MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY - ZIELONA GÓRA
15 lipca (piątek)


TORUŃ: Zbiórka i wyjazd w godzinach rannych.
Jedziemy przez Inowrocław i Strzelno - można dosiąść się na trasie.

PNIEWO: MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY - PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA
Podziemia są cennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX w. i atrakcyjnym obiektem turystycznym regionu jako największe w Europie pozostałości fortyfikacji. Budowę rozpoczęto się w 1936 r., a już do wybuchu wojny Niemcy wybudowali 106 żelbetonowych bunkrów, w tym 21 połączono siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów. Potężny system fortyfikacji, uzupełniony zaporami miał zabezpieczyć najważniejszy odcinek wschodniej granicy Niemiec. Stał się, po Linii Maginota, jednym z najciekawszych kompleksów fortyfikacyjnych w Europie.

Labirynt tuneli, dworców kolejowych i hal, wybudowanych kilkadziesiąt metrów pod ziemią, fascynuje rozmachem przedsięwzięcia, nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Militarny system umocnień wzmocniony zaporami, zbudowanych został przez Niemców w latach 1934–1944 dla obrony wschodniej granicy. Budowy fortyfikacji nigdy nie zakończono zgodnie z opracowanymi planami. Do wybuchu drugiej wojny światowej zrealizowano około jedną trzecią założeń. Prace zostały wstrzymane na rozkaz Hitlera w 1938 roku z uwagi na wysokie koszty i zmianę doktryny wojennej. Po wojnie, na krótko, część obiektów służyła celom wojskowym, wiele wysadzono w celu pozyskania stali pancernej.

ZIELONA GÓRA: STARE MIASTO
Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej Starówki.

ZIELONA GÓRA: MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ (Muzeum Wina i Muzeum Dawnych Tortur)

Muzeum należy do najstarszych placówek muzealnych na terenie Środkowego Nadodrza. Powstało na początku lat 20. XX wieku jako niemieckie Heimatmuseum, realizując modną wówczas ideę regionalizmu i dążyło do udokumentowania historii “małej ojczyzny”. Obecnie artystyczno-historyczne zbiory muzeum, związane z regionem datowane od średniowiecza po współczesność, liczą ponad 17 000eksponatów. Znajdują się wśród nich wysokiej rangi jednostkowe zabytki, a także cenne kolekcje prezentowane na stałych wystawach i czasowych ekspozycjach.

Muzeum Wina to jedyna w polskim muzealnictwie ekspozycja stała poświęcona winiarstwu. Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej. Eksponaty m. in.: szpadle, motyki, sekatory, kilofy, opylacze, opryskiwacze oraz kosze do noszenia winogron, miazgownica, prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania. Ponadto na wystawie sporo miejsca poświęcono tematowi wina w sztuce.

Muzeum Dawnych Tortur jest największą w Polsce wystawą ukazującą stosowanie prawa karnego, system wymierzania kar oraz metody tortur w średniowieczu i w czasach nowożytnych. W piwnicach prezentowane są liczne eksponaty związane z dawnym sądownictwem na obszarze Dolnego Śląska. Do najcenniejszych autentycznych obiektów znajdujących się na wystawie należą wyjątkowe w skali europejskiej, wykonane z piaskowca kamienie hańbiące. Prezentowana jest także księga protokołów z procesów czarownic oraz wiele narzędzi służących do torturowania - m.in. hiszpański osioł, żelazna dziewica, kołyska Judasza, rozmaite typy foteli czarownic, kabat, stół do rozciągania, dyby drewniane oraz topory i miecz katowski.

TORUŃ: Powrót z wycieczki w godzinach wieczornych

Cennik:
180 zł/os. - wszyscy uczestnicy
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe

- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie 570 104 750


AMICUS TRAVEL