PROMEM DO SZWECJI: Gdańsk-Olandia-Kalmar-Karlskrona-Sopot
5-7 sierpnia (poniedziałek-środa) - BRAK WOLNYCH MIEJSC
26-28 września (czwartek-sobota)

WYJAZD Z TORUNIA I BYDGOSZCZY


Dzień 1

TORUŃ: Wyjazd godz. 9.00 - dworzec Toruń Miasto
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 9.50 parking przy hali Łuczniczka

GDAŃSK: STARE MIASTO
Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. Mimo że dużą część miasta stanowią rekonstrukcje z okresu po drugiej wojnie światowej, mieści się tu wciąż tak wiele naprawdę starych budynków, iż uczucie autentyczności pozostaje niezakłócone. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Brama Wyżynna – renesansowa brama otwierająca ciąg tzw. Drogi Królewskiej
- Złota Brama - brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie

GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKA (Zwiedzanie tylko gdy kościół jest otwarty i nie odbywają się w nim uroczystości religijne)
Bazylika jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

GDYNIA: TERMINAL PORTOWY
Przyjazd na miejsce przybycia promu, zaokrętowanie.
19.30 - 7.30 Nocny rejs promem do Karlskrone.
W czasie rejsu obiadokolacja w formie bufetu. Na promie znajdują się liczne sklepy, kawiarnie, kluby nocne i dyskoteka.

Dzień 2
Śniadanie na promie w formie bufetu
7.30 Karlskrona - przypłynięcie promu, wyokrętowanie, zwiedzanie Szwecji z przewodnikiem

OLANDIA: MOST OLANDZKI
Most o długości 6072 metrów łączący wyspę Olandia ze stałym lądem. Zachodni koniec mostu sięga miasta Kalmar a wschodni miasteczka Färjestaden. Przy zachodnim brzegu zbudowano charakterystyczne podwyższenie (na 36 metrów), które umożliwia swobodną żeglugę przez Cieśninę Kalmarską. Most opiera się na 156 filarach i jest najdłuższą konstrukcją tego typu w Szwecji.

FÄRJESTADEN: PORT MORSKI
Färjestaden to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Szwecji, położone na południowym brzegu wyspy Olandii. Miejscowość w przeszłości była niewielkim ośrodkiem handlowym i rybackim. Jej znaczenie wzrosło wraz z napływem na Olandię turystów. Jest to jeden z najważniejszych szwedzkich regionów wakacyjnego wypoczynku. 

KALMAR: SPACER PO MIASTECZKU
To położone nad Cieśniną Kalmarską miasto zamieszkane było już w czasach prehistorycznych, a najstarsze ślady działalności człowieka pochodzą z epoki kamienia. Pierwsze pisane wzmianki o mieście Kalmar w Szwecji datowane są na XI wiek. W czasach średniowiecza Kalmar w Szwecji był ważnym portem i twierdzą broniącą jej południowej granicy. Miasto nie jest duże, ale zachwyca swoim urokiem i piękną, szwedzką czystością.

KALMAR: KATEDRA
Zabytkowa katedra w Kalmar została zbudowana w drugiej połowie XVII w. według projektu Nicodemusa Tessina Starszego. Jest uważana za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury barokowej na terenie Szwecji, przy czym na przestrzeni lat było kilkukrotnie przebudowywana i poddawana renowacji. Katedra jest oparta na planie krzyża łacińskiego z absydami od wschodu i zachodu. W narożnikach ma cztery wieże. Miała pierwotnie zaplanowaną kopułę ale planów tych nie udało się zrealizować. Jest jednym z dwóch kościołów w Szwecji noszących miano katedry, chociaż nie ma podporządkowanej sobie żadnej diecezji.

KALMAR: ZAMEK
Stanowi jedną z najlepiej zachowanych renesansowych fortyfikacji w całej Skandynawii. Jest to bez wątpienia największa atrakcja tego malowniczego miasta, z którym też wiąże się bogata historia Szwecji. Zamek w Kalmar jest miejscem, w którym podpisana została Unia Kalmarska, na mocy której trzy państwa skandynawskie (Szwecja, Dania i Norwegia) miały prawie przez 130 lat tego samego monarchę. Przez lata zamek stanowił siedzibę królewskiego rodu, broniącą ludność przed wrogimi najeźdźcami. Przetrwał on kilkanaście ogromnych oblężeń w swojej historii, a ponadto kontrolował przemieszczanie się statków w cieśninie kalmarskiej.

KARLSKRONA: POBYT W MIASTECZKU
Karlskrona zbudowana na 33 z 1650 wysp tworzących archipelag jest miastem naprawdę wyjątkowym i to nie tylko pod względem wyglądu. Ma w sobie to coś, czego nie doświadczy się nigdzie indziej: bogatą historię, wspaniałą architekturę i poczucie ekskluzywności, które jest „ekstra” w każdym calu, a wszystko to opakowane w fajny klimat, który jest wyraźnie szwedzki. Założona w 1680 r. przez Karola XI, który zorganizował tu bazę marynarki wojennej, zaczęła żyć własnym życiem. Dziś Karlskrona cieszy się statusem miejsca na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w uznaniu za dobrze zachowaną architekturę i plan miasta. 

KARLSKRONA: STORTORGET CZYLI WIELKI RYNEK
Stortorget to naprawdę wielki rynek zaliczany do jednego z największych znajdujących się w szwedzkich miastach. To centralna część miasta ulokowana na wyspie Trossö. Rynek główny budzi zachwyt wielu podróżników. Uwagę przyciągają imponujące kościoły: Fredrikskyrkan (kościół Fryderyka) i Trefaldighetskyrkan (kościół Świętej Trójcy), nazywany również Kościołem Niemieckim.

KARLSKRONA: RATUSZ
Ratusz zbudowany zgodnie z pierwotnymi planami dopiero po pożarze miasta w 1798 r., rozbudowany na początku XX w. Kolumnada przed wejściem nawiązuje do pierwotnych planów otoczenia całego rynku kolumnami - w oparciu o wzory klasyczne.

KARLSKRONA: POMNIK KRÓLA KAROLA
Od 1897 roku na środku placu stoi brązowy pomnik założyciela miasta króla Karola XI wyrzeźbiony przez Johana Börjessona. Zastąpił on stojący wcześniej w tym samym miejscu pręgierz. Na wysokim postumencie uwidoczniono m.in. monogram królewski do dziś wkomponowany w herb Karlskrony jak i inne napisy przedstawiające historię jego życia. Wewnątrz zamurowana jest kapsuła czasowa zawierająca dokumenty z czasów powstania monumentu. Król groźnie spogląda z cokołu do czego przyczynia się z pewnością charakterystycznie wydęta dolna warga znana w Szwecji jako "pfalziska underläppen". Jego wizerunek jest na tyle realistyczny, że stał się częścią opowieści o przygodach Nilsa Holgerssona spisanych przez Selmę Lagerlöf.

KARLSKRONA: DZWONNICA ADMIRALICJI
Jest jednym z najstarszych budynków w mieście - w 1699 r. Wzorem była antyczna latarnia morska w Aleksandrii, a ponieważ nikt ze współczesnych nie widział jej na oczy, posłużono się wizerunkami na starych monetach. Dzwonnica służyła początkowo jako wieża zegarowa wyznaczając czas robotnikom stoczniowym, którzy tędy wchodzili i wychodzili ze stoczni. W tamtych czasach wieża stała wewnątrz murów otaczających wojskową część miasta. Pierwotnie w miejscu parku powstać miał centralny plac z ogromnym Pałacem Admiralicji. 

KARLSKRONA: FIGURA ROSENBOMA
Przed kościołem stoi figura najsłynniejszego mieszkańca Karlskrony - Matsa Rosenboma. Według legendy był on kiedyś pracownikiem stoczni w Karlskronie, zmuszonym do żebrania dla utrzymywania swojej rodziny. Aby wspomóc fundusz Rosenboma trzeba podnieść jego kapelusz. Tablica, którą trzyma Rosenbom, głosi: "Najuniżeniej Państwa proszę, choć głos mój już jest słaby, włóżcie jakiś datek, ale podnieście przy tym mój kapelusz. Błogosławieni, którzy troszczą się o ubogich".

Przyjazd na miejsce przybycia promu, zaokrętowanie.
21.00 - 9.00 Nocny rejs promem do Gdyni. W czasie rejsu obiadokolacja w formie bufetu.


Dzień 3
Śniadanie na promie w formie bufetu
9.00 Gdynia - przypłyniecie promu, wyokrętowanie, przejazd do Sopotu

SOPOT: DREWNIANE MOLO
Sopockie molo to najdłuższy tego rodzaju obiekt na całym Bałtyku. Jego długość wynosi ponad. pół kilometra. Część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

BYDGOSZCZ: Powrót z wycieczki ok. godz. 15.00
TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 16.00


Cennik:
1.350 zł/os. - wszyscy uczestnicy

KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ WAŻNY DOWÓD LUB PASZPORT!


Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu wycieczkowego
- rejs promem: Gdynia-Karlskrone-Gdynia
- przejazd autokarem w Polsce i po Szwecji
- zakwaterowanie w kajutach 2 os. (na promie nie ma większych kajut!)
- wyżywienia: 2 śniadania i 2 obiadokolacje na promie
- usługi pilockie na całej trasie przejazdu
- usługi przewodnickie po Szwecji
- ubezpieczenie NNW i KL

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY