CHEŁMNO-PIŁA MŁYN
1 dzień


CHEŁMNO: MIASTO ZAKOCHANYCH

Chełmno nazywane jest "Miastem Zakochanych" oraz "Miastem Miłości", ale przede wszystkim jest miastem z bogatą historią. Odegrało ważną rolę w historii Polski i Zakonu Krzyżackiego, który planował tu stolicę swojego państwa i do końca jego istnienia było określane "miastem głównym, godniejszym od pozostałych". Najważniejszymi atrakcjami Chełmna są piękne, unikatowe, średniowieczne zabytki i układ urbanistyczny, dzięki którym miasto nazywane jest "małym Krakowem" oraz "polskim Carcassonne". Symbolem miasta jest dominująca ponad doliną Wisły przepiękna panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów. Jest ona wyjątkowa, ponieważ można ją podziwiać, dzięki położeniu miasta na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, ze wszystkich stron świata. Zachowane do dziś zabytkowe budowle Chełmna pochodzą głównie z okresu jego świetności przypadającego na XIII i XIV wiek. Do najważniejszych należą: w pełni zachowany szachownicowy układ ulic i średniowieczne mury obronne o długości 2270 m, będące jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronnej w Europie. Zwiedzanie z przewodnikiem zabytków miasta.

PIŁA MŁYN: WIOSKA GÓRNICZA
Wioska powstała po tym jak grupa archeologów odkryła w lesie nad Brdą betonowe pozostałości po nieznanych obiektach. Po analizach niemieckich i polskich dokumentów w archiwach okazało się, że w latach 1850-1939 na terenie wioski istniały kopalnie węgla brunatnego, a betonowe odkrycia to zabudowa techniczna kopalni - szyby, sztolnie, wyrobiska korytarzowe. Na bazie odkrycia rozpoczęto rekonstrukcje zabytkowych urządzeń. Dziś Wioska jest udostępniona dla turystów.

Program wizyty w Wiosce Górniczej:
Opowieści Górniczego Lasu – przygoda na ścieżce edukacyjnej z wykorzystaniem urządzeń audioprzewodnika, dzięki któremu dzieci usłyszą odgłosy zwierząt i ptaków zamieszkujących Bory Tucholskie, poznają ich zwyczaje oraz ciekawostki dotyczące ich życia.
Spotkanie z duchem kopalni Skarbnikiem – duch kopalni to postać opowiadająca o górnictwie i górnikach i wprowadzająca pod ziemię – głębokość wejścia do sztolni wynosi ok. 6 metrów.
Warsztaty z tworzenia galowego nakrycia głowy górnika czako.
Interaktywna przygoda w Starej Maszynowni – wizyta w tym miejscu składa się z opowieści o historii górnictwa, rodzajach kopalin, sposobach docierania do węgla. Makieta posiada dużą ilość ruchomych elementów, panele tematyczne i wzbogacona jest o efekty dźwiękowe i świetlne.
Pole dla gzubów – Inne niż znane dzieciom miejsce zabaw – tylko tutaj sprawdzą się w starych tradycyjnych grach takich jak toczenie felgi, zbijaku, labiryncie kulkowym czy strzelaniu z procy do puszek.
Ścieżka Bosego Antka – to sensoryczna ścieżka zmysłów – spacer po szyszkach, węglu brunatnym, mchu itp.
Wiejska zagroda – spotkanie ze zwierzętami domowymi Górniczej Wioski.

Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL