KOTLINA KŁODZKA 3 dni


Dzień 1
KŁODZKO: TWIERDZA I PODZIEMNE LABIRYNTY
To jeden z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska! Wznosząca się w centrum miasta, na Górze Fortecznej, twierdza przypomina swym kształtem gwiazdę. Należy do najcenniejszych zabytków architektury militarnej w Polsce. Posiada jeden z najlepiej zachowanych XVII–XVIII-wiecznych systemów obronnych w Europie, który obejmuje twierdzę główną, fort pomocniczy, wzniesiony po drugiej stronie Nysy, na Owczej Górze, fragmenty obwarowań miejskich i umocnienia polowe. Warto ją zwiedzić, a zwłaszcza jej podziemny labirynt.

DUSZNIKI ZDRÓJ: MUZEUM PAPIERNICTWA
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju to obiekt zajmujący się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory dotyczące dziejów papiernictwa i drukarstwa a także historii miasta – Duszniki Zdrój. Muzeum mieści się w budynku młyna papierniczego pochodzącego z XVII wieku. Głównym tematem tutejszych wystaw stałych jest historia papieru, możemy zapoznać się z techniką drukarską oraz wyrobami papierowymi, a nawet zobaczyć pokazową produkcje papieru. Oprócz wystaw stałych muzeum organizuje również wystawy czasowe oraz lekcje muzealne i warsztaty dla uczniów szkół. Obecnie Muzeum Papiernictwa jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na tych terenach.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
CZERMNA: KAPLICA CZASZEK
To wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

KARŁÓW: BŁĘDNE SKAŁKI
Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".

KARŁÓW: SZCZELINIEC
To najwyższy szczyt (919 metrów m.n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca. Na szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów.

WAMBIERZYCE: SANKTUARIUM MARYJNE
Budowla ta stanowiąca niezwykłą perłę wśród okolicznych zabytków, nazywana jest Dolnośląską Jerozolimą. Wraz z Kalwarią i 74 kaplicami oraz ruchomą szopką, stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Kościół wybudowano w stylu barokowym na wzór Świątyni Salomona w latach 1715–1723. Zbudowany na planie czworoboku i podzielony na trzy części: prezbiterium, nawę główną i biegnące wokół krużganki, robi spore wrażenie. Z zewnątrz przypomina pałac, do którego prowadzi 57 kamiennych schodów. Ich liczba nie jest przypadkowa. Pierwszych dziewięć oznacza liczbę chórów anielskich. Kolejne trzydzieści trzy stopnie symbolizują wiek Chrystusa, a piętnaście ostatnich to wiek Maryi w chwili poczęcia.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
ZŁOTY STOK: KOPALNIA ZŁOTA I WYSTAWA MINERAŁÓW
„Kopalnia Złota" to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W pierwszej z nich - „Gertrudzie" (500 m) - turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Można zobaczyć też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Druga ze sztolni - „Czarna" (700 m) - znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania turyści mogą się zapoznać z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyć przejażdżkę podziemnym tramwajem, wziąć udział w płukaniu złota bądź też obejrzeć wystawę minerałów.


41 – 45 uczniów: 460 zł/os. - kwiecień, maj, czerwiec
41 – 45 uczniów: 440 zł/os. - dla wycieczki realizowanej w marcu
Zgłoszenia: telefonicznie 570 104 750 lub mailowo wycieczki@amicustravel.pl

Cena wycieczki zawiera:
- wyjazd i powrót w Toruniu (wycieczka możliwa także z innych miejscowości)
- wynajem autokaru w tym: opłaty autostradowe, ViaToll, parkingowe
- realizacja programu
- bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- opłaty za usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW 10.000 zł/os. wszystkich uczestników
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli

AMICUS TRAVEL