MAZURY-WILNO 3 dni


Dzień 1
RESZL: ZAMEK
Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku i wiąże się z krzyżackim podbojem staropruskiej ziemi zwanej Bartą. W miejscu, gdzie stoi zamek, krzyżacy zbudowali grodek drewniano - ziemny, z którego dwukrotnie musieli uchodzić przed powstaniami podbitej ludności pruskiej. Później Reszel przeszedł pod panowanie biskupów warmińskich (1281) łączących jednocześnie władzę duchowną i świecką nad Warmią. Około roku 1350 biskup Jan z Miśni rozpoczął budową obecnego zamku, który wykończono między 1371 a 1400 rokiem. Zamek pełnił funkcję fortecy nadgranicznej, zwróconej przeciwko Litwie; umacniał przy tym panowanie biskupie w tej części kraju oraz niezależność od władzy terytorialnej Zakonu.

ŚWIĘTA LIPKA: BAROKOWE SANKTUARIUM
Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

GIERŁOŻ: WILCZY SZANIEC
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
WILNO: OSTRA BRAMA
Obecnie Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym. W kaplicy ostrobramskiej znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej. Jest to jeden z najwybitniejszych renesansowych dzieł malarskich na Litwie.

WILNO: KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY I KLASZTOR BAZYLIANÓW
Klasztor i cerkiew Św. Trójcy jest często odwiedzana przez turystów Polski. Przyciąga ich tu przede wszystkim słynna Cela Konrada. W 1823 roku władze carskie zarekwirowały zakonnikom część klasztoru z przeznaczeniem na więzienie, w którym przetrzymywano m.in. członków towarzystw filaretów i filomatów i polskich działaczy niepodległościowych.

WILNO: DAWNA DZIELNICA ŻYDOWSKA
Prawo do zamieszkania na terenie miasta Żydzi otrzymali w połowie XVI wieku. Podczas II wojny światowej na terenie dzielnicy żydowskiej znajdowało się getto. Obecnie są tu liczne małe kolorowe sklepiki oraz restauracyjki położone przy wąskich i bardzo malowniczych uliczkach.

WILNO: SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO Z OBRAZEM „Jezu Ufam Tobie”
Obecnie w kościele znajduje się słynący na całym świecie z cudów oryginalny obraz Miłosierdzia Bożego, namalowany według wskazówek św. siostry Faustyny.

WILNO: UNIWERSYTET WILEŃSKI
Uniwersytet Wileński to kolejne miejsce, w którym widać ślady polskości. Założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego należy do najstarszych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszym rektorem był kaznodzieja Piotr Skarga, a wśród znanych studentów można wymienić Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Czesława Miłosza.

WILNO: MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA
Ekspozycja muzeum mieszczącego się w domu, w którym mieszkał wielki polski poeta romantyk i patriota litewski prezentuje kolekcję pierwszych edycji utworów Mickiewicza i pierwsze ich przekłady na inne języki, listy oraz rzeczy osobiste poety.

WILNO: KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY
Kościół św. Anny jest arcydziełem późnego gotyku. Popularna legenda głosi, że Napoleon Bonaparte zachwycony finezyjnością architektury tego kościoła chciał go na dłoni przenieść do Paryża. W prawie niezmienionym kształcie kościół św. Anny przez pięć stuleci przetrwał do dnia dzisiejszego i stał się jednym z symboli Wilna.

WILNO: GÓRA TRZECH KRZYŻY
Źródła historyczne podają, że trzy drewniane krzyże stały na górze już w 1636 roku. Krzyże te, według legendy, miały upamiętniać męczeńską śmierć trzech franciszkanów. Stojąc na tarasie widokowym na Górze Trzech Krzyży można zapomnieć o całym świecie. Przepiękny widok na całe Wilno zapiera dech w piersiach.

WILNO: CMENTARZ NA ROSSIE, MAUZOLEUM MATKI I SERCA SYNA
Cmentarz na Rossie jest jednym z obowiązkowych punktów podczas odwiedzin Wilna. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, czyli miejsc, w których pochowanych zostało wielu naszych wybitnych rodaków oraz żołnierzy walczących w latach 1919-1920 i 1939-1944. Rossa – to prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej w Wilnie. Nagrobki cmentarza stanowią wyjątkową kolekcję sztuki sepulkralnej o randze europejskiej.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
MIKOŁAJKI: REJS PO JEZIORZE ŚNIARDWY
Mikołajki powstały z połączenia trzech osad rybackich: wsi zwanej Koniec i wsi Nickelsdorf oraz oddzielonej wodą wsi Kozłowo. Do chwili zbudowania pierwszego mostu w 1516 r. do Kozłowa przepływano łodziami. Miasteczko, rozłożone malowniczo po obu stronach wąskiej cieśniny między jeziorami: Tałty i Mikołajskim, z ostrą wieżycą ewangelickiego kościoła, górującą ponad wodno-lądowym pejzażem, było przez wieki kwintesencją mazurskości. Już za czasów krzyżackich funkcjonował tutaj folwark rybacki. Przy moście drogowym pływa w wodzie podobizna wielkiej ryby w koronie. Legenda głosi, że mikołajscy rybacy złowili ogromnego „króla sielaw”, który w podzięce za wypuszczenie obiecał im obfite połowy. Bardziej prawdopodobnym jest, że podobizna wielkiej sielawy, pływająca w Jeziorze Mikołajskim, jest błagalnym echem wielkiej rybiej zarazy z 1710 r., w wyniku której padł prawie cały narybek w okolicznych jeziorach. „Król sielaw” widnieje też na tarczy herbowej Mikołajek.

KADZIDŁOWO: PARK DZIKICH ZWIERZĄT
Park znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.


41 – 45 uczniów: 480 zł + 10 €/os. - kwiecień, maj, czerwiec 2020
41 – 45 uczniów: 460 zł + 10 €/os. - dla wycieczki realizowanej w marcu 2020
Zgłoszenia: telefonicznie 570 104 750 lub mailowo wycieczki@amicustravel.pl

Cena wycieczki zawiera:
- wyjazd i powrót w Toruniu (wycieczka możliwa także z innych miejscowości)
- wynajem autokaru w tym: opłaty autostradowe, ViaToll, parkingowe
- realizacja programu
- bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- opłaty za usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW 10.000 zł/os. wszystkich uczestników
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli


AMICUS TRAVEL