LUBLIN-ZAMOŚĆ
12-14 maj (piątek-niedziela)

Dzień 1
TORUŃ: Wyjazd godz. 5.00

LUBLIN: STARE MIASTO
Lubelskie Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Choć Stare Miasto w Lublinie nie jest największe, znajduje się w jego obszarze całkiem sporo wartych zobaczenia obiektów. Zachwyca nie tylko miejscowych, ale przede wszystkim polskich i zagranicznych turystów, którzy coraz tłumniej przybywają do Lublina.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Brama Krakowska
- Plac Łokietka, Wieża Trynitarska
- Rynek z kamieniczkami, Trybunał Koronny
- Ulica Grodzka z Bramą Grodzką
- Zamek Lubelski, Bazylika Dominikanów

LUBLIN: KAPLICA ŚW. TRÓJCY NA ZAMKU LUBELSKIM
Kaplica składa się z wielobocznego prezbiterium oraz kwadratowej nawy, które zostały sklepione żebrowo. Sklepienie nawy do dziś jest podtrzymywane przez osadzony centralnie filar. W okresie renesansu kaplica zachowała gotycki charakter, jednak dołączono do niej renesansowy portal oraz szczyt zwieńczający fasadę. W połowie XV wieku wykonana została bogata polichromia. W latach 1823-26 kaplica stała się kaplicą więzienną, otynkowano ją wówczas wewnątrz i na zewnątrz, niszcząc malowidła. W XX wieku odkryto na nowo malowidła i kaplicę udostępniono do zwiedzania.

LUBLIN: MUZEUM CEBULARZA
Na świecie istnieją skarby: skarby piratów, skarby zakopane w ziemi, skarby historyczne i skarby lokalne takie jak cebularz. W Regionalnym Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości. Podczas wizyty w muzeum każdy dowie się czegoś z historii Lublina, pozna legendę i przepis na cebularze oraz odkryje właściwości jego składników. W czasie pokazu na chwilę można stać się piekarzem przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
CHEŁM: PODZIEMIA KREDOWE
To unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Ciągną się one pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Wydobycie kredy do celów gospodarczych miało miejsce już w średniowieczu. Chełmianie czerpali znaczne zyski z tej działalności. Wydobycie przerwano w XIX w., kiedy wydrążone chodniki zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. W latach 70. XX w., po przystosowaniu wybranych fragmentów korytarzy do potrzeb turystycznych, udostępniono do zwiedzania trasę turystyczną, która stanowi obecnie największą atrakcję miasta i regionu, przyciągając licznych turystów z kraju i zagranicy. 

ZAMOŚĆ: STARE MIASTO
Zachowane w niemal niezmienionym kształcie renesansowe, prywatne miasto ufundowane w 1580 roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego. Usytuowane na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym. Plan miasta według projektu włoskiego architekta Bernarda Morando, nawiązywał do ówczesnych miast włoskich i koncepcji miast idealnych podporządkowanych w całości wyobrażeniom estetycznym, wymogom gospodarczym, społecznym i politycznym. Do czasów współczesnych zachował się w prawie niezmiennej formie pierwotny układ Starego Miasta. Szachownicowy układ ulic, fortyfikacji, trzech rynków i większością zabudowy. 

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Rynek Wielki z kamienicami
- Ratusz - perła w architekturze miasta
- Rynek Solny i Wodny
- Katedra i Synagoga
- Pałac Zamoyskich

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
KOZŁÓWKA: PAŁAC ZAMOYSKICH
Kozłówka to maleńka miejscowość w województwie lubelskim i nikt dziś by o niej nie słyszał, gdyby nie Pałac Zamoyskich. Zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, okres świetności przeżywał na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Konstanty Zamoyski założył tu ordynację. Ordynacja oznaczała, że majątku nie wolno było dzielić ani zastawić. Zlikwidowała ją dopiero reforma rolna z 1944, a majątek w Kozłówce przeszedł w ręce państwa. Dziś Pałac Zamoyskich w Kozłówce to warte odwiedzenia muzeum. Piękny ogród różany, wnętrza pełne wspaniałych obrazów, lamp, rzeźb, mebli, kotar i baldachimów z epoki. Przepych i elegancja zarazem. 

NAŁĘCZÓW: MUZEUM BOLESŁAWA PRUSA
Jedyne w Polsce muzeum poświęcone pamięci Bolesława Prusa (właściwie Aleksandra Głowackiego) mieści się w wybudowanym w stylu zakopiańskim budynku Ochronki im. Adama Żeromskiego. Obiekt został zaprojektowany przez cenionego architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza. W przytulnym wnętrzu Ochronki można zobaczyć gabinet autora Lalki, zaaranżowany dzięki fotografiom, na których uwieczniono wygląd warszawskiej pracowni pisarza. Wizyta daje niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć pamiątki po Bolesławie Prusie, między innymi: nożyk do listów wykonany z kości słoniowej, tabliczkę z inicjałem imienia i nazwiskiem wiszącą kiedyś na drzwiach warszawskiego mieszkania, cudem zachowane okulary. W gabinecie znajduje się replika biurka pisarza, na nim stoi XIX-wieczna maszyna do pisania i wykonany z marmuru zestaw piśmienniczy z kałamarzem. W gabinecie jest też biblioteczka, w której są eksponowane najciekawsze, w tym obcojęzyczne, wydania dzieł Prusa, oraz gablota z oryginalnymi listami i fotografiami pisarza.

TORUŃ: Powrót ok. 23.00.

Cennik:
950 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu, bilety wstępu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe
- nocleg w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami
- wyżywienia HB: 1 śniadanie i 1 obiadokolacja
- usługi pilockie i przewodnickie po Lublinie i Zamościu
- ubezpieczenie NNW
- składki turystyczne

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750