KASZUBY-ŁEBA-HEL
3 dni


Dzień 1
SZYMBARK: CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU
W miejscowości tej znajduje się muzeum skansen a w nim wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guiness`a najdłuższa deska świata. Deska ta została wycięta z Daglezji o wysokości aż 51,2 metrów. Ta słynna nie tylko w Polsce deska ma długość aż 36,83 metrów i jest dłuższa od poprzedniej rekordowej deski, która powstałą w Austrii. Przy jej produkcji pracowało aż trzysta osób produkując trociny o łącznej masie około trzystu kilogramów. Kolejną atrakcją jaką posiada Skansen w Szymbarku jest Dom Sybiraka, będący drewnianą budowlą przywiezioną aż spod Irkucka. Dom ten został zbudowany przez Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię przed około 240 laty. Obok tego niepowtarzalnego, wywołującego wiele emocji domu znajduje się model sowieckiego łagra, w którym można zobaczyć unikatowe zdjęcia. Nieopodal stoją wagony doczepione do lokomotywy, które zmuszają do zastanowienia się nad najbardziej okrutnymi losami syberyjskich zesłańców. Stały się one symbolem wojennych losów Polaków.

Największą atrakcją skansenu jest Dom do Góry Nogami, w którym można pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje nam od tego błędnik. W dalszej części zwiedzania skansenu wejdziemy także do podziemnego bunkra TOW „Gryfa Pomorskiego” oraz zobaczymy największy koncertujący fortepian świata.

WIEŻYCA: WIEŻA WIDOKOWA
Góra Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich i jednocześnie najwyższym punktem całego Niżu Polskiego. Wierzchołek Wieżycy porośnięty jest wspaniałym lasem bukowym, który jest niezwykle fascynujący. Na szczycie Wieżycy znajduje się wieża widokowa o nazwie Kaszubska Wieża Widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie okolice. Ta oryginalna wieża widokowa została parę lat temu odrestaurowana. Warto pamiętać o tym, że dawniej Wieżyca była miejscem kultu starożytnych Słowian i bardzo często zwana jest ona w związku z tym Kaszubskim Olimpem. Przez szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
SŁOWIŃSKI PAK NARODOWY: KRAINA RUCHOMYCH WYDMY
Ruchome wydmy są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy od siły wiatru, wysokości stoku, czoła wydmy i ukształtowania terenu. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą.

RĄBKA: WYRZUTNIA RAKIET
Placówka znajduje się na terenie dawnego rakietowego poligonu, który powstał już w 1940 roku. W trakcie II Wojny Światowej Niemcy przeprowadzali na tym terenie próby z użyciem pocisków rakietowych. Odbywało się to w ramach projektów Rheinbote (V4) oraz Rheintochter. Kiedy zakończyły się zbrojne działania, teren przeszedł w ręce Armii Czerwonej. Później, w latach 1967-1974 została otwarta Stacja Sondażu Rakietowego. W ramach tego przedsięwzięcia testowano polską meteorologiczną rakietę, zwaną Meteorem. Miała ona służyć do badań górnych części atmosfery.

Obecnie ekspozycja muzealna obejmuje przede wszystkim rakiety, które pochodzą z różnych okresów. Pierwsze z nich datuje się na czas II wojny światowej. Oprócz tego w muzeum podziwiać można także elementy rakiet, zabudowania wojenne, bunkier dowodzenia, pozostałości po stacjach radiolokacyjnych, lej wyrzutni, fundamenty hali montażowej oraz różnego rodzaju inne militaria. Wielką atrakcją turystyczną jest także wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękny krajobraz.

ŁEBA: RUCHOMA WYDMA ŁĄCKA
Wydma Łącka to najbardziej znane miejsce Słowińskiego Parku Narodowego. Ten skrawek pustynnego krajobrazu przyciąga turystów wypoczywających w Łebie i okolicach. Z uwagi na sporą wysokość (ok.42 m n.p.m.) wydma ta nazywana jest często Górą Łącką. Ruchoma wydma przemieszczają się nawet kilka metrów rocznie. Wydma Łącka zawdzięcza swą nazwę wiosce Łączka, która została zasypana przez piaski ok 300 lat temu. Ze szczytu Łąckiej Góry roztacza się niezapomniany widok: w kierunku zachodnim rozciągają się olbrzymie wydmy, na końcu których widać latarnię w Czołpinie, bardziej na lewo widnieje wzgórze Rowokół i tafla jeziora Łebsko. Wędrówka ok. 18 km.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie
HEL: FOKARIUM
Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej, wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Wyleczone tu foki, podobnie jak uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza się na wolność. Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów-separatek (dla młodych i chorych fok wymagających rehabilitacji) i budynku dydaktyczno-laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami.

HEL: LATARNIA MORSKA
Obecną latarnię w postaci ośmiokątnej wieży z czerwonej, licowanej cegły o wysokości 41,5 m zbudowano w 1942 roku. Przy dobrej pogodzie widać z latarni porty i wzgórza Trójmiasta. Latarnia morska Hel znajduje się prawie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Po wojnie, przez wiele lat zamknięta dla publiczności jako "obiekt strategiczny" jest od 1994 roku dostępna do zwiedzania.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Jastarnia: Muzeum Rybackie
- Chmielno: Muzeum Ceramiki Kaszubskiej
- Kościerzyna: Muzeum Kolejnictwa
- Góra Łącka: Przejazd melexami do Łeby
- Łeba: Rejs statkiem pirackim po Bałtyku


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL