CZESKI RAJ-PRAGA-KUTNA HORA 3 dni


Dzień 1
BOZKOV: JASKINIE DOLOMITOWE
Bozkovskie jaskinie dolomitowe są ulubionym celem wycieczek i należą do najczęściej odwiedzanych miejsc Czeskiego Raju. Jaskinie tworzą labirynt podziemnych korytarzy i szczelin, położonych niegłęboko pod powierzchnią ziemi. Charakterystyczne dla nich są krzemienne gzymsy i listwy wystające ze ścian i stropów, co w udostępnionych jaskiniach stanowi wyjątkowy wystrój. W niektórych szczelinach znajdują się również nacieki, które oprócz klasycznych kształtów tworzą ciekawe, ekscentryczne formy. Atrakcyjnym upiększeniem zwiedzania są podziemne jeziorka z przeźroczystą niebieskozieloną wodą. Bozkowskie dolomitowe jaskinie są jedynymi udostępnionymi do zwiedzania jaskiniami w północnych Czechach.

HRUBA SKALA: CZESKI RAJ
Czeski Raj to niezwykle malowniczy park krajobrazowy w Republice Czeskiej, położony w północnej części kraju i zajmujący obszar wyznaczony przez miejscowości: Jiczyn, Turnov i Mnichovo Hradište. Tym co przyciąga tu wielu turystów są imponujące formacje skalne tworzące tzw. skalne miasta, liczne średniowieczne zamki obronne, pałace oraz zabytkowe miasteczka. Czeski Raj jest najstarszym obszarem chronionego krajobrazu w Czechach, który w 2005 roku uzyskał status rezerwatu UNESCO. Każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez przeszło 300 tysięcy turystów. Na terenie Czeskiego Raju wyznaczonych zostało wiele zarówno pieszych jak i rowerowych szlaków turystycznych. Jednym z najciekawszych jest licząca około 120 km tzw. Złota Ścieżka Czeskiego Raju na której znajdują się m,in. takie atrakcje jak dawna skalna twierdza Drábské světnički, potężny zamek Kost, majestatyczne ruiny zamku Trosky, zamek Hrubá Skála czy szczyt najwyższy szczyt Czeskiego Raju - Kozákov. Ponadto spotkać też można tu wiele punktów widokowych z których rozpościerają się niezwykle malownicze widoki na najciekawsze atrakcje parku krajobrazowego.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
PRAGA: HRADCZANY, MALA STRANA, STARE MIASTO
Praga to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie. Zwiedzającym oferuje różnego rodzaju atrakcje, imponuje ciekawą architekturą, a dziesiątki wąskich uliczek starówki ma swój niepowtarzalny klimat. Zabytkowe centrum Pragi znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Praga, to stolica o wielu twarzach z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne – romantyczna i tętniąca życiem, stara i nowa, ale jest to również miasto kosmopolityczne, przywykłe do obcokrajowców. Czas ją poznać!

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Plac Hradczański z otaczającymi kamienicami
- Zamek Praski, Katedra św. Wita, Stare schody zamkowe
- Most Karola, Rynek Starego Miasta
- Ratusz Staromiejski z zegarem Orloj
- Kościół Marii Panny nad Tynem
- Kościół Matki Bożej Śnieżnej, Brama Prochowa
- Plac Wacława, Pałac Lucerna, Praska Opera

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
KUTNA HORA: STARE MIASTO
Kutna Hora to jedno z historycznie najcenniejszych miast Republiki Czeskiej, słusznie uważane za skarbiec i klejnot kraju. Historia miasta rozpoczęła się we wczesnym średniowieczu i znaczenie Kutnej Hory stopniowo rosło w związku z wydobyciem srebra. Kutná Hora może się poszczycić wielobarwną mozaiką stylów architektonicznych oraz całkowicie unikalnymi budowlami z różnych okresów historycznych. Historyczne centrum Kutnej Hory z kościołem św. Barbary i katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w grudniu 1995 roku.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Mennica Włoski Dwór
- Katedra św. Barbary
- Kościół św. Jakuba
- Kościół Wniebowzięcia NMP
- Kaplica Czaszek

KUTNA HORA: MENNICA WŁOSKI DWÓR
Dwór Włoski  był nazywany „klejnotem ” korony królów czeskich a jego wdzięk i urok przetrwał do dnia dzisiejszego. Dwór Włoski  to była mennica królewska i pałac królewski, narodowy zabytek kultury o znaczeniu europejskim z tysiącletnią historią. Pierwotnie  gród  warowny z końca XIII wieku został przebudowany w centralną mennicę królewską przez króla Wacława II.

KUTNA HORA: KATEDRA ŚW. BARBARY
Kościół św. Barbary, klejnot późnego gotyku i jedna z czterech budowli typu katedralnego w Czechach, jest wraz z historycznym centrum Kutnej Hory  zapisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękno tej budowli  do dnia dzisiejszego świadczy o sławie i bogactwie srebrnej Kutnej Hory i o głębokiej pobożności jej twórców. Świątynia poświęcona jest pannie Barbarze, wczesnochrześcijańskiej męczennicy, która wzywana jest jako pomocnica w potrzebie, pośredniczka dobrej śmierci i patronka wszystkich, którzy mają niebezpieczny zawód, zwłaszcza górników. Byli to górnicy, którzy najbardziej przyczynili się  do rozwoju średniowiecznego miasta i do budowy katedry, którą poświęcili swej świętej patronce.

KUTNA HORA: KAPLICA CZASZEK
W mało którym kościele sentencja „memento mori” brzmi tak dosłownie, jak w Kaplicy Czaszek w Kutnej Horze. Niemal wszystkie elementy dekoracji wykonano tu z ludzkich kości. Krzyże, monstrancje, kielichy. W kilku miejscach świątyni za żelaznymi kratami znajdują się piramidy ułożone z ludzkich szczątków. I rzecz, której nie sposób nie zauważyć, czyli ogromny żyrandol wykonany ze wszystkich elementów ludzkiego szkieletu. Dodatkowo w oświetlonych gablotach wyeksponowane są uszkodzone czaszki – pamiątki po toczących się w okolicy wojnach husyckich.41 – 45 uczniów: 540 zł + 500 kcz/os. - kwiecień, maj, czerwiec
41 – 45 uczniów: 520 zł + 500 kcz/os. - dla wycieczki realizowanej w marcu
Zgłoszenia: telefonicznie 570 104 750 lub mailowo wycieczki@amicustravel.pl

Cena wycieczki zawiera:
- wyjazd i powrót w Toruniu (wycieczka możliwa także z innych miejscowości)
- wynajem autokaru w tym: opłaty autostradowe, ViaToll, parkingowe
- realizacja programu
- bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- opłaty za usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW 10.000 zł/os. w Polsce
- ubezpieczenie NNW 2.000€/os. KL 10.000€/os. w Czechach
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli

AMICUS TRAVEL