KARKONOSZE-SAKSONIA SZWAJCARSKA
3 dni


Dzień 1
SZKLARSKA PORĘBA: KARKONOSKI PARK NARODOWY
Karkonoski Park Narodowy, służy ochronie i udostępnianiu Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi nieco powyżej 55 kilometrów kwadratowych. Obszarowo jest dwa razy mniejszy od Jeleniej Góry, a rocznie odwiedza go około 2 milionów turystów. Przyciąga ich przyroda, wspaniałe krajobrazy i możliwość wędrowania po około 120 kilometrach szlaków turystycznych.

SZKLARSKA PORĘBA: WODOSPAD SZKLARKI
Malowniczy Wodospad Szklarki położony jest na obszarze Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka - tzw. Wąwóz Szklarki. Wodospad znajduje się w środkowej części Wąwozu, na skalnym progu, na wysokości 520 m n.p.m i spada kaskadą zwężającą się u podstawy i skręcającą spiralnie strumień wody o wysokości 13,3 m. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy pięknym i często odwiedzanym Wodospadzie Szklarki powstało schronisko Kochanówka.


SZKLARSKA PORĘBA: WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Przepiękny Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w Karkonoszach i całych Sudetach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a sam wodospad spada trójstopniową kaskadą wysoką na 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, którego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. To fantastyczne i niezwykle malownicze miejsce, licznie odwiedzane przez turystów.

PIECHOWICE: ZAMEK CHOJNIK
Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Zamek usytuowany jest na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
BASTEI: SAKSONIA SZWAJCARSKA
Położona nad Łabą Szwajcaria Saksońska to prawdziwy raj dla osób, które lubią wędrować pośród urozmaiconych, skalnych krajobrazów. Na odwiedzających czekają tu delikatnie falujące grzbiety Gór Połabskich, fantazyjne kształty skał, gęste, zielone lasy i potężne, warowne twierdze. Ten niewielki, ale niezwykle urozmaicony region znajduje się zaledwie 100 km od granicy z Polską i oczarowuje swym pięknem każdego odwiedzającego.

BASTEI: SKALNE MIASTO Z KAMIENNYM MOSTEM
Bastei to imponujące naturalne skalne miasto we wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Łabą. Stanowi ono jedną z największych atrakcji turystycznych i krajobrazowych na terenie Szwajcarii Saksońskiej. Te spektakularne formacje skalane powstały miliony lat temu w wyniku erozji wodnej i wznoszą się dziś majestatycznie na blisko 200 metrów nad poziom doliny rzeki Łaby. W pierwszej połowie XIX wieku wybudowano tu efektowny blisko 80 metrowy kamienny most, Łączący skały z ruinami dawnego średniowiecznego zamku Neurathen. Spacer pośród tych niesamowitych form skalnych dostarcza niezapomnianych wrażeń. Widoki z mostów oraz zawieszonych na skałach licznych platform widokowych na przełom Łaby i okolicę, potrafią przyprawić o zawrót głowy każdego miłośnika górskich wycieczek.

KÖNIGSTEIN: WAROWNY ZAMEK
Ta olbrzymia górska twierdza wykorzystuje rozległy płaskowyż, wznoszący się ponad 200 metrów nad poziom Łaby. Po uzupełnieniu naturalnych ścian skalnych murami powstał obiekt ongiś nie do zdobycia. Twierdzę wykorzystywano jako skarbiec w czasie niepokojów, a później również jako więzienie. W zabudowaniach fortecznych zgromadzono liczne pamiątki ilustrujące historię twierdzy. Z murów zamkowych rozciąga się piękny widok na całą okolicę.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie.
KARPACZ: MIEJSCE ANOMALII GRAWITACYJNEJ
Na Ziemi znajdują się miejsca, gdzie można zauważyć zaburzenia grawitacyjne. Można je obserwować między innymi w Kanadzie, Brazylii, a także Australii, Chinach oraz Francji. Turyści, którzy udają się do Karpacza mają również  możliwość obserwacji tej anomalii grawitacyjnej. Droga tu opada w dół, jednakże przedmioty zamiast spadać, zgodnie z prawidłami grawitacji, toczą się ku wzniesieniu. Samochody mogą wjeżdżać pod górę z wyłączonym silnikiem. Dlatego też przewodnicy sudeccy przyjeżdżają tutaj wraz z turystami i proszą kierowców autokarów o wyłączenie silników. Zaskoczeni turyści obserwują wtedy, jak pojazd powoli wjeżdża pod górę. Wrażenia nie z tej ziemi!

KARPACZ: ŚWIĄTYNIA WANG
Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden kościół został przeniesiony w Karkonosze.

KARPACZ: ZAPORA NA ŁOMNICY
Łomnica jest jedną z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy. Już w średniowieczu koryto i dolinę rzeki przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego Prus, w latach 1910-1915 na wielu odcinkach uregulowano koryto rzeki. Wzniesiono wtedy także zapory, zatrzymujące materiały niesione przez wezbrane wody. Korona zapory na Łomnicy ma długość 105 m. Utworzyła ona niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.

PIECHOWICE: HUTA SZKŁA „JULIA”
Huta
Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem turyści doświadczyć mogą wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej można zobaczyć wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Szklarska Poręba: Żelazny Tygiel Waloński
- Kowary: Kopalnia uranu "Liczyrzepa"
- Jelenia Góra: Termy Cieplickie
- Karpacz: Wyciąg na Kopę - wjazd i zjazd
- Karpacz: Wejście na Śnieżkę


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL