PIENINY
3 dni


Dzień 1
DĘBNO: ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ
Drewniany kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim to niezwykle cenny zabytek, pochodzący z 1490 roku. Jest to świątynia gotycka z drzewa modrzewiowego, przy budowie której nie używano gwoździ. Wewnątrz zachowała się wspaniała polichromia gotycko - renesansowa o 33 kolorach, z około 1500 roku. Godny podziwu jest też ołtarz główny z pięknym tryptykiem. Inne cenne zabytki to: gotycki krucyfiks z 1380 roku, tzw. Krzyż naturalny którego ramiona to gałęzie drzew oraz drewniane tabernakulum z XIV wieku. Od 2003 roku drewniany kościółek w Dębnie figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco.

JAWORKI: WĄWÓZ HOMOLE
Wąwóz Homole to jedna z najcenniejszych atrakcji przyrodniczych w Pieninach, obowiązkowe miejsce do zwiedzenia dla każdej osoby, która przybywa do Szczawnicy i jej okolic. Warto poświęcić swój czas, aby nacieszyć się niesamowitym widokiem wąwozu - stromymi, wysokimi skałami stojącymi po obu stronach potoku Kamionka. Cały Wąwóz jest rezerwatem, co oznacza, że przemierzać go można tylko po wyznaczonych szlakach pieszych. Aby droga ta była wygodna do przejścia i bezpieczna, w wielu miejscach zamontowano dodatkowe schodki i mostki, umożliwiające sprawne przejście. Wyjście z szlaku przez Homole kończy Dolina Dubantowska, będąca jednocześnie miejscem odpoczynku dla zwiedzających.

SZCZAWNICA: ZWIEDZANIE UZDROWISKA
Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Dunajca. O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych. Uzdrowisko posiada 12 źródeł wód mineralnych. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM: WEJŚCIE NA TRZY KORONY
Pieniny to przepiękne, osobliwe pasmo górskie, leżące na północny wschód od Tatr. Trzy Korony to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy rozciąga się wspaniały widok na Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Zobaczymy stąd przepiękną panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego, Gorców, Beskidu Żywieckiego i Magury Spiskiej a przy dobrej pogodzie widać nawet odległą Babią Górę.

SZCZAWNICA: MUZEUM PIENIŃSKIE
Dużą atrakcją są eksponaty, takie jak tradycyjne stroje górali pienińskich, elementy wyposażenia ich gospodarstw czy przykłady sztuki ludowej tego regionu. Na szczególną uwagę zasługują godła domów, które swojego czasu pełniły rolę numeracji budynków. Muzeum Pienińskie to także miejsce, w którym można odnaleźć zbiory biograficzne dwóch najważniejszych dla Szczawnicy osób - Józefa Szalaya i pisarza Józefa Wiktora.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
NIEDZICA: ZAMEK I WOZOWNIA
To jeden z najbardziej magicznych i ciekawych zamków w Polsce, z którym związanych jest wiele legend. Najsłynniejsza to ta o bardzo zakochanej, ale kłótliwej parze Bogusławie i Brunchildzie. W czasie jednej z kłótni Bogusław pchnął swą żonę tak nieszczęśliwie, że wypadła z okna wieży zamkowej wprost do głębokiej na 90 metrów studni. Zrozpaczony Bogusław chodził od tego czasu nad brzeg studni i wołał „przebacz mi Brunchildo”. Zamek był miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami.

NIEDZICA: ZALEW CZORSZTYŃSKI I ZAPORA WODNA
W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy znajduje sie zapora ziemna dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu - Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów. Postawienie tamy u stóp Zamku Niedzickiego, spowodowało iż burzliwy Dunajec,został tu zatrzymany a malownicza część doliny zmieniła się w sztuczne Jezioro Czorsztyńskie. Z czasem sama tama stała się miejscem popularnym wśród turystów i uchodzącym za obowiązkowy punkt wycieczki w Pieniny. Największą popularnością wśród odwiedzających okolice zbiornika cieszy się jego zapora główna, której wysokość wynosi 56 metrów.

NIEDZICA: REJS STATKIEM PO JEZIORZE CZORSZTYŃSKIM
Malownicze usytuowanie zalewu sprawiło, że obiekt szybko stał się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Jest to miejscem, do którego podróżują amatorzy żeglowania, wędkowania, nurkowania, a także wszyscy Ci, którzy chcą przynajmniej na chwilę zamienić górskie szlaki na ciepły piasek plaży, ożywczą kąpiel lub rejs statkiem. Statki zabierają chętnych w rejsy krajobrazowe po zalewie, podczas których można podziwiać z poziomu tafli wody fortyfikacje w Niedzicy i Czorsztynie, przyjrzeć się zaporze, obejrzeć dawne zabudowania góralskie w skansenie na półwyspie Stylchen czy formacje skalne zwane Zielonymi Żabkami.



Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Palenica - wjazd i zjazd wyciągiem
- Spływ przełomem Dunajca do Szczawnicy


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL