WROCŁAW-KOTLINA KŁODZKA I OKOLICE
3 dni


Dzień 1
WROCŁAW: STARE MIASTO I OSTRÓW TUMSKI
Stare Miasto i Ostrów Tumski jest wizytową częścią miasta. Na starówce odbywają się najważniejsze uroczystości oraz imprezy kulturalne i rozrywkowe. Stare Miasto powstało w XIII wieku, po podpisaniu aktu lokacyjnego. Centralnym punktem wrocławskiej Starówki jest popularny Rynek Główny. W tej części Starego Miasta znajduje się mnóstwo urokliwych barokowych kamienic, które precyzyjnie odremontowano po wojnie.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela
- Kolegiata św. Krzyża i kościół św. Bartłomieja
- pomnik św. Jana Nepomucena, Most Tumski
- Rynek Główny ze Starym Ratuszem
- pręgierz, fontanna i pomnik Aleksandra Fredry
- kamieniczki Jaś i Małgosia i kościół św. Elżbiety
- Plac Solny (dawny średniowieczny plac targowy)
- Stare Jatki z pomnikiem pamięci zwierząt rzeźnych
- Sukiennice i ulica więzienna
- Uniwersytet Wrocławski
- krasnale wrocławskie (jest już ich ponad 350 i wciąż przybywa)

WROCŁAW: AULA LEOPOLDINA
To unikatowy zabytek świecki późnego baroku, najwspanialszy we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1728-1732 wraz z kompleksem budynków uniwersyteckich, otrzymała nazwę na cześć cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu. Zaprojektowana została przez znanego włoskiego architekta – Christophorusa Tauscha. Wnętrze podzielone jest na trzy części: podium, audytorium i wspartą na filarach emporę muzyczną. Aula Leopoldina znana jest również ze wspaniałej akustyki. Dzisiaj to miejsce uroczystości akademickich:  inauguracji roku, uroczystości nadania stopnia doktora honoris causa, ale także koncertów, spotkań z wybitnymi osobistościami i naukowcami.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 2
Śniadanie.
KARŁÓW: BŁĘDNE SKAŁKI
Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".

KARŁÓW: SZCZELINIEC
To najwyższy szczyt (919 metrów m.n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca. Na szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów.

KŁODZKO: PERŁA KOTLINY KŁODZKIEJ
Kłodzko to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter. W śródmieściu powstałym według średniowiecznego założenia urbanistycznego znajdują się budowle reprezentujące różne style architektoniczne. Można podziwiać kolorowe pochodzące z różnych wieków kamieniczki, imponujący ratusz, gotycki most z XIV w. będący unikatem na skalę krajową, kościół Wniebowzięcia NMP i górującą nad miastem twierdzę, która zafascynuje nie tylko miłośników architektury militarnej.

KŁODZKO: KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP
Ta przepiękna świątynia jest najstarszym zachowanym kościołem Kłodzka. Podziwiając jej przebogatą architekturę, dekoracje i wyposażenie wnętrza jesteśmy światkiem pasjonującej historii budowli. Kościół, stanowiący najwspanialszy zabytek sakralny Kłodzka znajduje się w samym centrum miasta, na starówce, na środku placu Kościelnego. Dawniej świątynia otoczona była murem cmentarnym, którego pozostałością jest północna brama, zwana „Czarną Bramą”.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie.
ŚWIDNICA: KOSCIÓŁ POKOJU
Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie a przy tym niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie. Doceniono ten fakt również poza Polską i ten niecodzienny obiekt z lat 1652-57 wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Dziś jest prawdziwym magnesem turystycznym, udostępnionym dla zwiedzających. Na szczególną uwagę zasługują tu barokowe elementy zdobnicze ołtarza głównego, ambony, chrzcielnicy, organów dużych i małych oraz lóż okalających świątynię od wewnątrz.

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: ZAMEK GRODNO
Zamek Grodno powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, za czasów księcia świdnickiego Bolka I, by chronić trakt biegnący doliną Bystrzycy. Za panowania Bolka II w XIV wieku rozbudowano zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz sporego dziedzińca. Całość otoczono murem obronnym. W XVI wieku zamek nabrał cech renesansu, powstały wówczas fortyfikacje otaczające dziedzińce zamku środkowego oraz dolnego. W tym czasie Grodno uchodziło za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Obecnie zamek jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych.

WALIM: SZTOLNIE KOMPLEKSU „RIESE”
Podziemny Kompleks w Górach Sowich to część Sztolni Walimskich - tajemniczych, do dziś nie całkiem odkrytych. Kompleks położony jest około 30 m od drogi, nad niewielkim wąwozem. Do zwiedzania są udostępnione trzy sztolnie, każda z niezależnym wejściem, korytarzami i odnogami. Chłód, ciemność i wilgoć potęgują uczucie zamyślenia, zadumy nad tym, co kiedyś tu istniało. Zwiedza się tutaj wielkie, wydrążone w litej skale ogromne podziemne hale prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Sztolnie Walimskie to jeden z ważniejszych i większych elementów hitlerowskiego Projektu Riese (Olbrzym). Miejsce to odwiedza rocznie bardzo wielu turystów, poznając historie „tysiącletniej” III Rzeszy, w której straciło życie setki tysięcy więźniów pracujących na terenie Gór Sowich.



Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Wrocław: Katedra św. J. Chrzciciela i wieża
- Wrocław: Zoo i Afrykarium
- Wrocław: Sky Tower
- Wrocław: Muzeum Wody "Hydropolis"
- Wrocław: Rejs statkiem po Odrze
- Wrocław: Panorama Racławicka
- Wrocław: Aquapark
- Srebrna Góra: Twierdza
- Duszniki Zdrój: Muzeum Papiernictwa
- Złoty Stok: Kopalnia Złota
- Kłodzko: Twierdza i podziemne labirynty


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL