POCZDAM-BERLIN
17
-18 czerwca (sobota-niedziela)

Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 5.00
Jedziemy przez Inowrocław i Strzelno - można dosiąść się na trasie.

POCZDAM: KRÓLESTWO PAŁACÓW I OGRODÓW
Jeszcze nie tak dawno leżał w cieniu pobliskiego Berlina, dziś jest najdroższym miejscem do życia we wschodnich Niemczech. Poczdam do niesamowite miejsce, przesiąknięte historią, naszpikowane zabytkami klasy światowej i jednocześnie z mnóstwem terenów rekreacyjnych. Miasto oferuje o wiele więcej niż słynny Pałac Sanssouci. Pałaców jest tu 20, bardzo interesujące są dzielnice rosyjska i holenderska. Poczdam jest nie tylko piękny i dostojny, ale przede wszystkim przyjemny, smaczny i spokojny.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Dzielnica rosyjska z Alexandrówką
- Dzielnica holenderska
- Stare Miasto z bramami miejskimi

POCZDAM: PAŁAC SANSSOUSI
Pałac to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji miasta. W sezonie letnim do rezydencji Fryderyka II Wielkiego przybywają tłumy podróżników. Nie ma się co dziwić - urzeczywistniona wizja nietuzinkowego władcy jest w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. 
Fryderyk II Wielki był człowiekiem o trudnym charakterze i zdecydowanie nie przepadał za tłumem. W Poczdamie pragnął stworzyć swą letnią rezydencję, w której mógłby oddawać się temu co lubił najbardziej - koncertom, pracy literackiej i filozofowaniu. Stąd właśnie nazwa całego założenia architektonicznego - sans souci znaczy po francusku "bez zmartwień". Pałac miał być swoistą świątynią sztuki i filozofii. Król poza wykonywaniem swoich obowiązków spotykał się tutaj z myślicielami, literatami i muzykami. Wstępu do rezydencji nie miały jednak kobiety.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
BERLIN: STOLICA ZJEDNOCZONYCH NIEMIEC
Jest stolicą państwa i największym miastem Niemiec, a także siedzibą rządu Republiki Federalnej Niemiec. Mieszka w nim niemalże 3,5 mln osób. Jest trzecim największym miastem Unii Europejskiej. Sam Berlin w historii przechodził zmienne koleje losu. Był stolicą Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, Związku Północnoniemieckiego, Cesarstwa Niemiec, Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, NRD i obecnych Niemiec. Już z tego przeglądu można wywnioskować, jak różne politycznie i historycznie wydarzenia wiążą się z miastem. Było ono siedzibą władców i elektorów, po wojnie zniszczone i podzielone na strefy okupacyjne, a następnie podzielone na Berlin Wschodni i zachodni słynnym Murem Berlińskim. Dziś jest miastem tętniącym życiem i młodością, w którym stale coś się dzieje.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Checkpoint Charlie, Mur Berliński, Topografia Terroru
- Plac Poczdamski, Pomnik Ofiar Holocaustu
- Reichstag, Dzielnica Rządowa, Białe Krzyże
- Brama Brandenburska, Ulica Unter den Linden
- Bebelplatz, Uniwersytet Humboldta
- Wyspa Muzeów, Katedra Berlińska
- Wieża telewizyjna, Alexanderplatz

BERLIN: ZAKUPY W „PRIMARK”
Oferta sklepów Primark przyprawia o zawrót głowy. Można znaleźć tu nieograniczone ilości ubrań dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci i (co najważniejsze) nie zapłacić za nie majątku. W irlandzkiej sieciówce znajdziemy klasyki na co dzień, które idealnie spełnią roli bazy każdej stylowej garderoby. Jednak Primark każdego sezonu oferuje także swoim klientom najmodniejsze ubrania inspirowane fasonami, wzorami oraz kolorami prosto z wybiegów i pokazów mody.

BERLIN: NIEMIECKIE MUZEUM TECHNIKI
Jest jednym z największych tego typu muzeów na świecie. Każdy, kto ma duszę odkrywcy znajdzie tu coś interesującego. W kilku budynkach można zobaczyć jak rozwijała się myśl techniczna w wielu aspektach. Najciekawsze naszym zdaniem ekspozycje to:
KOLEJE: ta wystawa robi olbrzymie wrażenie – ok. 40 oryginalnych, wielkich eksponatów w postaci lokomotyw i wagonów – przekrój historii kolejnictwa od jego początków w XIX wieku po dzień dzisiejszy. Wszystkie eksponaty można dotknąć, do wielu wejść do środka, a nawet zobaczyć jak wyglądają od spodu (stoją na tzw. kanałach). Duże wrażenie robi pociąg, który woził Żydów do obozów koncentracyjnych.
LOTNICTWO: kilkadziesiąt samolotów, historia lotnictwa w pigułce od balonów do nowoczesnych maszyn, prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów lotnictwa,
ROAD TRAFFIC: ponad 200 samochodów, 250 motocykli i 300 rowerów – naprawdę jest co oglądać!
NAWIGACJA: ponad 1100 eksponatów – są to zarówno modele statków jak i prawdziwe jednostki – od rekonstrukcji starożytnych łodzi po nowoczesne konstrukcje,
BROWAR: to zrekonstruowany prawdziwy browar – przechodząc przez kilka poziomów możemy zobaczyć jak warzy się piwo.

TORUŃ: Powrót ok. 23.30.

Cennik:
750 zł/os + 20 €/os. - wszyscy uczestnicy
KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ WAŻNY DOWÓD LUB PASZPORT!

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- noclegi w Słubicach (pokoje 2-4 osobowe z łazienkami)
- wyżywienia HB: 1 śniadanie i 1 obiadokolacja
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- usługi przewodnickie po Poczdamie i Berlinie
- ubezpieczenie NNW
- opłaty do TFG i TFP

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750