CZESKA OSTRAVA
19 października (sobota)
29 marca 2025 (sobota)
WYJAZD Z BYDGOSZCZY I TORUNIA
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 3.30 - parking przy hali Łuczniczka
TORUŃ: Wyjazd godz. 4.15 - parking przy dworcu Toruń Miasto
OSTRAVA
Ostrawa jest stolicą kraju morawsko – śląskiego. Miasto ma ponad 214 km2 powierzchni, na której mieszka 294 tysiące mieszkańców. Jest trzecim największym miastem w Czechach. Położenie na górzystym terenie sprawia, że Ostrawa jest ośrodkiem bardzo często odwiedzanym przez turystów. Górnictwo i hutnictwo uformowało Ostrawę tak, że nazywano ją stalowym sercem Republiki. Przemysł przyniósł cały szereg negatywów, ale pozostawił po sobie spuściznę, z której obecnie czerpie całe miasto. Ostrawa to miasto o niepowtarzalnym wyglądzie, w którym fabryki, hale i wieże zaczęły żyć nowym życiem kulturalnym i społecznym w przemysłowej scenerii. Wszystko to spowodowało, że miasto stało się popularnym celem turystycznym, wyjątkowym w Republice Czeskiej.
Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Wieża Nowego Ratusza
- Park Jana Husa
- Katedra Boskiego Zbawiciela
- Rynek pl. Masaryka
- Kościół św. Wacława
- Nadbrzeże rzeki Ostravicy
- Zamek Śląskoostrawski
WIEŻA NOWEGO RATUSZA (wejście)
Wieża widokowa Nowego ratusza jest najwyższą wieżą ratuszową w Republice Czeskiej. Taras widokowowy znajduje się na wysokości 73 metrów, cała wieża mierzy 85,6 metra. Z tarasu rozpościera się piękny widok. Ujrzeć można np. Beskidy, Morawską Bramę, Wzgórza Oderskie a także przygraniczne obszary Polski. W razie sprzyjających warunków pogodowych dostrzec można również Jesioniki z najwyższą górą Moraw – Pradziadem, a także szczyty Małej Fatry. Zwiedzający mogą skorzystać z lunet widokowych i darmowego Wi-Fi.
KATEDRA BOSKIEGO ZBAWICIELA
Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie to główny kościół diecezji ostrawsko-opawskiej. Została zbudowana w latach 1883-1889 w stylu neorenesansowym według planów Gustava Meretty.. Uroczystego poświęcenia dokonał arcybiskup ołomuniecki, Theodor Kohn, 16 lipca 1889. Kościołem katedralnym został w momencie założenia diecezji ostrawsko-opawskiej, które miało miejsce 30 maja 1996 roku. Tworząc koncepcję wyglądu tej świątyni, jej autor Gustav Meretta inspirował się bazyliką papieską Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Katedra jest bazyliką trójnawową zakończoną półokrągłą apsydą. Nawa główna ma 14 metrów szerokości i 22 metrów wysokości, nawy boczne są szerokie 7 metrów a wysokie 10 metrów. Łączna długość budynku wynosi 68 metrów. Nad katedrą unoszą się dwie symetryczne wieże wysokie 67 metrów. W katedrze zmieści się aż 4000 osób.
RYNEK PLAC MASARYKA
Na placu dominuje kolumna morowa i posąg św. Floriana. Z budynku ratusza regularnie rozbrzmiewają dźwięki karylionu. Na placu w średniowieczu odbywały się targi. Prawo organizacji targów miał nadać miastu sam Karol IV w 1362 roku. Plac został na nowo wybrukowany a pomiędzy kamieniami włożono trzydzieści mosiężnych płyt upamietniających najważniejsze wydarzenia z historii miasta.
KOSCIÓŁ ŚW. WACŁAWA
Kościół parafialny w Morawskiej Ostrawie został wzmiankowany po raz pierwszy w 1297 r. i chociaż zapis ten nie wskazuje nazwy kościoła, to jest niemal pewne, że chodzi o kościół pw. św. Wacława, którego pierwsza budowla, prawdopodobnie w stylu romańskim, pochodziła prawdopodobnie z połowy XIII w. Po pożarze na początku XIV w. kościół odbudowano. Odbudowę tę przypomina najstarsza jego część – prezbiterium z żebrowym sklepieniem krzyżowym. Pierwotnie gotycką wieżę przebudowano w stylu renesansowym w 1594 r. W trakcie XVII w. dobudowano dwie barokowe kaplice z kopułami oraz boczną kaplicę Matki Bożej z Karmelu. Kolejne znaczące zmiany nastąpiły na początku XIX w. Obiekt ten jest najstarszym zachowanym zabytkiem budowlanym w Ostrawie.
ZAMEK ŚLĄSKOOSTRAWSKI (wejście)
Początki zamku sięgają II połowy XIII wieku gdy zbudowano gród, który miał bronić szlaku handlowego z Opawy przez Cieszyn do Krakowa. Jednocześnie był warownią na granicy Śląska z Morawami. W renesansie zamek przebudowano, brama wjazdowa z wieżą z XVI wieku zachowała się do czasów współczesnych. Obiekt przeszedł niedawno generalny remont i regularnie staje się areną różnego rodzaju imprez kulturalnych. Na zamku można zobaczyć między innymi wystawę narzędzi tortur. Z najwyższego piętra rozpościera się widok na centrum Ostrawy.
Czas wolny do indywidualnego zagospodarowania.
TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 23.30
BYDGOSZCZ: Powrót ok. godz. 24.00
Cennik:
380 zł/os. - wszyscy uczestnicy
KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ WAŻNY DOWÓD LUB PASZPORT!
Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- usługi pilockie i przewodnickie po Ostravie
- bilety wstępu: Wieża Nowego Ratusza, Zamek Śląskoostrawski
- realizacja programu
- ubezpieczenie
Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750