ZAMKI, PAŁACE I TAJEMNICE DOLNEGO ŚLĄSKA cz. 2
25
-27 maja (sobota/poniedziałek)
WYJAZD Z TORUNIA


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 4.45 - parking przy dworcu Toruń Miasto

OLEŚNICA: ZAMEK KSIĄŻĄT OLEŚNICKICH
Zamek jest najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Oleśnicy, jednym z największych i najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku. Jednocześnie najmniej znanym. W swojej historii istniał w postaci średniowiecznego grodu, zamku gotyckiego i renesansowej rezydencji książęcej. Zamek był wielokrotnie modernizowany, a obecny renesansowy kształt otrzymał w latach 1542-1561 za rządów czeskiej dynastii Podiebradów, którzy władali tymi ziemiami po wygaśnięciu linii Piastów Oleśnickich wraz ze śmiercią Konrada X Białego. Zamek w Oleśnicy jest jednym z najstarszych na Śląsku, co sprawia, że obfituje w lokalne legendy. Według nich można tu spotkać duchy dawnych właścicieli, a także białą damę, nocnego łowcę, który przemierza okolicę ze swoją głową pod pachą, czy mnicha krążącego tajemnymi przejściami między kościołem a zamkiem.

BRZEG: ZAMEK PIASTÓW ŚLĄSKICH
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu jest wyjątkowym miejscem na mapie Śląska. Jego majestat zachwyca odwiedzających, przenosząc ich do dawnych epok. Zwany jest Śląskim Wawelem, gdyż zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Budowla, choć nie oparła się zniszczeniom wojennym, została pieczołowicie zrekonstruowana i dziś zachwyca turystów z całej Polski. Urocze krużganki, zdobna, niesłychanie piękna brama wjazdowa i ciekawe wystawy we wnętrzach to główne atuty zamku. Nie bez przyczyny został wybrany jednym z 7 nowych cudów Polski w Plebiscycie National Geographic Traveler z 2013 r. Monumentalny, niezwykle okazały, z wielowiekową historią i co szalenie ważne – udostępniony do zwiedzania!

HENRYKÓW: OPACTWO CYSTERSKIE
Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego. Zespół kościoła z klasztorem oraz towarzyszącymi budynkami i ogrodami należy do najcenniejszych polskich zabytków sakralnych. Gotycko-romańska świątynia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela to najstarszy na Śląsku kościół cysterski i jedna z największych atrakcji turystycznych regionu, szczególnie godnych zobaczenia. Do najciekawszych obiektów należy tajemnicze wnętrze kościoła, gdzie w prezbiterium są przepięknie rzeźbione ławy. Bogato zdobione, pełne postaci aniołów, papieży, kardynałów, biskupów uzupełnione scenami z życia Chrystusa, wykonane z drewna lipowego i dębowego. Oprócz tego zwiedzający mogą podziwiać kaplicę św. Magdaleny Pokutnicy, w której chowano Piastów Ziębickich. Dzisiejsze opactwo to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce.

WROCŁAW: HOTEL
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, czas wolny

Dzień 2
Śniadanie.
LEGNICA: ZAMEK PIASTOWY
Zamek to jedna z najważniejszych budowli Legnicy. Przez ponad 750 lat (do  1945  r.) siedziba i symbol władzy terytorialnej: książąt piastowskich, starostów habsburskich, pruskich i niemieckich urzędów  rejencyjnych. To również miejsce magiczne - ziemne usypisko wypiętrzające bryłę zamku ponad okoliczny teren kryje w sobie zalążek obecnego miasta. Wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku przez księcia Henryka Brodatego jako założenie murowane z cegły. W jego skład wchodził pałac książęcy, kaplica, trzy wieże, wał drewniano–ziemny i częściowo mur obronne. Kompleks ten należało najpotężniejszych na ziemiach polskich. Oparł się najazdom Mongołów 1241 roku W wiekach następnych zamek został rozbudowany, modernizowany przekształcił się w wygodną rezydencję książąt legnicko–brzeskich z rodu Piastów.

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: ZAMEK GRODNO
Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Zamek to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. W zamku możemy zobaczyć wiele z zachowanych średniowiecznych murów, jak i niektóre z ocalałych renesansowych pomieszczeń, a widok rozciągający się z zamkowej wieży należy do jednych z najpiękniejszych w okolicy.

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI: MAUZOLEUM
Wybudowane pod koniec XIX wieku mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów – potomków księżnej Marianny Orańskiej jest posadowione w głębi parku otaczającego kamieniecki pałac. Było miejscem wiecznego spoczynku pięciorga członków tej rodziny, a pierwszy pochówek miał miejsce w 1898r., gdy zmarła Maria Fryderyka, a pamięć o niej postanowił uczcić jej małżonek Albrecht Hohenzollern. Później w krypcie spoczął on sam i ich synowie. Budynek ma kształt świątyni greckiej z doryckimi kolumnami i jest postawiony z czerwonego piaskowca na obrysie prostokąta.

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI: PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ
Neogotycki pałac stoi na wzgórzu górującym nad Kamieńcem Ząbkowickim. To imponująca rozmiarami i urodą budowla zrealizowana została dzięki energii młodej, ambitnej kobiety. 4 wieże, 102 pokoje i ogromny taras o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Od frontu ogrody tarasowe w stylu renesansowym z 6 poziomami o wysokości ponad 30 metrów oraz na tyłach taras wodny z zabudowanym grotą basenem dla dzieci. Wszystko otoczone ogromnym parkiem w stylu angielskim. Na terenie pałacu i parku było 27 fontann, które były podświetlane i połączone. Szacuje się, że budowa pałacu kosztowała 600 milionów złotych przeliczając na dzisiejsze pieniądze. Królewna Marianna Orańska do dzisiaj jest postacią nurtującą historyków, a jej pałac miejscem nadal pełnym tajemnic. To przejaw geniuszu architektów, nadzwyczajnego zmysłu estetycznego fundatorki i determinacji budowniczych. Imponująca rozmachem konstrukcja i jego otoczenia robią wrażenie nawet na ludziach, którzy nie jeden cud pracy rąk ludzkich widzieli.

WROCŁAW: HOTEL
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, czas wolny

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
PIECHOWICE: HUTA SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO "JULIA"
Huta Szkła Kryształowego "Julia" w Piechowicach to najważniejsza obecnie huta szkła kryształowego w Polsce. Z jednej strony czerpie z tradycji rzemiosła śląskiego, z drugiej strony otwarta na współczesne wzornictwo, wprowadza nowe kolekcje, proste, modne szlify, subtelne kolory i kształty. Przywraca modę na szkło kryształowe w codziennym życiu, zarówno w nowoczesnym wnętrzu jak i tradycyjnym. Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji! Podczas zwiedzania z przewodnikiem obejrzycie Państwo niezwykły proces wytwarzania kryształu w pracującej hucie.

JELENIA GÓRA - CZAS WOLNY NA STARÓWCE
W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII-tego wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX stulecia wyburzono większość zabytkowych kamienic w obrębie rynku. Obecna zabudowa placu ratuszowego została zbudowana w latach 70. i jest stylizowana na starą (pozostawiono tylko sześć ścian dawnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe budynki sakralne: kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarsza budowla sakralna Jeleniej Góry (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII-tego wieku – największa świątynia w mieście, kościół Najświętszej Marii Panny, aktualnie cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej wieży bądź zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.

JAWOR: KOŚCIÓŁ POKOJU
Powstanie kościoła było możliwe na mocy postanowień kończącego wojnę trzydziestoletnią Pokoju Westfalskiego, który dał ograniczone prawa ludności wyznania protestanckiego na ziemiach będących pod panowaniem katolików. Warunki budowy obejmowały konieczność użycia nietrwałych materiałów (drewno, glina, słoma), bez elementów kamiennych i metalowych, położenie poza murami miasta, w odległości strzału armatniego, brak ozdobnych elementów zewnętrznych, brak wieży i obowiązek wzniesienia świątyni w czasie jednego roku. Kościół o długości 44 m i szerokości 20 m został zbudowany w latach 1654–55, w konstrukcji szachulcowej. We wnętrzu znajdowały się dwie kondygnacje empor, dwie kolejne dobudowano na początku XVIII w. Wnętrze jest bogato zdobione, nietypowo dla kościołów protestanckich. Po rozbudowie kościół mógł pomieścić około 6 tysięcy wiernych.

TORUŃ: Powrót ok. 23.00.

Cennik:
1.250 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu, bilety wstępu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe
- noclegi w Hotelu*** w centrum Wrocławia
- pokoje 2 osobowe z łazienkami
- wyżywienia HB: 2 śniadania, 2 obiadokolacje
- usługi pilockie i przewodnickie w zwiedzanych obiektach
- ubezpieczenie

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY