POZNAŃ-KÓRNIK-ROGALIN-PUSZCZYKOWO
2 dni


Dzień 1
POZNAŃ: KATEDRA
To jeden z najstarszych polskich kościołów, a przy tym najstarsza polska katedra. Jest ona jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I. Pierwszy kościół wczesnoromański powstał tu już w X wieku, za czasów Mieszka I, a w 968 roku ustanowiono katedrę i patrona Św. Piotra. Było to wówczas pierwsze polskie biskupstwo. Wchodząc do tego potężnego kościoła odczuwa się przeszywający chłód wielu wieków historii. W tych murach spoczywają pierwsi władcy polscy - książę Mieszko I, król Bolesław I Chrobry, król Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Przemysł I, Bolesław Pobożny i król Przemysł II.

POZNAŃ: STARE MIASTO
Stare Miasto to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzania w Poznaniu. Piękny renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki, urokliwe uliczki, wiele muzeów, knajpki, kawiarenki i spacerujący ludzie tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Od wiosny do jesieni tętni życiem do późnych godzin wieczornych. Tu także odbywa się wiele imprez, spektakli i koncertów.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Renesansowy Ratusz Miejski – o godz. 12-tej można oglądać trykające się koziołki
- domki budnicze z charakterystycznymi podcieniami – dawniej handlowano tam rybami, świecami i solą
- budynek Wagi Miejskiej i miejski pręgierz – miejsce wymierzania kar
- Odwach – dawna siedziba straży miejskiej i policji
- Kościół Farny – imponujące rozmiarem wnętrze w barokowym stylu
- pomnik Jana Nepomucena i Bamberki

POZNAŃ: MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
Muzeum jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Muzeum mieszczące się w zabytkowych kamieniczkach Starego Rynku powstało w 1945 r. Posiada kolekcję liczącą obecnie około 2 tys. eksponatów pochodzących ze wszystkich zakątków świata. Wystawę stałą stanowi kolekcja instrumentów lutniczych. Perłą kolekcji są instrumenty lutnicze od XVI – XX w. Na szczególną uwagę zasługuje również bogata kolekcja fortepianów oraz zbiór instrumentów drewnianych i blaszanych. Część ekspozycji została poświęcona polskim instrumentom ludowym oraz instrumentarium pochodzącemu z Afryki, Australii i Oceanii, obu Ameryk, Azji, a także Europy.

POZNAŃ: PRZEJAZD KOLEJKĄ „MALTANKĄ”
Malownicza trasa wiedzie od stacji początkowej: "Maltanka", usytuowanej w sąsiedztwie Ronda Śródka, przez przystanki: "Ptyś", "Balbinka", do stacji: "Zwierzyniec", znajdującej się w pobliżu wejścia głównego do Ogrodu Zoologicznego. Podróżując ciuchcią można podziwiać urokliwe jezioro, z którego w określonych porach unosi się pióropusz wody największej fontanny w Poznaniu. Z okien wagoników widać również atrakcyjny całoroczny stok narciarski i letni tor saneczkowy, Termy Maltańskie,  Hotel Park, ścieżki rowerowe, ogródki zabaw dla dzieci oraz spacerowe alejki.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
KÓRNIK: ZAMEK
Budowę zamku rozpoczęto prawdopodobnie w XIV wieku, gdy właścicielami Kórnika był historyczny ród Górków. Murowana, otoczona fosą twierdza obronna została ukończona około 1430 roku, z kolei w XVI wieku została przebudowana w stylu renesansowym. W jego murach gościło wiele znamienitych osobistości, w tym Henryk Walezy, który w 1574 roku odwiedził posiadłość, przejeżdżając przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa.

Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku. Jego właścicielką została wówczas Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził natomiast Tytus Działyński, za sprawą którego w XIX wieku niegdysiejsza twierdza przeobraziła się w okazałą posiadłość utrzymaną w duchu neogotyku angielskiego, zachowanym do czasów współczesnych. Z zamkiem wiąże się również legenda, która głosi, że nocą po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich. Duch dawnej właścicielki posiadłości nazywany jest Białą Damą, od koloru sukni na jej jedynym portrecie.

KÓRNIK: ARBORETUM
Arboretum wokół zamku w Kórniku to prawdziwa ostoja spokoju w niezakłóconym cywilizacją zakątku przyrodniczym. Zabytkowa architektura, wiekowe drzewa i dekoracyjne rośliny sezonowe umilają spacery i odpoczynek o każdej porze roku. Zebrano tutaj bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Szczególnie liczne gatunki reprezentują flory drzewiaste wschodniej Azji (Japonia, Korea, Chiny) i Ameryki Północnej. W kolekcjach rosną także drzewa i krzewy z górskich obszarów Azji Środkowej i Kaukazu. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500.

ROGALIN: PAŁAC
Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie ma szczególne znaczeniem dla kultury Polski dzięki wyjątkowym, ponadregionalnym wartościom zabytkowym, krajobrazowym oraz niematerialnym - związanym ze świadectwem życia i działalności rodziny Raczyńskich na przestrzeni ponad 150 lat. Zespół cechuje integralność stylistyczna i kompozycyjna założenia w typie entre cour et jardin, w obrębie którego architektura budynków spójnie łączy cechy stylistyczne charakterystyczne dla baroku, rokoka i klasycyzmu. Pałac jest jedną z najwybitniejszych realizacji 2. poł. XVIII w. w Polsce, nawiązującą do okazałej warszawskiej architektury rezydencjonalnej oraz stanowiącą inspirację dla wielkopolskich siedzib arystokracji z tego okresu. Wartość artystyczna prezentowanej w galerii obrazów kolekcji malarstwa polskiego i zagranicznego z przełomu XIX i XX wieku, z licznymi dziełami autorstwa tak znamienitych twórców, jak: Jacek Malczewski, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Wojciech Weiss, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański oraz wartość przyrodnicza wyjątkowego w skali Europy skupiska pomnikowych dębów na terenie parku nadają obiektowi walor unikatowości. Bardzo dobra rozpoznawalność obiektu i jego znaczenie dla lokalnej społeczności czyni go jednym z symboli Wielkopolski.

PUSZCZYKOWO: MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA
Muzeum mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello, oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Poznań: Centrum Bezpieczeństwa SKODA
- Poznań: Palmiarnia
- Poznań: Rogalowe Muzeum - warsztaty
- Poznań: Nowe ZOO
- Poznań: Termy Maltańskie


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL