GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE I OKOLICE


Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 6.00

ZAGNAŃSK: DĄB BARTEK
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w jego cieniu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.

NOWA SŁUPIA: ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY
Utworzony został w 1950 roku, jako trzeci polski park narodowy. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się 5 obszarów ochrony ścisłej. ŚPN jest parkiem typowo leśnym, w którym lasy zajmują 95% jego obszaru. Pod względem ekologicznym we florze Parku dominujący udział mają gatunki leśne oraz środowisk podmokłych i bagiennych. Na uwagę zasługuje liczna obecność roślin górskich. Na terenie Parku stwierdzono występowanie ponad 4000 gatunków zwierząt.

ŚWIĘTY KRZYŻ: OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE, KRYPTY
Najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m.n.p.m. Relikwie Krzyża Świętego podarował w XII w. św. Emeryk syn węgierskiego króla Stefana. W średniowieczu Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazanie Świętokrzyskie i prowadzili badania przyrodnicze i naukowe. Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.

ŁYSA GÓRA: GOŁOBORZE ŚWIĘTOKRZYSKIE
Gołoborza tworzą rozległe, bezleśne - „gołe od boru” powierzchnie, pokryte skalnym rumowiskiem. Można uznać je za wizytówkę Gór Świętokrzyskich. Gołoborza świętokrzyskie powstały ponad 500 mln lat temu. Zbudowane są z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego. Występują na północnym i południowym stoku pasma Łysogór poniżej górnej granicy lasu. Obecnie zajmują około 22 ha, ale ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, gdyż gołoborza nieustannie, choć bardzo powoli zarastają.

CHĘCINY: ZAMEK KRÓLEWSKI
Zamek w Chęcinach to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Twierdza podzielona jest na dwie części, zamek dolny na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta południowo-zachodnia oraz jedno z dwóch wejść. Na górnym zamku znajdują się dwie pozostałe baszty. Jedna z nich udostępniona jest dla zwiedzających, rozciąga się z niej piękny widok na całą okolicę. Oprócz tego mieści się tu też skarbiec, gdzie przez pewien okres znajdowały się bogactwa koronne oraz pozostałości po budynku mieszkalnym. W tej części zamku znajduje się też galeria polskich herbów szlacheckich.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
UJAZD: ZAMEK KRZYŻTOPÓR
Wzniesiony przez Wawrzyńca Senesa w latach 1631-1644 zamek był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie. Ten bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować siedzibę, która przyćmiłaby swym przepychem wszystkie inne. Niezwykły pałac otoczony był murami z czterema bastionami, dającymi nowe możliwości obrony poprzez ustawienie dział poza linią murów. Sam pałac budowany był jako swoisty kalendarz. Miał ponoć tyle baszt ile kwartałów, sal dużych – ile miesięcy, pokoi – ile tygodni i okien – ile dni w roku. Strop w sali jadalnej był podobno szklany, a biesiadnicy podczas posiłków mieli okazję oglądać nad sobą pływające egzotyczne ryby. W stajniach konie jedzące z marmurowych żłobów mogły przeglądać się w umieszczonych nad nimi kryształowych lustrach. Brama wjazdowa została oflankowana dwoma wielkimi płaskorzeźbami krzyża i topora. Topór to godło herbowe rodu Ossolińskich a krzyż interpretowany jest jako kontrreformacyjny symbol przynależności do kościoła katolickiego i oporu „nowinkom religijnym”.

ĆMIELÓW: ŻYWE MUZEUM PORCELANY
W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany. Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana,  a na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko dzieje się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo mają pobudzić wyobraźnię i zaangażować zwiedzającego.

KRZEMIONKI: KOPALNIA KRZEMIENIA PASIASTEGO
Znajduje się tu zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.), czasu, kiedy powstawały między innymi egipskie piramidy. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Pomimo upływu tysięcy lat podziemia kopalń przetrwały do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Na terenie rezerwatu archeologicznego o powierzchni blisko 350 ha zobaczyć można wyjątkowo dobrze zachowany krajobraz nakopalniany: hałdy i leje poszybowe oraz znakomicie zrekonstruowaną architekturę podziemi sprzed 5-4 tys. lat. Turyści mogą podziwiać je wędrując unikalną podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Warto obejrzeć tu także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny.

TORUŃ: Powrót ok. 23.00.

Cennik:
640 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe
- nocleg w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami
- wyżywienia HB: 1 śniadanie i 1 obiadokolacja
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
- składki turystyczne

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750