PIENINY 3 dni


Dzień 1
DĘBNO: ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ
Drewniany kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim to niezwykle cenny zabytek, pochodzący z 1490 roku. Jest to świątynia gotycka z drzewa modrzewiowego, przy budowie której nie używano gwoździ. Wewnątrz zachowała się wspaniała polichromia gotycko - renesansowa o 33 kolorach, z około 1500 roku. Godny podziwu jest też ołtarz główny z pięknym tryptykiem. Inne cenne zabytki to: gotycki krucyfiks z 1380 roku, tzw. Krzyż naturalny którego ramiona to gałęzie drzew oraz drewniane tabernakulum z XIV wieku. Od 2003 roku drewniany kościółek w Dębnie figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco.

JAWORKI: WĄWÓZ HOMOLE
Wąwóz Homole to jedna z najcenniejszych atrakcji przyrodniczych w Pieninach, obowiązkowe miejsce do zwiedzenia dla każdej osoby, która przybywa do Szczawnicy i jej okolic. Warto poświęcić swój czas, aby nacieszyć się niesamowitym widokiem wąwozu - stromymi, wysokimi skałami stojącymi po obu stronach potoku Kamionka. Cały Wąwóz jest rezerwatem, co oznacza, że przemierzać go można tylko po wyznaczonych szlakach pieszych. Aby droga ta była wygodna do przejścia i bezpieczna, w wielu miejscach zamontowano dodatkowe schodki i mostki, umożliwiające sprawne przejście. Wyjście z szlaku przez Homole kończy Dolina Dubantowska, będąca jednocześnie miejscem odpoczynku dla zwiedzających.

SZCZAWNICA: ZWIEDZANIE UZDROWISKA
Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Dunajca. O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych. Uzdrowisko posiada 12 źródeł wód mineralnych. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM: WEJŚCIE NA TRZY KORONY
Pieniny to przepiękne, osobliwe pasmo górskie, leżące na północny wschód od Tatr. Trzy Korony to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy rozciąga się wspaniały widok na Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Zobaczymy stąd przepiękną panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego, Gorców, Beskidu Żywieckiego i Magury Spiskiej a przy dobrej pogodzie widać nawet odległą Babią Górę.

SROMOWCE: SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA
Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji turystycznych Pienin, jednocześnie oryginalna i bardzo komfortowa forma zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki, meandrującym Dunajcem, który tworzy tu przełom i wdziera się w skały Pienińskiego Parku Narodowego dając wspaniałe widoki, których próżno szukać gdzie indziej. Podczas kilkugodzinnego spływu można zobaczyć najpiękniejszą część regionu, jaką jest Przełom Dunajca i m.in. takie słynne miejsce, jak „Janosikowy Skok”. Wycieczkę urozmaicają opowieści flisaków o mijanych na trasie szczytach, ciekawych miejscach oraz lokalnych legendach.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
NIEDZICA: ZAMEK I WOZOWNIA
To jeden z najbardziej magicznych i ciekawych zamków w Polsce, z którym związanych jest wiele legend. Najsłynniejsza to ta o bardzo zakochanej, ale kłótliwej parze Bogusławie i Brunchildzie. W czasie jednej z kłótni Bogusław pchnął swą żonę tak nieszczęśliwie, że wypadła z okna wieży zamkowej wprost do głębokiej na 90 metrów studni. Zrozpaczony Bogusław chodził od tego czasu nad brzeg studni i wołał „przebacz mi Brunchildo”. Zamek był miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami.

NIEDZICA: ZALEW CZORSZTYŃSKI I ZAPORA WODNA
W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy znajduje sie zapora ziemna dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu - Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów. Postawienie tamy u stóp Zamku Niedzickiego, spowodowało iż burzliwy Dunajec,został tu zatrzymany a malownicza część doliny zmieniła się w sztuczne Jezioro Czorsztyńskie. Z czasem sama tama stała się miejscem popularnym wśród turystów i uchodzącym za obowiązkowy punkt wycieczki w Pieniny. Największą popularnością wśród odwiedzających okolice zbiornika cieszy się jego zapora główna, której wysokość wynosi 56 metrów.


41 – 45 uczniów: 480 zł/os. - kwiecień, maj, czerwiec
41 – 45 uczniów: 460 zł/os. - dla wycieczki realizowanej w marcu
Zgłoszenia: telefonicznie 570 104 750 lub mailowo wycieczki@amicustravel.pl

Cena wycieczki zawiera:
- wyjazd i powrót w Toruniu (wycieczka możliwa także z innych miejscowości)
- wynajem autokaru w tym: opłaty autostradowe, ViaToll, parkingowe
- realizacja programu
- bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- opłaty za usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW 10.000 zł/os. wszystkich uczestników
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli

AMICUS TRAVEL