WINOBRANIE W ZIELONEJ GÓRZE
8 września (niedziela) - BRAK WOLNYCH MIEJSC
WYJAZD Z TORUNIA I BYDGOSZCZY
TORUŃ: Wyjazd godz. 6.30 - parking przy dworcu Toruń Miasto
BYDGOSZCZ: Wyjazd godz. 7.20 - parking przy hali Łuczniczka
ZIELONA GÓRA - STARE MIASTO
Zielonogórską Starówka w dużej mierze stanowi zabudowa mieszkalna z przełomu XIX i XX wieku. Jest ona jednak umiejscowiona na parcelach wyznaczonych jeszcze w średniowieczu. Wiele wcześniejszych budynków nie zachowało się głównie ze względu wielokrotne pożary, które, szczególnie w XVII w., niszczyły miasto. Najbardziej charakterystycznym elementem tej części miasta są budynki, których wieże widoczne są na wszystkich panoramach Zielonej Góry, czyli ratusz znajdujący się na środku Starego Rynku oraz kościoły św. Jadwigi i Matki Bożej Częstochowskiej. Zielona Góra może poszczycić się obszernym deptakiem obejmującym teren niemal całego starego grodu otoczonego niegdyś murami obronnymi, powiększonym o al. Niepodległości, która stała się najbardziej prestiżową ulicą miasta na przełomie wieków. Ogromna większość budynków została w ostatnim czasie odnowiona, dzięki czemu spacer po Starówce należy do bardzo przyjemnych zajęć. Zwiedzanie z przewodnikiem Starówki.
ZIELONA GÓRA - WINOBRANIE
Malownicze położenie Zielonej Góry i okolic nie tylko daje możliwość do podziwiania pięknych widoków, ale jest także jednym z czynników sprzyjających uprawie winorośli w tym regionie. Według tradycji ustnej pierwsze winnice powstały tu ok. 1150 r. Najstarsza udokumentowana informacja o tutejszych uprawach winnej latorośli pochodzi jednak z 1314 r. Od tego czasu winiarstwo przeżywało wzloty i upadki, lecz nigdy nie przestało być ważną częścią tożsamości tego miasta. Coroczne wrześniowe Winobranie to wyjątkowe wydarzenie – w tych dniach Zielona Góra staje się jedną wielką sceną, nie brakuje wina i dobrej zabawy. Na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje. Koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, jarmark winobraniowy, a także barwny korowód z Bachusem na czele. Historia zielonogórskiego Winobrania sięga 1852 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy przez miasto ruszyli winiarze, aby wraz z mieszkańcami świętować obfite zbiory.
Winobranie w Zielonej Górze to największe święto wina w Polsce odbywające się co roku w pierwszej połowie września. Podczas winobraniowego tygodnia Bachus – bóg wina i symbol Zielonej Góry otrzymuje klucze do miasta i tym samym obejmuje nad nim władzę. Pod jego wodzą Zielona Góra staje się sceną pełną atrakcji takich jak koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe oraz wydarzenia kulturalne. Dookoła ratusza zlokalizowane jest miasteczko winiarskie, na którym można spotkać lokalnych winiarzy i degustować najlepszych zielonogórskie wina. Tradycyjnym, uroczystym podsumowaniem dni Zielonej Góry jest korowód winobraniowy.
ZWIEDZANIE WINNICY Z DEGUSTACJĄ
W Zielonej Górze i okolicy działa kilkanaście wyjątkowych winnic. Ich położenie w połączeniu z nadodrzańską przyrodą oraz bogatymi terenami leśnymi tworzy przepiękny krajobraz regionu. Słuchając winiarskich opowieści i degustując regionalne produkty przekonasz się, dlaczego Zielona Góra nazywana jest „Polską Toskanią”. Zwiedzanie winnicy połączone z degustacją 3 gatunków wina, deską przekąsek i gorącym poczęstunkiem (kuchnia regionalna i sezonowa bazująca na lokalnych produktach, domowych marynatach i mięsach marynowanych w winie). Mniam, mniam...
BYDGOSZCZ: Powrót z wycieczki ok. godz. 22.30
TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 23.30
Cennik:
380 zł/os. - wszyscy uczestnicy
Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem, opłaty drogowe i autostradowe
- usługi pilockie i przewodnickie po Zielonej Górze
- pobyt na jarmarku winnym w Zielonej Górze
- zwiedzanie winnicy połączone z degustacją
- ubezpieczenie
Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750