KASZUBY
2 dni


Dzień 1
SZYMBARK: CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU
W miejscowości tej znajduje się muzeum skansen a w nim wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guiness`a najdłuższa deska świata. Deska ta została wycięta z Daglezji o wysokości aż 51,2 metrów. Ta słynna nie tylko w Polsce deska ma długość aż 36,83 metrów i jest dłuższa od poprzedniej rekordowej deski, która powstałą w Austrii. Przy jej produkcji pracowało aż trzysta osób produkując trociny o łącznej masie około trzystu kilogramów. Kolejną atrakcją jaką posiada Skansen w Szymbarku jest Dom Sybiraka, będący drewnianą budowlą przywiezioną aż spod Irkucka. Dom ten został zbudowany przez Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię przed około 240 laty. Obok tego niepowtarzalnego, wywołującego wiele emocji domu znajduje się model sowieckiego łagra, w którym można zobaczyć unikatowe zdjęcia. Nieopodal stoją wagony doczepione do lokomotywy, które zmuszają do zastanowienia się nad najbardziej okrutnymi losami syberyjskich zesłańców. Stały się one symbolem wojennych losów Polaków.

Największą atrakcją skansenu jest Dom do Góry Nogami, w którym można pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje nam od tego błędnik. W dalszej części zwiedzania skansenu wejdziemy także do podziemnego bunkra TOW „Gryfa Pomorskiego” oraz zobaczymy największy koncertujący fortepian świata.

WIEŻYCA: WIEŻA WIDOKOWA
Góra Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich i jednocześnie najwyższym punktem całego Niżu Polskiego. Wierzchołek Wieżycy porośnięty jest wspaniałym lasem bukowym, który jest niezwykle fascynujący. Na szczycie Wieżycy znajduje się wieża widokowa o nazwie Kaszubska Wieża Widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie okolice. Ta oryginalna wieża widokowa została parę lat temu odrestaurowana. Warto pamiętać o tym, że dawniej Wieżyca była miejscem kultu starożytnych Słowian i bardzo często zwana jest ona w związku z tym Kaszubskim Olimpem. Przez szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
KARTUZY: MUZEUM KASZUBSKIE
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach to jedna z najważniejszych placówek muzealnych na Kaszubach. Historia Muzeum Kaszubskiego sięga jeszcze czasów przedwojennych, kiedy to Franciszek Treder rozpoczął organizowanie w mieście wystawy swoich zbiorów. Otwarcie nastąpiło jednak dopiero w 1947 r. w  budynku dawnego urzędu bezpieczeństwa. Ekspozycje mieszczą  się na dwóch piętrach i piwnicy i obejmują takie działy jak: rolnictwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, rybołówstwo, izba kaszubska, sztuka ludowa, posag panny młodej oraz Kaszubi i Kartuzi. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. najstarszy w naszym kraju fragment materiału, pochodzący z epoki neolitu.  Jest to mata wykonana z trzciny i łyka lipowego. Cenna jest także kolekcja XVIII-wiecznych czepców haftowanych srebrną i złota nicią. Muzeum, a także jego założyciel  Franciszek Treder, za swoją pracę na rzecz kaszubszczyzny otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia.

BĘDOMIN: MUZEUM HYMNU NARODOWEGO
Urodził się to Józef Wybicki - twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, który stał się hymnem Polski. W muzeum gromadzone są pamiątki związane z Józefem Wybickim a także muzykalia patriotyczne, z których możemy poznać najstarsze wersje Mazurka. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Chmielno: Muzeum Ceramiki Kaszubskiej
- Kościerzyna: Muzeum Kolejnictwa
- Wdzydze Kiszewskie: Skansen kaszubski


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL