PODLASIE I LUBELSZCZYZNA
16-19 lipca (wtorek/piątek)
WYJAZD Z BYDGOSZCZY I TORUNIA


Dzień 1
BYDGOSZCZ:
Wyjazd godz. 3.30 parking przy hali Łuczniczka.
TORUŃ: Wyjazd godz. 4.20 parking przy dworcu Toruń Miasto.

TYKOCIN: WIELKA SYNAGOGA
Barokowa Synagoga Wielka jest drugą co do wielkości synagogą w Polsce oraz jedną z najstarszych. Powstała w 1642 roku w miejscu starszej, drewnianej bożnicy, a w XVIII stuleciu została nieco rozbudowana. Synagoga reprezentuje styl barokowy z elementami renesansu. Stoi przy Małym Rynku, który stanowił centrum dzielnicy żydowskiej w Tykocinie. Od 1977 roku wraz z pobliskim domem talmudycznym nazywanym małą synagogą stanowią siedzibę Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie. Muzeum szczyci się bardzo bogatą kolekcją judaiców i jest chętnie odwiedzane przez Żydów z całego świata.

TYKOCIN: ZAMEK
Zamek to wyjątkowa i piękna atrakcja Podlasia, udostępniona dla turystów. Historia tego miejsca zaczęła się ponad pół tysiąca lat temu. Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina Gasztołdów - litewskich możnowładców. Wznieśli tu oni drewnianą warownię, którą później ponoć z zawiści spalili sąsiedzi - Radziwiłłowie. Dziś zamek jest pięknie zrekonstruowany i pieczołowicie odwzorowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych.

BIAŁYSTOK: PAŁAC I PARK BRANICKICH
Zespół pałacowo – parkowy Branickich w Białymstoku to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Miejsce to jest pamiątką porodzie Branickich i nazywane jest rezydencją Branickich lub Wersalem Podlaskim. Pierwotnie, w XVI wieku pałac był zamkiem obronnym wybudowanym przez rodzinę Wiesiołowskich – ówczesnych właścicieli Białegostoku. Największy rozkwit pałacu i ogrodów otaczających rezydencję przypadł w okresie panowania rodu Branickich w Białymstoku. W latach 90. XVII w. Stefan Mikołaj Branicki rozpoczął przebudowę zamku na barokowy pałac. Jego syn – Jan Klemens Branicki kontynuował rozbudowę rezydencji jeszcze przez pięćdziesiąt lat. W tym czasie zarówno pałac, piękne ogrody wokół jak i samo miasto Białystok nabrały tak pięknego charakteru, że miejsce to okrzyknięto mianem Wersalu Polskiego.

BIAŁYSTOK: Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
SUPRAŚL: CERKIEW ZWIASTOWANIA NMP
Najcenniejszym i najpiękniejszym zabytkiem Supraśla jest Monaster czyli zespół klasztorny ojców Bazylianów. To prawosławny, męski klasztor, początkami sięgający przełomu XV i XVI wieku. Na dziedzińcu klasztornym stoi niezwykle okazała, renesansowa, obronna cerkiew Zwiastowania NMP. Wnętrze świątyni jest surowe – na ścianach nie ma ozdobnych tynków ani fresków, tylko gdzie niegdzie zawieszone są ikony. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny,pozłacany żyrandol, również ozdobiony ikonami.

SUPRAŚL: MUZEUM IKON
Muzeum Ikon jest usytuowane w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów (przeorów zakonu Bazylianów) na terenie klasztoru. Obiekt ma w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX – wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Muzeum to jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową. Ponadto, zwiedzający mają możliwość zobaczyć mnicha piszącego ikony w swojej celi. Wszystko to nadaje niezwykły charakter całości i pozwala poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu.

BIAŁOWIEŻA: REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW
Rezerwat Pokazowy Żubrów to obszar o powierzchni około 27 hektarów, na którym w warunkach zbliżonych do naturalnych, prezentowane są wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Prezentowana jest w nim grupa żubrów, złożona z dorosłego samca, kilku żubrzyc oraz ich potomstwa. W osobnych zagrodach żyją łosie, jelenie, sarny i dziki. Atrakcję stanowi także możliwość zobaczenia wilka i rysia. W Rezerwacie eksponowana jest również grupa koników typu tarpana oraz żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym.

BIAŁOWIEŻA: MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE
Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym, czynnym muzeum województwa podlaskiego. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Na ekspozycji stałej prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). W części kulturowej ekspozycji ukazano sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków (sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny, wąskotorowe kolejki leśne).

BIAŁYSTOK: Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
JANÓW PODLASKI: STADNINA KONI ARABSKICH
Stadnina w Janowie Podlaskim - istniejąca od 1817 roku, najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce - jest również jedną z najpiękniejszych. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk, jest prawdziwym ,,końskim rajem''. Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie. Za datę założenia stadniny uznaje się 18 grudnia 1817 roku - dzień, w którym do Janowa dotarło stado prowadzone przez Jana Ritza, realizującego misję zorganizowania na ziemiach polskich stadniny państwowej. 

KOZŁÓWKA: PAŁAC ZAMOYSKICH
To jeden z najpiękniejszych polskich pałaców, który niemal nienaruszony przetrwał do naszych czasów. Można przekonać się, jak wystawnie potrafiły żyć magnackie rody w dawnej Polsce i wyobrazić sobie, jak wyglądałyby inne polskie pałace, gdyby oszczędziły je liczne wojny. Przepych pałacowych wnętrz i piękno przypałacowych ogrodów robi na odwiedzających ogromne wrażenie! Pałac stanowi najlepiej zachowaną w Polsce rezydencję arystokratyczną. Został on wybudowany ok. 1742 r. dla rodziny Bielińskich według projektu włoskiego architekta Jana Fontany i utrzymany był w stylu barokowym. Od 1799 do 1944 r. pałac stanowił siedzibę rodziny Zamoyskich, którzy dokonali jego przebudowy na przełomie XIX i XX wieku. Wnętrza pałacu w stylu II Cesarstwa przetrwały do naszych czasów w pierwotnym układzie z oryginalnym wyposażeniem oraz bogatą kolekcją malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Zamoyskich. 

NAŁĘCZÓW: POBYT W UZDROWISKU
Miasto zostało wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego, jako zespół architektoniczno-krajobrazowy. Największą atrakcją jest tutejszy Park Zdrojowy, który został założony przez Stanisława Małachowskiego  w połowie XVIII wieku a pod koniec XIX wieku został mocno rozbudowany. W Parku Zdrojowym możemy podziwiać również drzewa, których wiek liczony jest na ponad 190 lat. To właśnie tutaj znajdują się ujęcia wód mineralnych, których można skosztować. Wyjątkową atrakcją jest również pięknie urządzona palmiarnia.

LUBLIN: Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 4
Śniadanie, wykwaterowanie.
LUBLIN: STARE MIASTO
Lubelskie Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Choć Stare Miasto w Lublinie nie jest największe, znajduje się w jego obszarze całkiem sporo wartych zobaczenia obiektów. Zachwyca nie tylko miejscowych, ale przede wszystkim polskich i zagranicznych turystów, którzy coraz tłumniej przybywają do Lublina.

Zwiedzanie Starówki z przewodnikiem:
- Brama Krakowska
- Plac Łokietka, Wieża Trynitarska
- Rynek z kamieniczkami, Trybunał Koronny
- Ulica Grodzka z Bramą Grodzką
- Zamek Lubelski, Bazylika Dominikanów

LUBLIN: KAPLICA ŚW. TRÓJCY NA ZAMKU LUBELSKIM
Kaplica składa się z wielobocznego prezbiterium oraz kwadratowej nawy, które zostały sklepione żebrowo. Sklepienie nawy do dziś jest podtrzymywane przez osadzony centralnie filar. W okresie renesansu kaplica zachowała gotycki charakter, jednak dołączono do niej renesansowy portal oraz szczyt zwieńczający fasadę. W połowie XV wieku wykonana została bogata polichromia. W latach 1823-26 kaplica stała się kaplicą więzienną, otynkowano ją wówczas wewnątrz i na zewnątrz, niszcząc malowidła. W XX wieku odkryto na nowo malowidła i kaplicę udostępniono do zwiedzania.

TORUŃ: Powrót ok. 23.00
BYDGOSZCZ: Powrót ok. 23.30

Cena: 1.450 zł/os.

Cena wycieczki zawiera:
- realizacja programu i bilety wstępów
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- 3 noclegi (2 noclegi w Białymstoku, 1 nocleg w Lublinie)
- wyżywienie HB: 3 śniadania, 3 obiadokolacje
- usługi pilockie i przewodnickie po Lublinie
- ubezpieczenie NNW

Zgłoszenia na wycieczkę:
- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081   
2. ☎️ 570 104 750

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY