WROCŁAW 2 DNI
1-2 lipca (sobota-niedziela)
WYJAZD Z TORUNIA I BYDGOSZCZY

Dzień 1
TORUŃ: Wyjazd godz. 5.15
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 6.00

OGRÓD BOTANICZNY
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest drugim pod względem wieku (po Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie) ogrodem uniwersyteckim w Polsce i jedynym ogrodem botanicznym na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Został założony w 1811 roku. Jego dużym walorem jest zachowany fragment starorzecza Odry. Na powierzchni niespełna 7,5 ha uprawianych jest ok. 11 500 roślin z różnych kontynentów. Ogród nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to „żywe muzeum” a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian.

REJS STATKIEM PO ODRZE
Wrocław jest nazywany miastem 100 mostów lub Wenecją północy, a to wszystko zasługa aż 5 rzek, które przecinają miasto. Płyną tędy Bystrzyca, Oława, Ślęza, Widawa i oczywiście największa Odra. W całym Wrocławiu jest wiele aktywności z których możemy skorzystać przede wszystkim latem i wiążą się z obecnością rzeki. Na trasie rejsu w zależności od wybranego statku możemy podziwiać z zewnątrz takie zabytki jak:  Most Piaskowy, Przejście Macieja, Most Uniwersytecki, Hotel Plaza, Przejście Klary, Most Młyński, Most Tumski, Muzeum Narodowe, Most Pokoju, Urząd Wojewódzki, Most Grunwaldzki, Polinka, Wieża Ciśnień, Jaz Szczytniki, Rurociąg Gazowy w stronę Wyspy Opatowickiej.

AULA LEOPOLDINA
To unikatowy zabytek świecki późnego baroku, najwspanialszy we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1728-1732 wraz z kompleksem budynków uniwersyteckich, otrzymała nazwę na cześć cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu. Zaprojektowana została przez znanego włoskiego architekta Christophorusa Tauscha. Wnętrze podzielone jest na trzy części: podium, audytorium i wspartą na filarach emporę muzyczną. Aula Leopoldina znana jest również ze wspaniałej akustyki. Dzisiaj to miejsce uroczystości akademickich:  inauguracji roku, uroczystości nadania stopnia doktora honoris causa, ale także koncertów, spotkań z wybitnymi osobistościami i naukowcami.

OSTRÓW TUMSKI I STARE MIASTO
Stare Miasto i Ostrów Tumski jest wizytową częścią miasta. Na starówce odbywają się najważniejsze uroczystości oraz imprezy kulturalne i rozrywkowe. Stare Miasto powstało w XIII wieku, po podpisaniu aktu lokacyjnego. Centralnym punktem wrocławskiej Starówki jest popularny Rynek Główny. W tej części Starego Miasta znajduje się mnóstwo urokliwych barokowych kamienic, które precyzyjnie odremontowano po wojnie.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela
- Kolegiata św. Krzyża i kościół św. Bartłomieja
- pomnik św. Jana Nepomucena, Most Tumski
- Rynek Główny ze Starym Ratuszem
- pręgierz, fontanna i pomnik Aleksandra Fredry
- kamieniczki Jaś i Małgosia i kościół św. Elżbiety
- Stare Jatki z pomnikiem pamięci zwierząt rzeźnych
- krasnale wrocławskie (jest już ich ponad 400 i wciąż przybywa)

MOSTEK POKUTNIC (dla chętnych)
Katedra św. Marii Magdaleny swój obecny kształt zawdzięcza czternastowiecznej przebudowie w duchu „wrocławskiego gotyku”. W 1481 roku ukończono smukłe, wysokie wieże, nakryte strzelistymi hełmami, tzw. iglicowymi. Na wysokości piątej kondygnacji połączono je charakterystycznym mostkiem. Wśród mieszkańców miasta zaczęły krążyć opowieści o dziwnych odgłosach dochodzących z góry. Podobno spóźnieni przechodnie słyszeli nocą jęki i szelest mioteł zamiatających posadzkę. Matki zaczęły więc straszyć krnąbrne córki, nieskore do wyjścia za mąż, pokutującymi na mostku dziewczętami, które wolały zabawę i beztroski żywot panny od obowiązków żony i gospodyni. 

Przyjazd na miejsce zakwaterowania.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
PANORAMA RACŁAWICKA
Panorama Racławicka ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Za autorów Panoramy Racławickiej uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy tym projekcie było większe. Od lat 80. monumentalny obraz prezentowany jest w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. Panorama Racławicka to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji we Wrocławiu. Jest ważnym punktem wycieczek po Wrocławiu nie tylko turystów, lecz także przywódców państw.

MUZEUM NARODOWE
Jedno z najważniejszych polskich muzeów, znane głównie z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej, najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W zbiorach, które w sumie liczą prawie 200 tysięcy obiektów, znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych dzieł z epoki średniowiecza należą rzeźba tronującej Marii na lwach z XIV wieku czy wykonana ze złoconego srebra Herma relikwiarzowa świętej Doroty.

W salach poświęconych sztuce baroku można oglądać część największej w Polsce kolekcji obrazów Michaela Willmanna zwanego „śląskim Rembrandtem”. W galerii sztuki polskiej XVII-XIX w. pokazywane są prace tak znanych twórców jak Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Henryk Rodakowski, Stanisław Wyspiański i Olga Boznańska.

STALOWA IGLICA
To jeden z symboli Wrocławia. Ma 90,3 m wysokości i waży 44 tony. Iglica stanęła przy Hali Stulecia w 1948 r. i była jednym z obiektów przygotowanych z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Konstrukcja zaprojektowana przez prof. Stanisława Hempla miała wymiar polityczny. Miała symbolizować odradzające się życie na Ziemiach Zachodnich, natomiast trójnóg, na którym stoi, to nawiązanie do symboliki jedności narodowej.

OGRÓD JAPOŃSKI
Ogród stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury. Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. Kompozycję ogrodu wyznacza przejście od bramy głównej Sukiya-mon przez most prosty na stawie Yumedono Bashi, rozwidlające się dalej na dwie ścieżki. Jedna ścieżka prowadzi brzegiem stawu od łagodnej żeńskiej kaskady Onna-daki do gwałtownej kaskady męskiej Otoko-daki, a druga przez łukowy most Taiko Bashi do pawilonu herbacianego Azumaya
. Zgromadzone w ogrodzie kamienne dekoracje powstały w XVIII i XIX wieku i pochodzą ze zlikwidowanych dawnych ogrodów japońskich.

BYDGOSZCZ: Powrót ok. 23.00.
TORUŃ: Powrót ok. 23.45.


Cennik:
650 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu i bilety wstępów
- przejazd autokarem, opłaty drogowe
- nocleg w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami
- wyżywienie: 1 śniadanie
- usługi pilockie i przewodnickie po Wrocławiu
- ubezpieczenie NNW
- składki turystyczne

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750