PIELGRZYMKA 3 DNIOWA: WROCŁAW – KOTLINA KŁODZKA

Dzień 1
WROCŁAW: KATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA I WIEŻA
Katedra wrocławska należy do najcenniejszych zabytków miasta. Wzniesiona została na Ostrowie Tumskim, a jej patronem jest święty Jan Chrzciciel. Katedra jest budowlą ceglaną, trójnawową w układzie bazylikowym, z prostokątnym obejściem. Zwiedzanie katedry i wjazd na wieżę.

WROCŁAW: AULA LEOPOLDINA
To unikatowy zabytek świecki późnego baroku, najwspanialszy we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1728-1732 wraz z kompleksem budynków uniwersyteckich, otrzymała nazwę na cześć cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu.

WROCŁAW: STARE MIASTO
Stare Miasto we Wrocławiu jest wizytową częścią miasta. Centralnym punktem wrocławskiej Starówki jest popularny Rynek Główny. Co roku zapełnia się turystami, ze względu na bliskość zabytków oraz bogate zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Starówka jest również miejsce interesujący imprez oraz różnorodnych koncertów.

Spacer z przewodnikiem:
- Ostrów Tumski, kolegiata św. Krzyża i kościół św. Bartłomieja
- pomnik św. Jana Nepomucena, Most Tumski
- Rynek Główny ze Starym Ratuszem
- pręgierz, fontanna i pomnik Aleksandra Fredry
- kamieniczki Jaś i Małgosia i kościół św. Elżbiety
- Plac Solny (dawny średniowieczny plac targowy)
- Stare Jatki z pomnikiem pamięci zwierząt rzeźnych
- krasnale wrocławskie

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
CZERMNA: KAPLICA CZASZEK
To wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzi. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

KARŁÓW: BŁĘDNE SKAŁKI
Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".

KARŁÓW: SZCZELINIEC
To najwyższy szczyt Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca. Na szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów.

WAMBIERZYCE: SANKTUARIUM MARYJNE
Budowla ta stanowiąca niezwykłą perłę wśród okolicznych zabytków, nazywana jest Dolnośląską Jerozolimą. Wraz z Kalwarią i 74 kaplicami oraz ruchomą szopką, stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Kościół wybudowano w stylu barokowym na wzór Świątyni Salomona w latach 1715–1723. Zbudowany na planie czworoboku i podzielony na trzy części: prezbiterium, nawę główną i biegnące wokół krużganki, robi spore wrażenie. Z zewnątrz przypomina pałac, do którego prowadzi 57 kamiennych schodów. Ich liczba nie jest przypadkowa. Pierwszych dziewięć oznacza liczbę chórów anielskich. Kolejne trzydzieści trzy stopnie symbolizują wiek Chrystusa, a piętnaście ostatnich to wiek Maryi w chwili poczęcia.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
KŁODZKO: PERŁA KOTLINY KŁODZKIEJ
Kłodzko to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter. W śródmieściu powstałym według średniowiecznego założenia urbanistycznego znajdują się budowle reprezentujące różne style architektoniczne. Można podziwiać kolorowe pochodzące z różnych wieków kamieniczki, imponujący ratusz, gotycki most z XIV w. będący unikatem na skalę krajową, kościół Wniebowzięcia NMP i górującą nad miastem twierdzę, która zafascynuje nie tylko miłośników architektury militarnej.

KŁODZKO: KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP
Ta przepiękna świątynia jest najstarszym zachowanym kościołem Kłodzka. Podziwiając jej przebogatą architekturę, dekoracje i wyposażenie wnętrza jesteśmy światkiem pasjonującej historii budowli. Kościół, stanowiący najwspanialszy zabytek sakralny Kłodzka znajduje się w samym centrum miasta, na starówce, na środku placu Kościelnego. Dawniej świątynia otoczona była murem cmentarnym, którego pozostałością jest północna brama, zwana „Czarną Bramą”.

BARDO ŚLĄSKIE: SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ STRAŻNICZKI WIARY
Maryja ukazywała się w Bardzie kilkukrotnie. Jedno z objawień wydarzyło się w XV w. na górze, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Górska Kaplica. To tu przepiękna Pani siedziała na głazie i płakała. Jej szloch usłyszeli pasterze, którzy na okolicznych łąkach wypasali swoje zwierzęta. Nieznany dźwięk sprawił, że skierowali oni swe kroki w stronę miejsca, z którego on dochodził, jednak nie zdołali nikogo zobaczyć. Jedynym śladem Jej bytności były pozostawione w kamieniu odciski stopy i dłoni. Od czasu objawień, ludzie zaczęli doświadczać tu wielu łask.

HENRYKÓW: OPACTWO CYSTERSKIE
Centralnym obiektem w Opactwie jest kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela, pochodzący z XIII wieku. Świątynia reprezentuje wspaniały, barokowy wystrój. Zobaczyć tu można m.in. słynne "stalle henrykowskie". Przed świątynią stoi efektowna kolumna Świętej Trójcy z XVII wieku. Przy klasztorze zobaczyć można tarasowy ogród włoski z XIX wieku i XVIII-wieczny ogród opacki, w którego centrum stoi dawny pawilon letni opatów, a z boku dawna oranżeria. Zachował się również fragment XVII-wiecznego muru obronnego z barokowymi bramami: Dolną i Górną. Na wschód od klasztoru rozciąga się wspaniały park krajobrazowy w Henrykowie z licznymi pomnikami przyrody. Całość stanowi piękny, fascynujący kompleks architektoniczno - przyrodniczy, w którym można spędzić cały dzień, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć.


Cena uzależniona jest od liczby uczestników pielgrzymki.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl

AMICUS TRAVEL