PIELGRZYMKA 3 DNIOWA: ŻELAZOWA WOLA – NIEPOKALANÓW – WARSZAWA

Dzień 1
ŻELAZOWA WOLA: MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA
Właśnie tu w niewielkiej wsi położonej na obrzeżach Sochaczewa 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin. Dzisiejszy dworek z którego słynie Żelazowa Wola to w rzeczywistości zaledwie lewa oficyna dworu Skarbków. Front strawił ogień w roku 1812, natomiast prawa oficyna spłonęła w czasie pierwszej wojny światowej. Wnętrze obecnego muzeum Fryderyka Chopina oddaje charakter epoki. W sześciu pokojach, które rozlokowane są po dwu stronach sieni pomieszczono przedmioty i meble z dziewiętnastego wieku. Malowniczy park otaczający dworek to dzieło profesora Franciszka Polkowskiego.

NIEPOKALANÓW: BAZYLIKA NIEPOKALANEJ WSZECHPOŚREDNICZKI ŁASK
Budowla skierowana jest ze wschodu na zachód. Wysokość wieży, w której zawieszone są cztery dzwony oraz działa zegar o pięciu tarczach, wynosi 47 m. W drzwiach wejściowych umieszczono symbole miejsc najbardziej znanych objawień maryjnych na świecie. Nad wszystkimi wejściami do kościoła znajdują się płaskorzeźby świętych franciszkańskich oraz świętych odznaczających się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Wewnątrz świątyni wita nas Niepokalana, która wskazując na Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zaprasza do modlitwy. W 1980 r. kościół został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a 25 marca 2004 r. otrzymał tytuł ogólnopolskiego sanktuarium.

NIEPOKALANÓW: MUZEUM ŚW. MAKSYMILIANA
Można tu zapoznać się z życiem św. Maksymiliana Kolbego – zaczynając od dzieciństwa, przez młodość i studia, aż po jego działalność w Polsce i w Japonii na polu wydawniczym i misyjnym. Zamieszczone reprodukcje przedwojennych fotografii z podpisami pokazują także, jak krok po kroku powstawał i funkcjonował wielki klasztor-wydawnictwo, zwany Niepokalanowem. Są tu również pamiątki, ukazujące sławę pośmiertną oraz ogłoszenie świętym Męczennika z obozu w Auschwitz.

NIEPOKALANÓW: MUZEUM PAPIESKIE
Muzeum zawiera pamiątki z wizyt Ojca św. Jana Pawła II w Polsce. Znajdują się w nim m.in. dwa samochody, z których Papież korzystał podczas pielgrzymki. Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi samochód, to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
WARSZAWA: ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ
Świątynia z zewnątrz ma kształt sześcianu z kopułą. W przestrzenną formę wpisane jest okrągłe wnętrze świątyni przypominające rzymski Panteon. Konstrukcja jest budowlą o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełnia przestrzeń sakralna ze stacjami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski, mającymi wpływ na formowanie się polskiej tradycji religijnej i kulturowej. Pod posadzką, w kościele dolnym, stworzony został tzw. Panteon Wielkich Polaków – miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki.

WARSZAWA: MUZEUM JANA PAWŁA II i PRYMASA WYSZYŃSKIEGO MT 5,14
Ekspozycja główna Muzeum znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.

WARSZAWA: KRÓLEWSKIE ŁAZIENKI
To najładniejszy warszawski zespół parkowo-pałacowy, udostępniony cały rok dla turystów, a przy tym jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów w Europie i ulubione miejsce wypoczynku warszawiaków. Na obszarze Łazienek zobaczymy słynny Pałac na Wodzie i teatr, Pałac Myślewicki, Starą Pomarańczarnię, pomnik Fryderyka Chopina i Belweder.

WARSZAWA: BELWEDER
Belweder położony jest w obrębie Parku Łazienkowskiego. Został zbudowany jeszcze w XVII w., lecz dopiero przebudowa na początku XIX stulecia, dokonana przez Jakuba Kubickiego, nadała mu charakter klasycystyczny. Rezydował w nim marszałek Józef Piłsudski, kilka lat temu upamiętniony okazałym pomnikiem autorstwa Jana Konarskiego, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu. Szczęśliwie budynek nie został zniszczony podczas II wojny światowej.

WARSZAWA: POMNIK FRYDERYKA CHOPINA
To najbardziej znany na świecie polski monument. Stoi w pobliżu Pałacu Belwederskiego i Alei Ujazdowskich. Autorem pomnika jest wybitny malarz, rzeźbiarz i muzyk Wacław Szymanowski. Jego projekt wygrał w 1908 r. konkurs na monument, który miał powstać w setną rocznicę urodzin Chopina, przypadającą w 1910 r. Choć car Mikołaj II zgodził się na wystawienie pomnika, stanął on dopiero w 1926 r., kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

WARSZAWA: KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA KOSTKI i GRÓB BŁ. KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI
Kościół należy do najbardziej znanych w Warszawie, gdyż jest kojarzony z bł. księdzem Jerzym Popiełuszką, który pełnił tu funkcję wikariusza.

WARSZAWA: MUZEUM BŁ. KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI
Muzeum powstało niedługo po jego męczeńskiej śmierci. W salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste księdza Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe.

WARSZAWA: POWĄZKI WOJSKOWE
Spacer pośród mogił najbardziej znanej nekropolii warszawskiej:
- kwatery żołnierzy wojska polskiego z I Wojny Światowej
- kwatery żołnierzy wojny bolszewickiej 1919 – 1920
- kwatery żołnierzy Powstania Warszawskiego, Batalion „Zośka” i pomnik Gloria Victis
- grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony
- kwatery żołnierzy II Wojny Światowej
- kwatery na „Łączce”, Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych
- Aleja Zasłużonych i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
WARSZAWA: MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Ekspozycja jest zlokalizowana na trzech kondygnacjach. Składa się na nią ok. 1000 eksponatów: broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944. Muzeum ma charakter interaktywny i narracyjny: oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Wiele elementów ekspozycji ukazuje historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników.

WARSZAWA: ZWIEDZANIE MIASTA
Warszawa - piastująca od ponad czterech stuleci godność stolicy - jest największym miastem w Polsce, centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. Symbolem miasta jest widniejąca w jej herbie Syrenka. Warszawa to tętniąca życiem metropolia i jednocześnie miasto o niepowtarzalnej historii. Bez względu na cel wizyty, Warszawa pozostawia na każdym niezapomniane wrażenie.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Krakowskie Przedmieście - reprezentacyjna ulica miasta, ławeczki chopinowskie
- Pomnik Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza
- Kościół św. Krzyża - serce Chopina i Reymonta
- Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza
- Pałac Prezydencki, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Starówka

WARSZAWA: ARCHIKATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA Z PODZIEMIAMI
To jeden z najstarszych kościołów w Warszawie. Zabytkowa świątynia gościła pod swym dachem wielu ważnych ludzi, m.in. Piotra Skargę czy Zygmunta IV Wazę. W tym również miejscu została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Odbyły się w niej koronacje dwóch władców Polski i pogrzeby wielu znanych ludzi. Spoczywają tu znani prymasi polscy: August Hlond, Stefan Wyszyński i Józef Glemp. W podziemnych kryptach bazyliki spoczywają m.in. król Stanisław August Poniatowski, prezydent Gabriel Narutowicz, premier Ignacy Jan Paderewski, pisarz Henryk Sienkiewicz i malarz Marcello Bacciarelli.


Cena uzależniona jest od liczby uczestników pielgrzymki.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL