TORUŃ C. 1 dzień


TORUŃ: DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, dlatego też tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Jedną z nowości jest udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.

TORUŃ: MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA Z WARSZTATAMI
W poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający muzeum będą mogli poznać poszczególne wątki tematyczne:
Piernikowe korzenie: ta część ekspozycji poświęcona jest początkom piernikarstwa w Toruniu. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć galerię niezwykłych form piernikowych oraz poznać technologię wypiekania pierników na przestrzeni wieków.
Zmysłowy świat piernika: prezentowane są tu główne składniki ciasta piernikowego ze szczególnym uwzględnieniem przypraw. W tej części ważną funkcję pełni sala wypieku, w której muzealni goście, pod opieką „toruńskiej piernikarki” przygotują w tradycyjny sposób historyczny dekoracyjny piernik.
Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie: to opowieść o tym jaką rolę pierniki spełniały w życiu codziennym, jak je reklamowano, sprzedawano i podawano.
Laboratorium piernikowe: odwiedzający będą mogli uzyskać informację nie tylko na temat toruńskiego piernika, ale także innych miejsc związanych z tradycją przygotowania tego przysmaku.

TORUŃ: KATEDRA ŚWIĘTOJAŃSKA
Ceglana Katedra to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem „Tuba Dei” licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika i pochowanym sercem króla Jana Olbrachta. Kościół był miejscem licznych uroczystości, w których udział brali królowie polscy. Był też ośrodkiem świata możnego patrycjatu toruńskiego i okolicznej szlachty, którzy opiekując się nim fundowali kaplice, epitafia, nagrobki, zachowane i podziwiane do dziś.

TORUŃ: REJS STATKIEM PO WIŚLE
Statek pływa po Wiśle na długości całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Jest to wspaniałym sposób do podziwiania z jednej strony panoramy starówki, z drugiej niemal dzikiego i zalesionego brzegu Wisły.

TORUŃ: STARE MIASTO
Toruń. Miasto magiczne. Czerwona gotycka cegła, zabytki, niebywała panorama Starego Miasta, dwa rynki, Wisła, Mikołaj Kopernik, Zakon Krzyżacki, uniwersytet, kultura, sztuka, międzynarodowe festiwale, pierniki, piękne toruńskie legendy. To tu na Starym Mieście spotkamy spacerujących artystów, naukowców, studentów, zakochane pary trzymające się za ręce oraz niezliczone ilości turystów nadciągających właśnie do Torunia z całego świata. Każdy podziwia architekturę, szuka inspiracji, wypoczywa, wpatruje się w rytm miasta, wsłuchuje w jego dźwięki. To miasto to prawdziwa perełka pełna niezwykłych atrakcji.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, Ulica Szeroka
- Aleja Piernikowa, Pomnik Mikołaja Kopernika i Flisaczka, pręgierz
- Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Katedra
- Ruiny Zamku Krzyżackiego, mury obronne z bramami
- Bulwary nad Wisłą


41 – 45 uczniów: 70 zł/os.

Zgłoszenia na wycieczkę:
telefonicznie 570 104 750
mailowo wycieczki@amicustravel.pl


Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
- opłaty za usługi przewodnickie
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli

Cena nie zawiera opłaty za wynajem autokaru!

AMICUS TRAVEL