GNIEZNO-POZNAŃ-PUSZCZYKOWO-ROGALIN
4-5 lutego
 (sobota-niedziela)

Dzień 1
TORUŃ: 
Wyjazd godz. 7.30
Jedziemy przez Inowrocław i Strzelno - można dosiąść się na trasie.

GNIEZNO: KATEDRA
Na Wzgórzu Lecha wznosi się jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska. Pierwsza świątynia powstała w latach 970-977. Obecna gotycka budowla pochodzi z przełomu XIV i XV w. i jest trzecim w kolejności kościołem wzniesionym w tym miejscu.

Po zniszczeniach, będących następstwem walk wewnętrznych i najazdu Brzetysława (1038 r.) odbudowano katedrę w stylu romańskim. Była ona miejscem synodu z udziałem legata papieskiego (1103-1104), świadkiem uroczystości związanych z odnalezieniem i umieszczeniem w katedrze relikwii św. Wojciecha. Ostatniej znaczącej przebudowy dokonano w XV-XVIII w. otaczając katedrę wieńcem kaplic, dobudowano wieże południową i północną. Od tysiąca lat z katedrą w Gnieźnie związany jest kult św. Wojciecha. Do jego grobu pielgrzymowali wielcy tego świata: Otton III, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt III Waza. Pierwsza świątynia powstała w latach 970-977.

GNIEZNO: DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE
Drzwi Gnieźnieńskie należą do najbardziej interesujących zabytków europejskiej sztuki ludwisarskiej okresu romańskiego. Majestatyczne, ukazujące żywot patronującego Polsce i Europie św. Wojciecha są bezsprzecznie jednym z najstarszych dzieł polskiego odlewnictwa w brązie. Od ponad dwóch stuleci spiżowe gnieźnieńskie wrota zdobią wejścia do dawnej kruchty od południowej strony katedry. W przeszłości zwano je „złotymi”, „miedzianymi” bądź „królewskimi” dziś najczęściej mówi się o nich po prostu Drzwi Gnieźnieńskie i kojarzy z bazyliką, w której spoczywają relikwie uwiecznionego na nich męczennika – św. Wojciecha. Majestatyczne, niezmienne w swej wielkości są bezspornie klejnotem Grodu Lecha i jednym z najcenniejszych zabytków europejskiego rzemiosła ludwisarskiego, który ciągle budzi podziw i skłania do zadumy nad minionym czasem.

GNIEZNO: MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO
Wystawa "Początki państwa polskiego" to główna wystawa muzeum. Przybliża ona pierwsze wieki państwowości, okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Zobaczyć tu można nie tylko jak kształtowała się Polska, ale także jak żyli w niej nasi przodkowie. Wystawa prezentuje ponad 500 eksponatów z całej Polski. Zobaczyć można między innymi rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej, detale architektoniczne oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Uzupełnieniem wystawy jest przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania oraz film prezentujący najważniejsze wydarzenia z okresu panowania Mieszka I i Bolesława I Chrobrego, oczami współczesnych im kronikarzy.

POZNAŃ: NOWE ZOO
Spacerując po ZOO, warto zatrzymać się nie tylko przy tygrysach, żyrafach, nosorożcach, czy małpach, lecz poświęcić także nieco uwagi drobniejszym i z pozoru mniej ciekawym zwierzętom, takim jak choćby: jedyne w Europie jelenie baweańskie, mrówkojady, czy tajemnicze małpiatki z Madagaskaru - lemury. Zwierzęta - o ile jest to możliwe - eksponowane są na rozległych wybiegach, na których stworzono im warunki zbliżone do naturalnych. Na szczególną uwagę zasługują ptaki drapieżne reprezentowane przez ponad dwanaście gatunków. Atrakcją Zoo są także zwierzęta rzadko pokazywane w polskich ogrodach zoologicznych takie jak nosorożec biały czy pantera śnieżna, a także Pawilon Zwierząt Nordyckich, Pawilon Owadów z Motylarnią oraz otwarta w 2009 roku Słoniarnia.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.

POZNAŃ: PALMIARNIA
Na powierzchni 4600 m2 utworzono kilkanaście pawilonów, spośród których do zwiedzania udostępnionych jest 10. Łącznie prezentowanych jest tu około 17.000 roślin z 1100 gatunków. Zobaczymy tu rośliny sawannowe, tropikalne i subtropikalne, charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego, Ameryki, Afryki czy Australii. Są tu różnego rodzaju palmy, pnącza, kaktusy, storczyki, paprocie, aloesy, sagowce, ananasowatebananowce, fikusy. Jest też pieprz czarny, wanilia, gaj cytrusowy, 10-metrowy dąb korkowy, wysoki na 18 m daktylowiec czy hura – drzewo o pniu pokrytym kolcami. W akwarium można podziwiać 170 gatunków ryb oraz 150 gatunków roślin wodnych. W sumie jest tu aż 37 zbiorników.

POZNAŃ: KATEDRA
To jeden z najstarszych polskich kościołów, a przy tym najstarsza polska katedra. Jest ona jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I. Pierwszy kościół wczesnoromański powstał tu już w X wieku, za czasów Mieszka I, a w 968 roku ustanowiono katedrę i patrona Św. Piotra. Było to wówczas pierwsze polskie biskupstwo. Wchodząc do tego potężnego kościoła odczuwa się przeszywający chłód wielu wieków historii. W tych murach spoczywają pierwsi władcy polscy - książę Mieszko I, król Bolesław I Chrobry, król Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Przemysł I, Bolesław Pobożny i król Przemysł II.

POZNAŃ: STARE MIASTO
Stare Miasto to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzania w Poznaniu. Piękny renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki, urokliwe uliczki, wiele muzeów, knajpki, kawiarenki i spacerujący ludzie tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Od wiosny do jesieni tętni życiem do późnych godzin wieczornych. Tu także odbywa się wiele imprez, spektakli i koncertów.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Renesansowy Ratusz Miejski – o godz. 12-tej można oglądać trykające się koziołki
- domki budnicze z charakterystycznymi podcieniami – dawniej handlowano tam rybami, świecami i solą
- budynek Wagi Miejskiej i miejski pręgierz – miejsce wymierzania kar
- Odwach – dawna siedziba straży miejskiej i policji
- Kościół Farny – imponujące rozmiarem wnętrze w barokowym stylu
- pomnik Jana Nepomucena i Bamberki

PUSZCZYKOWO: MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA
Muzeum mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello, oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum.

ROGALIN: PAŁAC
Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie ma szczególne znaczeniem dla kultury Polski dzięki wyjątkowym, ponadregionalnym wartościom zabytkowym, krajobrazowym oraz niematerialnym - związanym ze świadectwem życia i działalności rodziny Raczyńskich na przestrzeni ponad 150 lat. Zespół cechuje integralność stylistyczna i kompozycyjna założenia w typie "entre cour et jardin", w obrębie którego architektura budynków spójnie łączy cechy stylistyczne charakterystyczne dla baroku, rokoka i klasycyzmu. Pałac jest jedną z najwybitniejszych realizacji 2. poł. XVIII w. w Polsce, nawiązującą do okazałej warszawskiej architektury rezydencjonalnej oraz stanowiącą inspirację dla wielkopolskich siedzib arystokracji z tego okresu. Wartość artystyczna prezentowanej w galerii obrazów kolekcji malarstwa polskiego i zagranicznego z przełomu XIX i XX wieku, z licznymi dziełami autorstwa tak znamienitych twórców, jak: Jacek Malczewski, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Wojciech Weiss, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański oraz wartość przyrodnicza wyjątkowego w skali Europy skupiska pomnikowych dębów na terenie parku nadają obiektowi walor unikatowości. Bardzo dobra rozpoznawalność obiektu i jego znaczenie dla lokalnej społeczności czyni go jednym z symboli Wielkopolski.

TORUŃ: Powrót ok. 22.00

Cennik:
540 zł/os. - wszyscy uczestnicy

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- nocleg (pokoje 2-4 osobowe z łazienkami)
- wyżywienia HB: 1 śniadanie i 1 obiadokolacja
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- usługi przewodnickie 
- ubezpieczenie NNW
- opłaty do TFG i TFP

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750