MALBORK-TRÓJMIASTO-KASZUBY
3 dni


Dzień 1
MALBORK: ZAMEK KRZYŻACKI
Zamek w Malborku jest największą średniowieczną twierdzą Europy i największym zamkiem w Polsce. Stanowi obiekt rezydencyjno-obronny i reprezentuje styl gotycki. Składa się z trzech podstawowych części:
Zamek Wysoki – w obrębie tej części zamku znajdują się m.in. dziedziniec otoczony krużgankami, wieża Gdanisko, kościół zamkowy Najświętszej Maryi Panny, kaplica św. Anny, spichlerz zakonny, Kapitularz, Sala Narożna pod Kościołem z wystawą archeologiczną, refektarz.
Zamek Średni – na terenie Zamku Średniego znajdziemy Wieli Refektarz (imponującą salę ze sklepieniem krzyżowym), kaplicę, piwnicę pod Pałacem Wielkich Mistrzów, kuchnię, izbę kucharską, krużganek z malowidłami z Apokalipsy św. Jana, komnaty dawnego szpitala zamkowego.
Zamek Niski – znany też jako Przedzamcze teren, na którym mieści się Karwan (dawna zbrojownia) i zabudowania gospodarcze. Znajdujący się w Zamku Średnim Pałac Wielkich Mistrzów powstał w XIV wieku, został starannie zaprojektowany i wyposażony, stanowi zabytek wysokiej klasy na skalę europejską.

TCZEW: MUZEUM WISŁY

Rzeka Wisła odegrała kluczową rolę w dziejach polskiej państwowości, z jej rdzenia wyrosły lokalna tożsamość i fundamenty gospodarczego funkcjonowania. Stąd pomysł organizacji placówki muzealnej poświęconej wiślanym zagadnieniom. Ekspozycja została podzielona na dwie odrębne części, jako granicę czasowego rozdziału uznano I rozbiór Rzeczypospolitej z 1772 roku.

Na wystawie archeologicznej prezentowane są przedmioty codziennego użytku, łodzie wykorzystywane na Wiśle i jej dopływach, makiety, modele statków wiślanych oraz narzędzia rybackie, szkutnicze i wiele innych. Tradycyjną formę wystawienniczą wzbogacają świetne stanowiska multimedialne z przedstawieniem bogactwa flisackiej gwary, opisem spławu soli czy funkcjonowania stoczni rzecznych. Wystawa została ujęta w zwarte i ciekawie przedstawione bloki tematyczne, dzięki temu wiślane zagadnienia są pokazane interesująco i wielowątkowo. Poruszono m. in. tematykę historii portu tczewskiego, zagadnienia żeglugi śródlądowej II Rzeczypospolitej czy wykorzystanie potencjału polskich rzek po zakończeniu II wojny światowej. Wystawę kończy bardzo ważne i potrzebne pytanie o przyszłość wiślanej gospodarki.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
GDAŃSK: MUZEUM BURSZTYNU
Ekspozycja została tak pomyślana, aby na poszczególnych piętrach pokazać bursztyn w różnych aspektach. Można tu poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą multimedialne w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach w każdej sali ekspozycyjnej. 

GDAŃSK: STARE MIASTO

Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. Mimo że dużą część miasta stanowią rekonstrukcje z okresu po drugiej wojnie światowej, mieści się tu wciąż tak wiele naprawdę starych budynków, iż uczucie autentyczności pozostaje niezakłócone. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Droga Królewska – gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta
- Brama Wyżynna – renesansowa brama otwierająca ciąg tzw. Drogi Królewskiej
- Katownia – w przeszłości więzienie z celą śmierci, obecnie Muzeum Bursztynu
- Złota Brama -brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Dom Uphagena – reprezentacyjna kamienica gdańska
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie
- Bazylika Mariacka –  jeden z największych ceglanych kościołów na świecie

GDAŃSK: WESTERPLATTE
W latach 1926–1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II Wojny Światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Zwiedzanie miejsca bohaterskiej obrony Półwyspu przez żołnierzy majora Henryka Sucharskiego.

SOPOT: MOLO I DEPTAK „MONCIAK”
Sopockie molo to najdłuższy tego rodzaju obiekt na całym Bałtyku. Jego długość wynosi ponad. pół kilometra. Część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

GDYNIA: SKWER KOŚCIUSZKI

Reprezentacyjna ulica Gdyni. Stoją tu zakotwiczone statki i okręty. Od falochronu rozciąga się malowniczy widok na całą Zatokę Gdańską. Po obu stronach ulicy znajdują się liczne kawiarnie, bary i miejsca sprzedające pamiątki morskie.

GDYNIA: KAMIENNA GÓRA

Wejście 325 kamiennymi schodami na gdyński szczyt. Przepiękna panorama portu i Zatoki Gdańskiej!

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
CHMIELNO: RODZINNE MUZEUM CERAMIKI KASZUBSKIEJ

Tradycja garncarstwa w rodzinie Neclów sięga dziesięciu pokoleń. W 1993 roku w ceglanym budynku warsztatu, otwarto w muzeum ceramiki. Przez dziesięciolecia wyroby rodziny Neclów zdobyły niemałe uznanie, nie tylko na Kaszubach ale i w całym kraju. Założycielem warsztatu garncarskiego był w 1907 r. Franciszek Necel, zaś dzieło ojca rozwinął jego syn Leon.  Charakterystycznymi motywami, które już od 100 lat  zdobią wyroby z zakładu Neclów to różdżka bzu, mały i duży tulipan, gwiazda kaszubska,rybia łuska, wianek kaszubski oraz lilia. Elementami, które wpływają na niezwykłość i oryginalność ceramiki są  kompozycja ornamentyki,  kolorystyka, różnorodność kształtów oraz sposób formowania masy plastycznej. Wszystko to można w tu zobaczyć a nawet samemu wykonać. Oprócz tego można prześledzić cały proces powstawania wyrobów i poznać historię garncarskich tradycji Neclów, o której opowiadają z dumą Karol i Rafał Neclowie kontynuujący rodzinną tradycję.

BĘDOMIN: MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

Urodził się to Józef Wybicki - twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, który stał się hymnem Polski. W muzeum gromadzone są pamiątki związane z Józefem Wybickim a także muzykalia patriotyczne, z których możemy poznać najstarsze wersje Mazurka. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.

Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Gdańsk: Bazylika Mariacka z wejściem na wieżę
- Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej
- Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności
- Gdańsk: Ogród Zoologiczny
- Gdynia: Dar Pomorza
- Gdynia: Akwarium Miejskie
- Wieżyca: Wieża widokowa
- Szymbark: Skansen kaszubski


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL