DREZNO-MIŚNIA Z JARMARKAMI BOŻONARODZENIOWYMI
14-15 grudnia (sobota/niedziela)
WYJAZD Z BYDGOSZCZY I TORUNIA
Dzień 1
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 3.45 - parking przy hali Łuczniczka
TORUŃ: Wyjazd godz. 4.30 - parking przy dworcu PKP Toruń Miasto
DREZNO: PERŁA BAROKU
Drezno nazywane jest perłą baroku i Florencją Północy, w pełni zasłużenie. Nie zmieniły tego kręte losy historii i zniszczenia wojenne – z nich Drezno wyszło z podniesioną dumnie głową. Odbudowywało się latami i nadal się odbudowuje, bowiem spuścizna historyczno-kulturowa jest ważniejsza niż czas i potencjalne zyski z komercyjnych inwestycji. Częścią tej spuścizny jest także nasza wspólna polsko-saksońska historia. Dziś to jedno z najpiękniejszych niemieckich miast.
Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Tarasy Brühla czyli bulwary nad Łabą
- Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami
- Kościół Mariacki i Katedra św. Trójcy
- Opera Drezdeńska i Zamek
Czas wolny na drezdeńskim jarmarku bożonarodzeniowym.
DREZNO: PAŁAC ZWINGER
Drezdeński Zwinger w samym sercu saksońskiego miasta stołecznego jest jednym z najbardziej znanych budowli barokowych Niemiec i obok kościoła Frauenkirche najsłynniejszym zabytkiem architektonicznym Drezna. Jego wnętrza skrywają w sobie światowej sławy muzea i tworzą kulisy dla licznych przedstawień muzycznych i teatralnych. Zwinger to miejsce skarbów rangi światowej! August Mocny kazał swojemu architektowi Matthäusowi Danielowi Pöppelmannowi oraz rzeźbiarzowi Balthasarowi Permoserowi wznieść to barokowe arcydzieło na początku XVIII wieku. Spektakularna budowla z piaskowca kryje w swoich słynnych zbiorach prawdziwe skarby: w Galerii Malarstwa »Starych Mistrzów« swoim urokiem oczarowuje Madonna Sykstyńska Raffaela. Niewiarygodną ilość po mistrzowsku wykonanych przedmiotów z chińskiej, japońskiej i miśnieńskiej porcelany zawdzięczamy manii kolekcjonerskiej Augusta Mocnego. Najstarsze muzeum na terenie Zwingera – Salon Matematyczno-Fizyczny jest dzisiaj jednym z najważniejszych na świecie muzeów prezentujących zabytkowe instrumenty naukowe. Zwiedzanie dla chętnych płatne dodatkowo 15 Euro/os. Do 17 lat wstęp wolny.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania (ok. 30 km od Drezna), obiadokolacja.
Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
MIŚNIA: MIASTO PORCELANY
Swoje powstanie miasto zawdzięcza Henrykowi I, który w 929 roku kazał wysoko ponad Łabą wznieść zamek. Zamek Albrechtsburg, uznawany dzisiaj za pierwszy zamek rezydencyjny w Niemczech, jest również dzisiaj nieodłącznym elementem panoramy Miśni. Historia miasta jest ściśle związana z historią saksońskiego rodu książęcego. W 1423 roku Miśnia stała się miastem rezydencyjnym, przez co uznawana jest dzisiaj za kolebkę Saksonii. Niemym świadkiem historii jest potężna gotycka katedra, stojąca na wzgórzu zamkowym. Zabytkowa starówka Miśni, usytuowana u podnóża wzgórza zamkowego, to prawdziwa piękność. Wokół późnogotyckiego ratusza odkryć można romantyczne dziedzińce, sklepiki z rzemiosłem artystycznym, klimatyczne winiarnie i imponujący kościół Frauenkirche. I z całą pewnością znajdzie się tutaj również przytulne miejsce na wypicie lampki miśnieńskiego wina, którego grona dojrzewają na okolicznych zboczach.
MIŚNIA: MUZEUM PORCELANY
Bez wątpienia Miśnia słynie najbardziej z porcelany! To właśnie dzięki “białemu złotu” z charakterystycznym symbolem skrzyżowanych niebieskich mieczy (malowanych kobaltem pod glazurą) Miśnia zyskała znaczenie międzynarodowe. Z powstaniem manufaktury porcelany w Miśni wiąże się ciekawa historia. Jej twórca, alchemik Johann Frierdich Böttger miał bowiem wynaleźć złoto, którego bardzo pragnął król August II Mocny. Po wielu próbach udało się jednak uzyskać porcelanę i z tego też powodu nazywana jest białym złotem. Elektor saski był zafascynowany odkryciem i ofiarował kolejne środki na rozbudowę badań Böttgera i rozbudowania fabryki, która jak już wiecie swoją siedzibę otrzymała na zamku Albrechtsburg. Czystą, białą porcelanę udało się uzyskać w 1713 r. W początkowych latach w manufakturze zastosowano przede wszystkim chińskie wzory, poniekąd sławne na cały świat. Ogromny rozkwit przeżywała w latach 1733-1756 za sprawą kreatywnego rzeźbiarza Johanna Joachima Kändlera, który zasłynął jako projektant figurek przedstawiających ludzi i zwierzęta. Zwiedzanie muzeum.
Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Zamek rezydencjalny Albrechtsburg
- Katedra św. Jana i św. Donata
- Kościół NMP (Frauenkirche)
- Stare Miasto z zabytkowym rynkiem
Czas wolny na miśnieńskim jarmarku bożonarodzeniowym.
TORUŃ/BYDGOSZCZ: Powroty z wycieczki ok. godz. 24.00-01.00
Cennik:
880 zł/os. - wszyscy uczestnicy
KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ WAŻNY DOWÓD OSOBISTY LUB PASZPORT!
Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- nocleg w hotelu*** pokoje 2 osobowe z łazienkami
- 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- wstępu do Muzeum Porcelany w Miśni
- usługi pilockie na całej trasie wycieczki
- usługi przewodnickie po Dreźnie i Miśni
- ubezpieczenie
Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750