KOTLINA KŁODZKA-ŚCIEŻKA W OBŁOKACH
3 dni


Dzień 1
KŁODZKO: TWIERDZA I PODZIEMNE LABIRYNTY
To jeden z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska! Wznosząca się w centrum miasta, na Górze Fortecznej, twierdza przypomina swym kształtem gwiazdę. Należy do najcenniejszych zabytków architektury militarnej w Polsce. Posiada jeden z najlepiej zachowanych XVII–XVIII-wiecznych systemów obronnych w Europie, który obejmuje twierdzę główną, fort pomocniczy, wzniesiony po drugiej stronie Nysy, na Owczej Górze, fragmenty obwarowań miejskich i umocnienia polowe. Warto ją zwiedzić, a zwłaszcza jej podziemny labirynt.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
KLETNO: JASKINIA NIEDŹWIEDZIA
Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Jaskinia słynie z przepięknej szaty naciekowej (stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form zadziwiających oczy), która wytworzyła się tutaj dzięki unikalnemu mikroklimatowi.
W jaskini spotyka się też zwierzęta, przede wszystkim owady, ale najciekawsze są malutkie ssaki latające - nietoperze. Trasa turystyczna licząca około 360 m biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania, turyści poruszają się wygodnym chodnikiem. Dodatkowo Jaskinia Niedźwiedzia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona. Jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

MIĘDZYGÓRZE: WODOSPAD WILCZKI
Wodospad Wilczki w to największy wodospad w Masywie Śnieżnika i drugi co do wysokości w całych Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem ograniczonym pionowymi skałami wysokimi nawet na 25 m. Miejsce objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody "Wodospad Wilczki", ale teren przystosowano dla turystów, powstał mostek, ścieżki i barierki wokół punktów widokowych dla bezpieczeństwa. Podziwianiu wodospadu z góry towarzyszy szum, a nawet huk spadającej z impetem wody w przepaść.

DOLNI MORAVE: ŚCIEŻKA W OBŁOKACH
„Ścieżka w obłokach” zbudowana została na stokach góry Slamník na wysokości 1116 m n.p.m. Nie jest to typowa wieża widokowa. Jest to raczej połączenie wieży, promenady spacerowej i zjeżdżalni. Cała konstrukcja składa się generalnie z trzech wież, wokół których wije się ścieżka widokowa prowadząca na wysokość 58,5 metra. Wszystkie drewniane elementy wykonane są z modrzewia. Wędrując po tej ścieżce w drodze na szczyt pokonujemy odległość 750 metrów. Kładka jest tak skonstruowana, żeby była dostępna cały rok także dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi na wózkach. Na trasie zainstalowano 15 tablic informacyjnych, z których można poznać historię tego miejsca oraz najciekawszych atrakcji w okolicy. Odległość między „piętrami” można pokonać także w rękawie z siatki (w obie strony), a z góry na dół można zjechać w 101-metrowej stalowej rurze z okienkami. Ze szczytu budowli widoczne są m.in.: dolina rzeki Morava, spora część Jeseników oraz Orlické hory, zaś przy dobrej widoczności można dostrzec zarys Karkonoszy z charakterystyczną Śnieżką.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
CZERMNA: KAPLICA CZASZEK
To wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

KARŁÓW: BŁĘDNE SKAŁKI
Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".


KARŁÓW: SZCZELINIEC

To najwyższy szczyt (919 metrów m.n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca. Na szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Srebrna Góra: Twierdza
- Nowa Ruda: Zabytkowa kopalnia węgla
- Duszniki Zdrój: Muzeum Papiernictwa
- Złoty Stok: Kopalnia Złota


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL