SANDOMIERZ I OKOLICE
10-11 października (sobota-niedziela)

Dzień 1
TORUŃ: Zbiórka w godzinach rannych, wyjazd na wycieczkę.

WĄCHOCK: KLASZTOR CYSTERSKI
Myliłby się ten, który uważa, że Wąchock to tylko sołtys, żarty i oryginalni mieszkańcy. Wąchock to miasto, w którym kiedyś kwitła gospodarka i handel, a swój rozwój w dużej mierze zawdzięcza cystersom sprowadzonym na te ziemie już w 1179 roku. Mówi się, że wpływ cystersów na kształtowanie się Wąchocka był tak wielki, że ich historia tworzy jedną całość i nie powinna być traktowana oddzielnie. Dzięki cystersom w XIII wieku powstał ceglany gmach opactwa. Dotrwał on do dziś i stanowi jeden z najważniejszych obiektów Szlaku Cysterskiego i Romańskiego w Europie. Przepiękny kościół oraz unikatowe zbiory zgromadzone w klasztornym muzeum tworzą miejsce, w którym historia spotyka się wąchockim humorem. I tworzą jeden, wyjątkowy wizerunek tego miasta.

ĆMIELÓW: ŻYWE MUZEUM PORCELANY
W pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie zamiast tradycyjnego oprowadzania turyści odbywają podróż z przewodnikiem i poznają „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany. Na każdym etapie zwiedzania obiektu zwiedzający mają możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, mogą poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu, jak wygląda biała a jak różowa porcelana,  a na ich oczach malarka zdobi porcelanę farbami ceramicznymi lub złotem. A to wszystko dzieje się w świecie pełnym barw i zapachów, które dodatkowo mają pobudzić wyobraźnię i zaangażować zwiedzającego.

UJAZD: ZAMEK KRZYŻTOPÓR
Wzniesiony przez Wawrzyńca Senesa w latach 1631-1644 zamek był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie. Ten bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować siedzibę, która przyćmiłaby swym przepychem wszystkie inne. Niezwykły pałac otoczony był murami z czterema bastionami, dającymi nowe możliwości obrony poprzez ustawienie dział poza linią murów. Sam pałac budowany był jako swoisty kalendarz. Miał ponoć tyle baszt ile kwartałów, sal dużych – ile miesięcy, pokoi – ile tygodni i okien – ile dni w roku. Strop w sali jadalnej był podobno szklany, a biesiadnicy podczas posiłków mieli okazję oglądać nad sobą pływające egzotyczne ryby. W stajniach konie jedzące z marmurowych żłobów mogły przeglądać się w umieszczonych nad nimi kryształowych lustrach. Brama wjazdowa została oflankowana dwoma wielkimi płaskorzeźbami krzyża i topora. Topór to godło herbowe rodu Ossolińskich a krzyż interpretowany jest jako kontrreformacyjny symbol przynależności do kościoła katolickiego i oporu „nowinkom religijnym”. 

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
SANDOMIERZ: STARE MIASTO Z RYNKIEM I RATUSZEM
Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że często bywa nazywane małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta.

SANDOMIERZ: BRAMA OPATOWSKA
To główny zabytek miasta, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

SANDOMIERZ: BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP
To gotycka świątynia wzniesiona z fundacji Kazimierza Wielkiego w średniowieczu. Wystrój wnętrza jest barokowy i rokokowy, w prezbiterium znajdują się freski bizantyjsko - ruskie z pierwszej połowy piętnastego wieku. W skarbcu katedralnym przechowywane są cenne pamiątki związane z historią.

SANDOMIERZ: DOM JANA DŁUGOSZA
Dom Długosza to jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych w mieście, ufundowany w 1476 przez słynnego historyka - Jana Długosza - kanonika sandomierskiego. Budynek to dwukondygnacyjna budowla z czerwonej cegły, ozdobiona wysokimi szczytami i dwuspadowym dachem. Od 1937 roku ma tu siedzibę Muzeum Diecezjalne które prezentujące cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby, elementów wystroju architektonicznego oraz sztuki zdobniczej, ceramiki, mebli, numizmatyki, a nawet archeologii.

SANDOMIERZ: MUZEUM OJCA MATEUSZA
Odwiedzający wejdą do kościoła, odwiedzą pokój biskupa, plebanię, posterunek policji i celę. Niecodzienną atrakcją są naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Można zobaczyć przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. A co najważniejsze, można robić zdjęcia do woli i fotografować się z aktorami.

TORUŃ: Powrót z wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena: 430 zł/os.
MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM.

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe

- 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie 570 104 750


AMICUS TRAVEL