KANAŁ ELBLĄSKI-ELBLĄG-GDAŃSK
2 dni


Dzień 1
KANAŁ ELBLĄSKI – REJS STATKIEM PO TRAWIE
Powstały w drugiej połowie XIX wieku Kanał Elbląski jest najdłuższym w Polsce kanałem żeglownym, a jednocześnie świetnym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że został on wybudowany po to, aby połączyć Prusy Wschodnie z Morzem Bałtyckim. Jego długość wraz z wszystkimi odnogami wynosi dziś ponad 150 km, a sam kanał łączy Elbląg z Ostródą, poprzez sieć jezior, śluz i pochylni. Obecnie posiada status pomnika historii, a w 2007 roku w plebiscycie czasopisma „Rzeczpospolita” został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski. Aby przepłynąć cały szlak trzeba pokonać unikatowy system śluz i pochylni, bowiem różnica poziomów wody w tym rejonie wynosi w sumie ponad 100 metrów. Statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. W ten sposób część trasy statkiem pokonujemy po trawie!

ELBLĄG: KATEDRA
Katedra Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości. Do ciekawszych zabytków należy brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników. Świątynia jest Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego a relikwiarz znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza.

ELBLĄG: ŚCIEŻKA KOŚCIELNA
Ścieżka kościelna powstała wraz z zabudową miasta w czasach średniowiecznych. Od początku stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Ścieżka była najszybszą i najkrótszą drogą pomiędzy nimi, stąd też prawdopodobnie wywodzi się jej nazwa. W średniowieczu ścieżka kościelna służyła wiernym i zakonnikom do szybszego przemieszczania się z jednego kościoła do drugiego.

ELBLĄG: BRAMA TARGOWA
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. Budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja


Dzień 2
GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKI I WEJŚCIE NA WIEŻĘ
Bazylika jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

GDAŃSK: STARE MIASTO
Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. Mimo że dużą część miasta stanowią rekonstrukcje z okresu po drugiej wojnie światowej, mieści się tu wciąż tak wiele naprawdę starych budynków, iż uczucie autentyczności pozostaje niezakłócone. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Droga Królewska – gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta
- Brama Wyżynna – renesansowa brama otwierająca ciąg tzw. Drogi Królewskiej
- Katownia – w przeszłości więzienie z celą śmierci, obecnie Muzeum Bursztynu
- Złota Brama -brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Dom Uphagena – reprezentacyjna kamienica gdańska
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie
- Bazylika Mariacka –  jeden z największych ceglanych kościołów na świecie

GDAŃSK: WESTERPLATTE
W latach 1926–1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II Wojny Światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Zwiedzanie miejsca bohaterskiej obrony Półwyspu przez żołnierzy majora Henryka Sucharskiego.

GDAŃSK: MOLO W BRZEŹNIE
Historyczne molo w Brzeźnie, będące przedłużeniem ul. Zdrojowej, powstało w roku 1900 i miało 100 m długości. W latach międzywojennych zostało rozbudowane do 250 metrów i 6 m szerokości. Spacer po molo i pobyt na plaży.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Gdańsk: Ośrodek Kultury Morskiej - wystawa interaktywna "Ludzie-Statki-Porty"
- Gdańsk: Statek muzeum "Sołdek"
- Gdańsk: Centrum Nauki Hevelianum
- Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej
- Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności
- Gdańsk: Ogród Zoologiczny
- Gdańsk: Muzeum Bursztynu


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL