ZAKOPANE-KRAKÓW
3 dni


Dzień 1
KRAKÓW: KATEDRA NA WAWELU, DZWON ZYGMUNTA, KRYPTY KRÓLEWSKIE
Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe miejsce określa tożsamość Polaków, jest symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.

W Katedrze przy konfesji św. Stanisława nazywanej "Ołtarzem Ojczyzny" polscy królowie składali trofea wojenne. Król Władysław Jagiełło zawiesił tam zdobyte pod Grunwaldem chorągwie krzyżackie, a Jan III Sobieski sztandar turecki zdobyty po zwycięstwie pod Wiedniem. W Wieży Zygmuntowskiej w 1521 roku umieszczono Dzwon Zygmunta, który bije tylko w chwilach ważnych dla Krakowa i dla Polski. W kryptach katedry spoczywają polscy święci, władcy oraz najwybitniejsi przywódcy i poeci.

KRAKÓW: STARE MIASTO
Stare Miasto to miejsce magiczne. Przez stulecia królowie i ich ważni goście wjeżdżali do Krakowa przez Bramę Floriańską, mijali Rynek Główny i ulicami Grodzką oraz Kanoniczną docierali do Wawelu. Różnorodne stylowo kamieniczki, piękne rezydencje, wielowiekowe kościoły, majestatyczne obiekty uniwersyteckie oraz niezapomniany Wawel sprawiają, że łatwo tu zapomnieć o nowoczesności.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Ulica Kanonicza z domem Jana Długosza
- Kościół św. Andrzeja i Kościół św. Piotra i Pawła
- Ulica Franciszkańska z Oknem Papieskim
- Kościół św. Franciszka z Asyżu i witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”
- Historyczny dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rynek Główny, Kościół Mariacki i Sukiennice
- Ulica Floriańska, Brama Floriańska, Barbakan i Planty

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
ZAKOPANE: TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
Tatrzański Park Narodowy od 1955 roku chroni unikalną przyrodę Tatr - jedynego w Polsce obszaru o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, o powierzchni ponad 21 tys. ha. Około 70 %. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Roślinność tatrzańska charakteryzuje się piętrowością. Piętro najniższe to piętro regla dolnego, porastają tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu. Regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą. Piętro kosówki występuje powyżej 1550 m n.p.m. i porasta tu przede wszystkim kosodrzewina. Piętro hal to murawy wysokogórskie z roślinnością alpejską. W piętrze turni roślin już jest niewiele, m.in. goryczka przezroczysta czy jaskier lodnikowy. Popularne tatrzańskie ssaki to kozica i świstak, żyjące wysoko w górach, w niższych partiach żyją jelenie, sarny, rysie i oczywiście niedźwiedzie brunatne. Wśród ptaków króluje natomiast orzeł przedni.


ZAKOPANE: WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM

Do wyboru jedna z proponowanych tras marszu:
- Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźna
- Morskie Oko i Jaszczurówka
- Sarnia Skała i Dolina Strążyska
- Wejście i zejście na Giewont od strony Kuźnic
- Wejście i zejście na Kasprowy Wierch

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
ZAKOPANE: KOŚCIÓŁ NA KRZEPTÓWKACH
Powstało by wyrazić podziękowanie za ocalenia życia papieża Jana Pawła II w zamachu z 1981 roku. Papież przybył tutaj w 1997 roku by dokonać konsekracji kościoła i podziękować za liczne modlitwy w jego intencji. Sanktuarium na Krzeptówkach jest licznie odwiedzane przez rzesze wiernych, którzy chcą oddać hołd oraz zobaczyć piękne wnętrza.

ZAKOPANE: CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU
Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Pęksowy Brzyzek jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego. Jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński  kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich. Prawie każdy, kto zapisał się w dziejach miasta i Tatr znalazł tu swoje miejsce. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu  lub kamieniu.

ZAKOPANE: DEPTAK KRUPÓWKI
Ulica Krupówki liczy obecnie około 1100 m długości. Nazwę przejęła od położonej w jej głównej części polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich lub Krupów. Wąska początkowo ścieżka łączyła zakopiańskie NAWSIE przy ulicy Kościeliskiej z Kuźnicami biegnąc w dolnej części wśród rozproszonych zabudowań, w środkowej przez łąki i bagna a w górnej przez pierwotny las. U progu XX w Krupówki stały się ważnym centrum handlowym, usługowym i administracyjnym. Środkowy odcinek ulicy szybko nabrał charakteru miejskiego, o zwartej murowanej zabudowie. Przyczynił się do tego pożar, który 21 stycznia 1899 roku strawił kilkanaście domów w samym środku Krupówek. Na ich zgliszczach już w następnym roku wyrosły pierwsze murowane kamienice. Dzisiejsze Krupówki to jeden z najbardziej znanych deptaków w Polsce


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Kościół Mariacki - Ołtarz Wita Stwosza
- Smocza Jama
- Kopiec Kościuszki
- Podziemia Rynku Głównego
- Wielka Krokiew - wjazd i zjazd wyciągiem
- Gubałówka - wjazd i zjazd kolejką
- Muzeum Oscypka
- Termy Chochołowskie


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL