GDAŃSK
2 dni


Dzień 1
GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKI I WEJŚCIE NA WIEŻĘ
Bazylika jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

GDAŃSK: STARE MIASTO

Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. Mimo że dużą część miasta stanowią rekonstrukcje z okresu po drugiej wojnie światowej, mieści się tu wciąż tak wiele naprawdę starych budynków, iż uczucie autentyczności pozostaje niezakłócone. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Droga Królewska – gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta
- Brama Wyżynna – renesansowa brama otwierająca ciąg tzw. Drogi Królewskiej
- Katownia – w przeszłości więzienie z celą śmierci, obecnie Muzeum Bursztynu
- Złota Brama -brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Dom Uphagena – reprezentacyjna kamienica gdańska
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie
- Bazylika Mariacka –  jeden z największych ceglanych kościołów na świecie

GDAŃSK: WESTERPLATTE
W latach 1926–1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II Wojny Światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Zwiedzanie miejsca bohaterskiej obrony Półwyspu przez żołnierzy majora Henryka Sucharskiego.


GDAŃSK: MOLO W BRZEŹNIE

Historyczne molo w Brzeźnie, będące przedłużeniem ul. Zdrojowej, powstało w roku 1900 i miało 100 m długości. W latach międzywojennych zostało rozbudowane do 250 metrów i 6 m szerokości. Spacer po molo i pobyt na plaży.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
GDAŃSK: KONCERT ORGANOWY W KATEDRZE OLIWSKIEJ
Niegdyś wybudowana i zarządzana przez zakon cystersów, dzisiaj nadal urzeka swym pięknem. Jest to najdłuższy kościół w Polsce – mierzący 107 metrów. Katedra budowana etapami, a także napadana przez liczne wrogie wojska, obecnie posiada styl mieszany romańsko-gotycki. Kościół ten jest licznie odwiedzany przez turystów, głównie dzięki XVIII-wiecznym organom posiadającym prawie 8000 piszczałek. Warto wysłuchać 20-minutowego koncertu, w czasie którego uwagę przykuwają liczne ruchome elementy organów.


GDAŃSK: PARK OLIWSKI
Największy park w Gdańsku jest miejscem rekreacji i odpoczynku dla wielu mieszkańców miasta i turystów. Posiada też ciekawą historię. Powstanie Parku Oliwskiego związane jest z działalnością zakonu Cystersów, który pojawił się w okolicach Gdańska w 1186 roku. Cystersi zarządzali terenem nad Potokiem Oliwskim, na którym zbudowali klasztor, a następnie zaczęli zagospodarowywać przestrzeń wokół, tworząc ogród, stawy i aleje, nasadzając zioła i rośliny ozdobne. Powstające przez lata aleje, stawy, nasadzenia i elementy małej architektury stworzyły przestrzeń jedyną w swoim rodzaju – miejsce rodzinnych spacerów, spotkań, a także wydarzeń kulturalnych.


GDAŃSK: WIEŻA WIDOKOWA “PACHOŁEK”

W Oliwie, na wzgórzu o nazwie Pachołek (który ma 107 m n.p.m) stoi współczesna 15-metrowa wieża widokowa. Miejsce ponoć jest magiczne - a to ze względu na pozytywne promieniowanie. Fantastyczna panorama Zatoki Gdańskiej i Trójmiasta.


GDAŃSK: MUZEUM BURSZTYNU

Ekspozycja została tak pomyślana, aby na poszczególnych piętrach pokazać bursztyn w różnych aspektach. Można tu poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą multimedialne w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach w każdej sali ekspozycyjnej.

GDAŃSK: STATEK "SOŁDEK"

Rudowęglowiec „Sołdek” to pierwszy po II Wojnie Światowej statek pełnomorski. Został zaprojektowany przez polskich konstruktorów i zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Statek zwodowano 6 listopada 1948 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 21 października 1949 r. "Sołdek" udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 r. miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 r. "Sołdek" odbył 1379 podróży morskich i zawinął do ponad 60 portów.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Ośrodek Kultury Morskiej - wystawa interaktywna "Ludzie-Statki-Porty"
- Centrum Nauki Hevelianum
- Muzeum II Wojny Światowej
- Europejskie Centrum Solidarności
- Ogród Zoologiczny


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL