KANAŁ ELBLĄSKI-ELBLĄG-MAZURY
3 dni


Dzień 1
KANAŁ ELBLĄSKI – REJS STATKIEM PO TRAWIE
Powstały w drugiej połowie XIX wieku Kanał Elbląski jest najdłuższym w Polsce kanałem żeglownym, a jednocześnie świetnym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że został on wybudowany po to, aby połączyć Prusy Wschodnie z Morzem Bałtyckim. Jego długość wraz z wszystkimi odnogami wynosi dziś ponad 150 km, a sam kanał łączy Elbląg z Ostródą, poprzez sieć jezior, śluz i pochylni. Obecnie posiada status pomnika historii, a w 2007 roku w plebiscycie czasopisma „Rzeczpospolita” został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski. Aby przepłynąć cały szlak trzeba pokonać unikatowy system śluz i pochylni, bowiem różnica poziomów wody w tym rejonie wynosi w sumie ponad 100 metrów. Statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. W ten sposób część trasy statkiem pokonujemy po trawie!

ELBLĄG: KATEDRA
Katedra Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości. Do ciekawszych zabytków należy brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników. Świątynia jest Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego a relikwiarz znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza.

ELBLĄG: ŚCIEŻKA KOŚCIELNA
Ścieżka kościelna powstała wraz z zabudową miasta w czasach średniowiecznych. Od początku stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Ścieżka była najszybszą i najkrótszą drogą pomiędzy nimi, stąd też prawdopodobnie wywodzi się jej nazwa. W średniowieczu ścieżka kościelna służyła wiernym i zakonnikom do szybszego przemieszczania się z jednego kościoła do drugiego.

ELBLĄG: BRAMA TARGOWA
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. Budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar.

RACZKI ELBLĄSKIE – NAJNIŻEJ POŁOŻONA MIEJSCOWOŚĆ W POLSCE
Podręczniki geografii zgodnie wymieniają Raczki Elbląskie jako miejsce, gdzie znajduje się największa polska depresja – 1,8 m p.p.m. (poniżej poziomu morza). W tym najniżej położonym punkcie w Polsce stanął nawet osobliwy pomnik z niebieskimi falami oznaczającymi poziom morza. Turyści chętnie się tu fotografują, sprawdzając przy tym czy ich nosy znajdują się powyżej czy poniżej morskich fal.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 2
Śniadanie.
RESZL: ZAMEK
Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku i wiąże się z krzyżackim podbojem staropruskiej ziemi zwanej Bartą. W miejscu, gdzie stoi zamek, Krzyżacy zbudowali grodek drewniano - ziemny, z którego dwukrotnie musieli uchodzić przed powstaniami podbitej ludności pruskiej. Później Reszel przeszedł pod panowanie biskupów warmińskich (1281) łączących jednocześnie władzę duchowną i świecką nad Warmią. Około roku 1350 biskup Jan z Miśni rozpoczął budową obecnego zamku, który wykończono między 1371 a 1400 rokiem. Zamek pełnił funkcję fortecy nadgranicznej, zwróconej przeciwko Litwie; umacniał przy tym panowanie biskupie w tej części kraju oraz niezależność od władzy terytorialnej Zakonu.

ŚWIĘTA LIPKA: BAROKOWE SANKTUARIUM
Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

GIERŁOŻ: WILCZY SZANIEC
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja.


Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie.
MIKOŁAJKI: STOLICA MAZUR
Mikołajki powstały z połączenia trzech osad rybackich: wsi zwanej Koniec i wsi Nickelsdorf oraz oddzielonej wodą wsi Kozłowo. Do chwili zbudowania pierwszego mostu w 1516 r. do Kozłowa przepływano łodziami. Miasteczko, rozłożone malowniczo po obu stronach wąskiej cieśniny między jeziorami: Tałty i Mikołajskim, z ostrą wieżycą ewangelickiego kościoła, górującą ponad wodno-lądowym pejzażem, było przez wieki kwintesencją mazurskości.

MIKOŁAJKI: REJS STATKIEM PO JEZIORZE ŚNIARDWY
Każdy, kto przyjeżdża nad Wielkie Jeziora Mazurskie, powinien wybrać się na rejs po największym polskim jeziorze – Śniardwach. Niewątpliwą atrakcją tego etapu wycieczki jest panorama Mikołajek oglądana z wody. Następnie cieśniną Przeczka, pomiędzy Dybowskim i Popielskim Rogiem, statek przepływa na otwarte wody jeziora Śniardwy. W przypadku krótszego rejsu statek robi pętlę na wysokości Popielna – całe Śniardwy mamy przed sobą, jak na dłoni – i powraca do Mikołajek. Podczas dłuższego rejsu statek płynie torem wodnym przez środek jeziora, kierując się ku puszczańskiej osadzie Niedźwiedzi Róg, położonej na południowym brzegu Śniardw. Na wysokości Niedźwiedziego Rogu opływa malownicze wyspy – Czarcią i Pajęczą, kierując się z powrotem ku Przeczce i Mikołajkom. Rejs pozwala do woli napawać się widokiem wodnego bezmiaru największego, polskiego jeziora.

KADZIDŁOWO: PARK DZIKICH ZWIERZĄT
Park znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Mamerki: Bunkry i Bursztynowa Komnata
- Giżycko: Twierdza Boyen
- Stębark: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem 1410 r.


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL