TATRY POLSKIE I SŁOWACKIE
3 dni


Dzień 1
ZAKOPANE: WJAZD I ZJAZD KOLEJKĄ NA GUBAŁÓWKĘ
Gubałówka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Obok Giewontu i Kasprowego Wierchu jest to najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem. Nazwa „Gubałówka” pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała. Turysta, który oszczędza zmęczone nogi, na szczyt może wjechać kolejką linową, która funkcjonuje tu od 1938 roku. Widoki jakie rozciągają się z jej szczytu na Tatry są naprawdę niezapominane. Można zobaczyć praktycznie całą panoramę Tatr polskich i części słowackich.

ZAKOPANE: CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU
Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Pęksowy Brzyzek jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego. Jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński  kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich. Prawie każdy, kto zapisał się w dziejach miasta i Tatr znalazł tu swoje miejsce. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu  lub kamieniu.

ZAKOPANE: DEPTAK KRUPÓWKI
Ulica Krupówki liczy obecnie około 1100 m długości. Nazwę przejęła od położonej w jej głównej części polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich lub Krupów. Wąska początkowo ścieżka łączyła zakopiańskie NAWSIE przy ulicy Kościeliskiej z Kuźnicami biegnąc w dolnej części wśród rozproszonych zabudowań, w środkowej przez łąki i bagna a w górnej przez pierwotny las. U progu XX w Krupówki stały się ważnym centrum handlowym, usługowym i administracyjnym. Środkowy odcinek ulicy szybko nabrał charakteru miejskiego, o zwartej murowanej zabudowie. Przyczynił się do tego pożar, który 21 stycznia 1899 roku strawił kilkanaście domów w samym środku Krupówek. Na ich zgliszczach już w następnym roku wyrosły pierwsze murowane kamienice. Dzisiejsze Krupówki to jeden z najbardziej znanych deptaków w Polsce.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
KOTLINA TATRZAŃSKA: JASKINIA BIELAŃSKA
Jaskinia Bielańska to jedna z najpiękniejszych grot udostępnionych dla ruchu turystycznego na terenie Tatr. Jaskinia charakteryzuje się wielobarwną szatą naciekową w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Do największych atrakcji należy słynna Sala Palmowa w której podziwiać możemy monumentalne stalagmity w kształcie pagód. Jednym z przystanków podczas trasy zwiedzania jest Śpiewalnia – Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. W tej sali, z powodu wyśmienitych warunków akustycznych, są organizowane koncerty muzyki poważnej. Całkowita długość korytarzy Jaskini wynosi prawie 4 km z czego półtora kilometra udostępnione jest dla zwiedzających.

ZDIAR: ŚCIEŻKA W KORNACH DRZEW
Ścieżka w koronach drzew znajduje się w samym sercu pięknego lasu Doliny Bachledzkiej. Spacerując nią mamy okazję zapoznać się z miejscową florą i fauną oraz podziwiać przepiękną panoramę Tatr Bielskich i Pienińskiego Parku Narodowego. Ścieżka usytuowana jest na grzbiecie Magury Spiskiej. Jej łączna długość wynosi 1 234 metry. Trasa poprowadzona jest spiralnie nad koronami drzew. Najwyższy punkt na szlaku wynosi 24m i kończy się wieżą widokową o wysokości 32m. Z niej roztacza się imponujący widok na Tatry Bielskie oraz Pieniny. Ścieżka jest atrakcją turystyczną, która spodoba się zarówno miłośnikom drzew, gór, oraz tym, którzy potrzebują dawki adrenaliny. Na Ścieżce w Koronach Drzew są bowiem rozmieszczone tzw. punkty adrenaliny, czyli fragmenty ścieżki z pewnymi utrudnieniami (można je oczywiście ominąć normalną ścieżką). Przeszkody nie są ciężkie, mają raczej uatrakcyjnić spacer z dziećmi. Na trasie znajdują się ponadto przystanki dydaktyczne, gdzie można zapoznać się z miejscową florą oraz fauną.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
ZAKOPANE: TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
Tatrzański Park Narodowy od 1955 roku chroni unikalną przyrodę Tatr - jedynego w Polsce obszaru o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, o powierzchni ponad 21 tys. ha. Około 70 %. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Rośliność tatrzańska charakteryzuje się piętrowością. Piętro najniższe to piętro regla dolnego, porastają tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu. Regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą. Piętro kosówki występuje powyżej 1550 m n.p.m. i porasta tu przede wszystkim kosodrzewina. Piętro hal to murawy wysokogórskie z roślinnością alpejską. W piętrze turni roślin już jest niewiele, m.in. goryczka przezroczysta czy jaskier lodnikowy. Popularne tatrzańskie ssaki to kozica i świstak, żyjące wysoko w górach, w niższych partiach żyją jelenie, sarny, rysie i oczywiście niedźwiedzie brunatne. Wśród ptaków króluje natomiast orzeł przedni.


ZAKOPANE: WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM
Do wyboru jedna z proponowanych tras marszu:
- Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźna
- Morskie Oko i Jaszczurówka
- Sarnia Skała i Dolina Strążyska
- Wejście i zejście na Giewont od strony Kuźnic


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Wielka Krokiew - wjazd i zjazd wyciągiem
- Muzeum Oscypka
- Termy Chochołowskie


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL