atrakcji Austrii. Zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera dom przyciąga turystów z całego świata. Zewnętrzna fasada Hundertwasserhaus w Wiedniu ozdobiona jest wieloma różnymi kolorowymi elementami, które w niemal magiczny sposób przyciągają wzrok. Każdy, kto mieszka w Hundertwasserhaus, ma również prawo zaprojektować fasadę wokół okien własnego mieszkania, zgodnie z własnym gustem. Ponad 200 drzew i krzewów na balkonach i tarasach na dachu czyni z Hundertwasserhaus zieloną oazę w środku miasta. 

POMNIK JOHANNA STRAUSSA
Pozłacany pomnik Straussa autorstwa Edmunda Hellmera jest jednym z najbardziej popularnych motywów fotograficznych Wiednia. Podczas odsłonięcia pomnika w 1921 r. Filharmonicy Wiedeńscy wykonali walca „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa (syna). Pomnik Straussa przedstawia kompozytora tak, jak wyobraża go sobie świat: jako grającego na skrzypcach króla walca, górującego nad swoją orkiestrą. Figura wykonana jest z pozłacanego brązu; poniżej znajduje się cokół z inskrypcją, za nim zaś marmurowy łuk ozdobiony liśćmi. Johann Strauss (syn) żył w latach 1825-1899. Ze względu na fakt, że komponował głównie muzykę taneczną, uważany jest za króla walca. Napisał także muzykę do wciąż wystawianych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”.

KATEDRA ŚW. SZCZEPANA
Duma i jeden z symboli miasta Wiednia i Austrii. Katedra romańsko – gotycka jest znana przede wszystkim z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Jej dach pokryty jest kolorowymi dachówkami w kształcie rombów. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Znajduje się w niej kilkanaście barokowych ołtarzy. Jest to ważny ośrodek kultu maryjnego. W południowej nawie umieszczony jest cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs. Ta monumentalna świątynia ma wysokość prawie 140 m. 

PLAC GRABEN
Nazwa – Plac Graben – pochodzi od wykopu, znajdującego się w połowie drogi między świecką częścią miasta, którą reprezentował Hofburg, a częścią o zabudowie sakralnej, reprezentowanej przez katedrę św. Szczepana. Dziś na miejscu tego wykopu znajduje się najbardziej zadziwiający przykład wiedeńskiego baroku (Pestsäule), znana też jako Kolumna Trójcy Świętej (Dreifältigkeitssäule). Została ona wzniesiona przez cesarza Lopolda I na pamiątkę ocalenia go od straszliwej epidemii dżumy w 1679 roku, znana też jako Kolumna Morowa. W dole grzebano zwłoki tych, którzy pomarli od zarazy. Pomnik przedstawia skłębiony tłum figur, chmur, amorków, aniołów i postaci symbolicznych. Szczególnie rzucająca się w oczy jest postać Wiary triumfującej nad Zarazą. Plac Graben to miejsce znane wszystkim Wiedeńczykom.

OBIADOKOLACJA NA MIEŚCIE
Chwila na odpoczynek i poznawanie smaków miasta.

KOHLMARKT
Ulica, na której Gucci spotyka się z Tiffany. Kohlmarkt jest najbardziej ekskluzywną ulicą Wiednia. Po wybudowaniu pobliskiego pałacu cesarskiego Hofburg ulica Kohlmarkt przyciągnęła kupców towarów wysokiej jakości i luksusowych. Od tamtej pory tak pozostało. Swoje sklepy mają tu tylko najbardziej prestiżowe marki, takie jak międzynarodowe giganty Gucci, Tiffany czy Dior. Ze względu na swoją popularność i stosunkowo niewielkie rozmiary, czynsze w Kohlmarkt są najwyższymi ze wszystkich ulic handlowych w Austrii.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie.
PAŁAC HOFBURG
Pałac Hofburg był rezydencją Habsburgów w Wiedniu. To jeden z najstarszych pałaców europejskich. Pałac Hofburg powstawał przez wieki – liczne przebudowy, wzbogacanie wnętrz dziełami sztuki, czy innymi cennymi przedmiotami sprawiały, że pałac stawał się coraz piękniejszy. Budowę kompleksu pałacowo-parkowego Hofburg rozpoczęto w 1240 r. Był on rezydencją dynastii Habsburgów, która panowała w wielu regionach Europy przez około 700 lat. Monarchia Habsburgów była wieloetnicznym i wieloreligijnym imperium, wywierającym silne wpływy na politykę, administrację, społeczeństwo i ekonomię terenów, które obecnie należą m.in. do Austrii, Węgier, Czech, Polski i Słowenii. Pałac Hofburg posiada 18 skrzydeł pałacowych, 19 dziedzińców i około 2600 sal. Był stale rozbudowywany, co wynikało z pewnej tradycji. Żaden władca nie mógł bowiem mieszkać w apartamencie, w którym wcześniej mieszkał jego poprzednik. Z tego powodu każda zmiana władzy wiązała się dobudowaniem kolejnego segmentu pałacu. Przez lata Hofburg stale powiększał swoje rozmiary. Jednak w wyniku tych zmian pomieszczenia nie zachowały jednorodnego stylu i nie stworzyły harmonijnej całości. W efekcie powstał stylowy miszmasz, który okazał się cechą wyróżniającą pałac.

OGRODY BELWEDERU
Belweder to największy skarb Wiednia i jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych na świecie. Został stworzony dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, w pierwszej połowie XVIII wieku. Na całość składają się dwa pałace i ogród. Dolny Belweder oraz Górny Belweder, są dziełami architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta. Belweder Górny był bardziej reprezentacyjny i odbywały się w nim liczne bankiety i przyjęcia natomiast Belweder Dolny był letnią rezydencją księcia. Ogród stworzony jest przez Dominique’a Girarda i charakteryzuje się francuskim stylem, w którym znajdziemy różnego rodzaje posągi w tym sfinksy, fontanny oraz niezliczone ilości roślinności. Belweder w Wiedniu jest jednym z najbardziej znanych zabytków tego pięknego miasta.

PAŁAC SCHÖNBRUNN
Dawna letnia rezydencja Habsburgów zachwyca cesarskimi pomieszczeniami paradnymi oraz imponującymi projektami ogrodowymi, a także pokazowi wirtualnej rzeczywistości. W pałacu Schönbrunn mieszkali kiedyś Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef, cesarzowa Elżbieta i inne osobistości. Pałac Schönbrunn to jedno z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. Jest w posiadaniu rodu Habsburgów od roku 1569. W roku 1642 żona cesarza Ferdynanda II, Eleonora Gonzaga, zleciła budowę letniej rezydencji na tym terenie i po raz pierwszy użyła określenia „Schönbrunn”. Zrealizowany w roku 1696 zespół pałacowo-ogrodowy, po oblężeniu Wiednia przez armię Turków osmańskich, został radykalnie przebudowany po roku 1743 przez Marię Teresę. Dziś pałac ze względu na historyczne znaczenie, wyjątkowy park oraz imponującą aranżację przestrzeni należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

OBIADOKOLACJA NA MIEŚCIE
Chwila na odpoczynek i poznawanie smaków miasta.

WZGÓRZE KAHLENBERG
Kahlenberg ma długą historię. Jest historycznym wzgórzem wznoszącym się na wysokości 483 m n.p.m. Widoczny jest ze wszystkich stron Wiednia. Na szczycie stoi biały kościół św. Józefa, który otoczony jest klasztorem kamedułów z XVII wieku. Jest on częścią Lasku Wiedeńskiego. Z góry rozlega się świetny widok na Wiedeń. Dla Polaków jest to miejsce szczególne. 12 września 1683 roku odbyła się msza święta przed kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W tej mszy wziął udział król Polski Jan III Sobieski, który przybył na odsiecz Wiedniowi. Tu też pasował na rycerza swojego syna Jakuba.

WIECZORNE ZWIEDZANIE WIEDNIA
Każde miasto zupełnie inaczej prezentuje się nocą. Stare Miasto w Wiedniu nocą tętni życiem. Wokół wiedeńskiej starówki skupia się wiele ważnych pod względem historycznym zabytków. Są one przepięknie oświetlone. Warto zwrócić uwagę między innymi na parlament, Nowy Ratusz, a także na pozostałe budynki, podziwiając tym samym barokową i klasycystyczną architekturę stolicy Austrii. 
Wieczorny spacer po Wiedniu z całą pewnością pozwoli nam poznać miasto z nieco innej strony. W blasku ulicznych latarni miasto prezentuje się niezwykle pięknie, więc widok tej metropolii na długo utkwi nam w pamięci. Warto też zobaczyć przepięknie oświetlone mosty wiedeńskie, które sprawiają, że miasto nocną porą prezentuje się iście bajkowo.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania.


Dzień 4
Śniadanie, wykwaterowanie.
RING - NAJSŁAWNIEJSZA ULICA MIASTA
Najpiękniejsze metropolie Europy mają zawsze swoje sławne ulice - Paryż Pola Elizejskie, Berlin Unter den Linden. Również stolica Austrii posiada taki symbol. Jest to wiedeński Ring, który w tym roku koniecznie trzeba odwiedzić. Przypadają bowiem jego okrągłe, bo sto pięćdziesiąte urodziny! Ring to ulica okalająca pierścieniem historyczne centrum Wiednia. Jej kształt może nasuwać na myśl miłośnikom historii miejskiej architektury coś bardzo znajomego. Wrażenie to nie jest mylne. Aleja została bowiem wybudowana na miejscu dawnych murów miejskich, które wyburzono w XIX wieku. Chociaż w zasadzie celem powstania Ringstrasse było uniemożliwienie poddanym buntu przeciwko władzy okazało się, że nowa ulica to elegancki bulwar oddany w pełni do użytku mieszkańcom Wiednia. Stanęły tu najpiękniejsze pałace w całym mieście oraz wiele budynków użyteczności publicznej. Chociaż początki nie należały do najłatwiejszych, współcześnie Ring cieszy się sympatią wiedeńczyków, którzy chętnie spędzają tu swój wolny czas. I nic w tym dziwnego - na tej alei wciąż coś się dzieje!

RATUSZ
Wiedeński Ratusz został wybudowany w latach 1872 - 1883 przez Friedricha von Schmidta, który był także budowniczym katedry w Kolonii. Jest to jeden z najważniejszych budynków w stylu neogotyckim w Wiedniu. Wybudowany w latach 1872 - 1883 ratusz jest imponujący pod każdym względem: Do budowy zużyto 30 milionów cegieł i 40 000 metrów sześciennych naturalnego kamienia. Dziedziniec Arkadenhof o łącznej powierzchni 2804 m² wewnątrz Ratusza to jeden z największych dziedzińców tego typu w Europie. Sala balowa ma 71 metrów długości, 20 metrów szerokości i 18,5 metra wysokości. Gdyby ilość gości nie była ograniczona przepisami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, to parkiet mógłby pomieścić jednocześnie aż 1500 par tańczących walca.

TEATR DWORSKI
Teatr ten powstał w 1741 roku jako ''cesarski teatr dworski''. Urządziła go w starej sali balowej Hofburga Maria Teresa. W 1888 roku teatr przeniósł się do obecnego gmachu w stylu włoskiego renesansu, autorstwa Karla von Hasenauera i Gottfrieda Sempera. Do jego dekoracji zaangażowano wybitnych twórców: Gustava i Ernsta Klintów oraz Franza Matscha. Widownia może pomieścić przeszło tysiąc stu widzów. Odbudowując po zniszczeniach wojennych zachowano dawny układ loży, a także cesarskie barwy - czerwień, złoto i beż.

PARLAMENT
Budowę tego imponującego klasycznego gmachu ukończono w 1883 roku, autorem projektu był duński architekt Theophil Hansen. Wznoszący się lekko podjazd prowadzi do głównego portyku, jak w greckiej świątyni. Płaskorzeźba frontonu przedstawia Franciszka Józefa wręczającego konstytucję reprezentantom 17 krajów koronnych. Attykę budynku zdobią marmurowe figury starożytnych uczonych mężów stanu. Wspaniale zdobione są sale obrad i pomieszczenia boczne. Znajdują się tam popiersia wybitnych działaczy austriackiego Zgromadzenia Narodowego. Znaleźli się wśród nich także Polacy - Franciszek Smolka i Apolinary Jaworski. W bocznych skrzydłach budynku parlamentu mieszczą się sale obrad, ozdobione kwadrygami z brązu, powożonymi przez Nike, grecką boginię zwycięstwa. Mały posążek Nike dzierży także Pallas Atena, której posąg stanowi główny akcent fontanny przed podjazdem do parlamentu.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. 24.00

Cennik:
1.650 zł/os. + 50 €/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- bilety wstępu do Zamku Schönbrunn i Katedry
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- usługi przewodnickie po Wiedniu
- ubezpieczenie NNW i KL
- opłaty turystyczne

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 570 104 750 
2. ☎️ 669 067 081

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY