TORUŃ B. 2 dni


Dzień 1
TORUŃ: DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA
Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, dlatego też tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogą pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą, hologramy czy projekcje wizualne. Jedną z nowości jest udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.

TORUŃ: MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA Z WARSZTATAMI
W poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający muzeum będą mogli poznać poszczególne wątki tematyczne:
Piernikowe korzenie: ta część ekspozycji poświęcona jest początkom piernikarstwa w Toruniu. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć galerię niezwykłych form piernikowych oraz poznać technologię wypiekania pierników na przestrzeni wieków.
Zmysłowy świat piernika: prezentowane są tu główne składniki ciasta piernikowego ze szczególnym uwzględnieniem przypraw. W tej części ważną funkcję pełni sala wypieku, w której muzealni goście, pod opieką „toruńskiej piernikarki” przygotują w tradycyjny sposób historyczny dekoracyjny piernik.
Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie: to opowieść o tym jaką rolę pierniki spełniały w życiu codziennym, jak je reklamowano, sprzedawano i podawano.
Laboratorium piernikowe: odwiedzający będą mogli uzyskać informację nie tylko na temat toruńskiego piernika, ale także innych miejsc związanych z tradycją przygotowania tego przysmaku.

TORUŃ: RATUSZ STAROMIEJSKI – WEJŚCIE NA WIEŻĘ
Jest to najpopularniejszy punkt widokowy w Toruniu. Zlokalizowany na szczycie wieży Ratusza Staromiejskiego, na wysokości 40 m. Rozpościera się stąd wspaniała panorama całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego oraz innych dzielnic miasta.

TORUŃ: KATEDRA ŚWIĘTOJAŃSKA
Ceglana Katedra to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem „Tuba Dei” licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika i pochowanym sercem króla Jana Olbrachta. Kościół był miejscem licznych uroczystości, w których udział brali królowie polscy. Był też ośrodkiem świata możnego patrycjatu toruńskiego i okolicznej szlachty, którzy opiekując się nim fundowali kaplice, epitafia, nagrobki, zachowane i podziwiane do dziś.

TORUŃ: REJS STATKIEM PO WIŚLE
Statek pływa po Wiśle na długości całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Jest to wspaniałym sposób do podziwiania z jednej strony panoramy starówki, z drugiej niemal dzikiego i zalesionego brzegu Wisły.

TORUŃ: STARE MIASTO
Toruń. Miasto magiczne. Czerwona gotycka cegła, zabytki, niebywała panorama Starego Miasta, dwa rynki, Wisła, Mikołaj Kopernik, Zakon Krzyżacki, uniwersytet, kultura, sztuka, międzynarodowe festiwale, pierniki, piękne toruńskie legendy. To tu na Starym Mieście spotkamy spacerujących artystów, naukowców, studentów, zakochane pary trzymające się za ręce oraz niezliczone ilości turystów nadciągających właśnie do Torunia z całego świata. Każdy podziwia architekturę, szuka inspiracji, wypoczywa, wpatruje się w rytm miasta, wsłuchuje w jego dźwięki. To miasto to prawdziwa perełka pełna niezwykłych atrakcji.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, Ulica Szeroka
- Aleja Piernikowa, Pomnik Mikołaja Kopernika i Flisaczka, pręgierz
- Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Katedra
- Ruiny Zamku Krzyżackiego, mury obronne z bramami
- Bulwary nad Wisłą

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
TORUŃ: CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY
Wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.
W Centrum można oglądać cztery stałe wystawy:
O OBROTACH: poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika.
RZEKA: nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście. Zwiedzający mają do dyspozycji również wystawy czasowe, warsztaty i pokazy naukowe.
IDEE: najbardziej interdyscyplinarna wystawa która łączy nauki humanistyczne i nauki ścisłe oraz elementy sztuki.
TO TAKIE PROSTE: wystawa obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Techno Świat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Jednym z najważniejszych czynników na tej wystawie jest kreatywność i innowacyjność zwiedzającego, który dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, sprawiają, że może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

PIWNICE: OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii. Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera. W Katedrze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m.
Zwiedzający oprowadzani są fachowo przez pracownika naukowego, który nie tylko demonstruje nowoczesny warsztat pracy astronoma, ale także wprowadza w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliża najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii.



41 – 45 uczniów: 220 zł/os.

Zgłoszenia na wycieczkę:
telefonicznie 570 104 750
mailowo wycieczki@amicustravel.pl


Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- opłaty za usługi przewodnickie
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli

Cena nie zawiera opłaty za wynajem autokaru!

AMICUS TRAVEL