WARSZAWA DLA STARSZYCH
2 dni


Dzień 1
WARSZAWA: MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI
Zbiory muzeum liczą ponad 45 tys. eksponatów – są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, puchary, odznaki sportowe i turystyczne oraz monety, sztandary, flagi, proporce i emblematy, stroje i sprzęt sportowy, plakaty sportowe i turystyczne, dzieła sztuki (rzeźby, malarstwo, grafika, medale artystyczne, tkanina) o tematyce sportowej, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, 56 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów. Kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa. Obecnie mieści się w budynku Centrum Olimpijskiego.

Ekspozycja stała "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" ukazuje dzieje sportu od antycznej Grecji, poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (XIX w.), początki sportu polskiego (XIX/XX w.) do współczesności. Najciekawszą atrakcją wystawy są oryginalne medale olimpijskie zdobyte przez Polaków oraz kajak, na którym pływał na wakacyjnych spływach Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II.

WARSZAWA: MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Placówka dokumentuje historię Powstania Warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie.

Ekspozycja jest zlokalizowana na trzech kondygnacjach. Składa się na nią ok. 1000 eksponatów: broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z 1944. Muzeum ma charakter interaktywny i narracyjny: oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Wiele elementów ekspozycji ukazuje historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne.

WARSZAWA: ZWIEDZANIE MIASTA
Warszawa - piastująca od ponad czterech stuleci godność stolicy - jest największym miastem w Polsce, centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. Symbolem miasta jest widniejąca w jej herbie Syrenka. Warszawa to tętniąca życiem metropolia i jednocześnie miasto o niepowtarzalnej historii. Bez względu na cel wizyty, Warszawa pozostawia na każdym niezapomniane wrażenie.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Krakowskie Przedmieście (reprezentacyjna ulica miasta, ławeczki chopinowskie)
- Pomnik Mikołaja Kopernika
- Kościół św. Krzyża (serce Chopina i Reymonta)
- Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza
- Pałac Prezydencki
- Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Starówka.
Miejsca najbardziej znane na mapie miasta, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością.

WARSZAWA: POWĄZKI WOJSKOWE
Spacer pośród mogił najbardziej znanej nekropolii warszawskiej.
- kwatery żołnierzy wojska polskiego z I Wojny Światowej
- kwatery żołnierzy wojny bolszewickiej 1919 – 1920
- kwatery żołnierzy Powstania Warszawskiego, Batalion „Zośka” i pomnik Gloria Victis
- grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony
- kwatery żołnierzy II Wojny Światowej
- kwatery na „Łączce”, Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych
- Aleja Zasłużonych i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
WARSZAWA: KRÓLEWSKIE ŁAZIENKI, POMNIK FRYDERYKA CHOPINA
Królewskie Łazienki to najładniejszy warszawski zespół parkowo-pałacowy, udostępniony cały rok dla turystów, a przy tym jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów w Europie. Na obszarze Łazienek zobaczymy oczywiście słynny Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Starą Pomarańczarnię, Biały Domek, Ermitaż, Świątynię Egipską, pomnik Fryderyka Chopina. Ulubione miejsce wypoczynku warszawiaków.

WARSZAWA: BELWEDER
Belweder położony jest w obrębie Parku Łazienkowskiego. Został zbudowany jeszcze w XVII w., lecz dopiero przebudowa na początku XIX stulecia, dokonana przez Jakuba Kubickiego, nadała mu charakter klasycystyczny. Od 1818 r. był rezydencją Wielkiego Księcia Konstantego.Obiekt przeszedł na własność państwa polskiego dopiero wraz z odzyskaniem niepodległości. Rezydował w nim marszałek Józef Piłsudski, kilka lat temu upamiętniony okazałym pomnikiem autorstwa Jana Konarskiego, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu. Po śmierci Marszałka, w latach 1935-1939 w Belwederze mieściło się muzeum jego imienia. Szczęśliwie budynek nie został zniszczony podczas II wojny światowej.

WARSZAWA: ALEJE UJAZDOWSKIE I SZUCHA
Spacer wzdłuż ulic gdzie znajduje się wiele ważnych obiektów:
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Dom rodzinny Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
- Nuncjatura Apostolska
- Trybunał Konstytucyjny
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Centralne Biuro Antykorupcyjne
- Centralne Biuro Kryminalistyczne Policji

WARSZAWA: PAŁAC KULTURY I NAUKI - TARAS WIDOKOWY
Pałac Kultury i Nauki zbudowany został w latach 1952-1955. Był to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Autorem projektu był Lew Rudniew. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Ma 237 m wysokości (42 piętra) i kubaturę 817 000 m2. Mieści ponad 3 000 pomieszczeń, które między innymi są siedzibami firm i instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk. Ponadto w Pałacu znajdują się poczta, kino, muzea, biblioteki oraz teatry. Na 30-tym piętrze Pałacu znajduje się taras widokowy, z którego w pogodne dni można objąć wzrokiem panoramę całej Warszawy.

WARSZAWA: CENTRUM PIENIĄDZA

Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni zgromadzono kilka tysięcy unikatowych obiektów oraz ponad 250 urządzeń, aplikacji multimedialnych wykorzystujących najnowsze zdobycze technologiczne. Goście będą mogli zobaczyć, jak wyglądały pierwsze monety i banknoty, zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, dowiedzieć się, jak funkcjonują banki centralne, jak funkcjonują systemy pieniężne i płatnicze. Będą mogli również sprawdzić autentyczność własnych pieniędzy w laboratorium autentyczności, czy zobaczyć, jak jest zbudowany bankomat a także pójść do skarbca, aby dotknąć prawdziwą sztabę złota.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
- Muzeum Jana III Sobieskiego w Wilanowie
- Muzeum Narodowe
- Muzeum Historyczne Warszawy
- Stadion Narodowy trasa "Piłkarskie emocje"
- Muzeum Fryderyka Chopina
- Centrum Nauki "Kopernik"
- Ogród Zoologiczny


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL