GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE-SANDOMIERZ
2 dni


Dzień 1
ZAGNAŃSK: DĄB BARTEK
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w jego cieniu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.

NOWA SŁUPIA: MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA – DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE
Ślady dawnych piecowisk możemy podziwiać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. M. Radwana. Zobaczymy tu dymarki – piece do jednorazowego wytopu żelaza, których na tym obszarze doliczono się ponad 300 tysięcy. Piec zbudowany z gliny z dodatkiem sieczki był wypełniany naprzemianległymi warstwami rudy i węgla drzewnego. W procesie wytopu stosowano też nadmuch za pomocą miechów. Metodę taką przynieśli do stóp Łysogór Celtowie. Wytapianie tak dużej ilości żelaza było możliwe dzięki występowaniu tu bogatych złóż rud żelaznych. Z tutejszego żelaza powstawały wysoko cenione i użyteczne przedmioty: ozdoby, narzędzia, a nade wszystko – broń. Wyroby trafiały potem do nabywców nawet w odległych stronach. Muzeum powstało w miejscu odkrycia pozostałości 42 dymarek i to one stanowią najcenniejszą część ekspozycji.

NOWA SŁUPIA: ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY
Utworzony został w 1950 roku, jako trzeci polski park narodowy. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się 5 obszarów ochrony ścisłej. ŚPN jest parkiem typowo leśnym, w którym lasy zajmują 95% jego obszaru. Pod względem ekologicznym we florze Parku dominujący udział mają gatunki leśne oraz środowisk podmokłych i bagiennych. Na uwagę zasługuje liczna obecność roślin górskich. Na terenie Parku stwierdzono występowanie ponad 4000 gatunków zwierząt.

ŚWIĘTY KRZYŻ: OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE, KRYPTY
Najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m.n.p.m. Relikwie Krzyża Świętego podarował w XII w. św. Emeryk syn węgierskiego króla Stefana. W średniowieczu Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazanie Świętokrzyskie i prowadzili badania przyrodnicze i naukowe. Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.

ŁYSA GÓRA: GOŁOBORZE ŚWIĘTOKRZYSKIE
Gołoborza tworzą rozległe, bezleśne - „gołe od boru” powierzchnie, pokryte skalnym rumowiskiem. Można uznać je za wizytówkę Gór Świętokrzyskich. Gołoborza świętokrzyskie powstały ponad 500 mln lat temu. Zbudowane są z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego. Występują na północnym i południowym stoku pasma Łysogór poniżej górnej granicy lasu. Obecnie zajmują około 22 ha, ale ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, gdyż gołoborza nieustannie, choć bardzo powoli zarastają.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
SANDOMIERZ: BRAMA OPATOWSKA
Zbudowana w XIV - XVI w. - jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Nieopodal pozostały fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska tzw. "Ucho Igielne". Gotycka brama wjazdowa do miasta wzniesiona w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Jedyna jaka zachowała się spośród czterech istniejących. Uznawana była za największą.

SANDOMIERZ: BAZYLIKA NARODZENIA
Jest to gotycka budowla typu halowego z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium, nakryta sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Na ścianach prezbiterium zachowały się freski wykonane ok. 1421 roku przez warsztat ruski mistrza Hayla z Przemyśla. Ołtarze i portale Katedry wykonane są z czarnego marmuru a ozdobione marmurem różowym. Są to unikatowe przykłady wyrobów kamieniarskich warsztatów w Czarnej pod Krakowem z XVII i XVIII w. Wnętrze kościoła zdobi wspaniały zespół rokokowych ołtarzy przy międzynawowych filarach.

SANDOMIERZ: RATUSZ
Jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Budynek jest budowlą ceglaną. Wysoka attyka zakrywa dach. Otynkowana wieża, z arkadowym wejściem do sal parteru pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego.

SANDOMIERZ: ZBROJOWNIA RYCERSKA
Zbrojownia to niezwykłe miejsce gdzie każdy może na chwilę przenieść się w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar z którym zmagał się rycerz przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza, szabli. Zbrojownia zajmuje sześć pomieszczeń w gotyckich piwnicach budynku. W owych sześciu salach ekspozycyjnych prezentowana jest broń, opancerzenie, sztandary i proporce żołnierzy polskich od V do X wieku: miecze, piki, halabardy, hakownice, piszczele, pokaźna ilość różnego typu armat od bombard po falkonety. W zbrojowni można nałożyć stroje wojskowe i broń żołnierzy od czasów wojów Mieszka I, przez krzyżowców Henryka Sandomierskiego oraz rycerzy z czasów Zawiszy Czarnego z Garbowa, Mszczuja ze Skrzynna i Dobiesława z Oleśnicy.

SANDOMIERZ: DOM JANA DŁUGOSZA
Zbudowany w 1476 r. z fundacji słynnego historyka - jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Ufundowany został w 1476 roku przez historyka Jana Długosza, kanonika sandomierskiego. Jest to dwukondygnacyjna, ceglana budowla z wysokimi szczytami i dwuspadowym dachem. Od 1937 roku mieści się tu Muzeum Diecezjalne. Muzeum posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Oblęgorek: Muzeum Henryka Sienkiewicza
- Kielce: Muzeum Zabawek i Zabawy
- Kielce: Jaskinie na Kadzielni
- Kielce: Energetyczne Centrum Nauki
- Chęciny: Zamek Królewski
- Chęciny: Jaskinia Raj
- Chęciny: Centrum Nauki Leonardo Da Vinci
- Tokarnia: Skansen Wsi Kieleckiej
- Sandomierz: Podziemna Trasa Turystyczna
- Sandomierz: Muzeum Ojca Mateusza
- Sandomierz: Rejs po Wiśle


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL