MAZURY CUD NATURY


Dzień 1
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 5.10 - parking przy Hali Łuczniczka
TORUŃ: Wyjazd godz. 6.00 - parking przy dworcu Toruń Miasto

RESZEL: ŚREDNIOWIECZNY ZAMEK 
Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku i wiąże się z krzyżackim podbojem staropruskiej ziemi zwanej Bartą. W miejscu, gdzie stoi zamek, Krzyżacy zbudowali grodek drewniano - ziemny, z którego dwukrotnie musieli uchodzić przed powstaniami podbitej ludności pruskiej. Później Reszel przeszedł pod panowanie biskupów warmińskich łączących jednocześnie władzę duchowną i świecką nad Warmią. Zamek pełnił funkcję fortecy nadgranicznej, zwróconej przeciwko Litwie, umacniał przy tym panowanie biskupie w tej części kraju oraz niezależność od władzy terytorialnej Zakonu.

ŚWIĘTA LIPKA: BAROKOWE SANKTUARIUM
To sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. To także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. W ostatnich latach Święta Lipka stała się także miejscem wypoczynku i rekreacji. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury odwiedza to miejsce. Z tego powodu Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy".

GIERŁOŻ: WILCZY SZANIEC
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik Claus Stauffenberg dokonał tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym; budowie nowych obozów koncentracyjnych. Tu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy. Tu podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy. Tu pracowali i przebywali: Adolf Hitler, Hermann Goering, Heinrich Himmler, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Albert Speer i inni.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
GIŻYCKO: TWIERDZA BOYEN
Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.

MIKOŁAJKI: STOLICA MAZUR
Współczesne Mikołajki to najbardziej znany kurort mazurski. Latem w mikołajskich portach, na ulicach i nabrzeżach panuje niebywały ruch. Spacerując nadbrzeżną promenadą można napawać się letnim klimatem mazurskiego kurortu. Po takim spacerze przyjemnie jest posiedzieć w jednej z wielu przybrzeżnych restauracji, kawiarni lub knajpek, zjeść pyszną rybkę albo napić się piwa czy wina. Czas wolny.

MIKOŁAJKI: REJS STATKIEM
Mazurskie morze – taka nazwa od wieków przylgnęła do tego największego polskiego jeziora, rozlewającego swe wody u północnych krańców Puszczy Piskiej. Każdy, kto przyjeżdża do Mikołajek powinien wybrać się na rejs po jeziorze Śniardwy. Prawie półtorej godzinny rejs pozwala do woli napawać się widokiem wodnego bezmiaru tego pięknego jeziora.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 23.00
BYDGOSZCZ: Powrót z wycieczki ok. godz. 23.30

Cennik:
680 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu i bilety wstępów
- przejazd autokarem, opłaty drogowe
- nocleg w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami
- wyżywienia HB: 1 śniadanie i 1 obiadokolacja
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY